Najnowsze

Najnowsze

Produkcja przemysłowa

Produkcja przemysłowa hamuje. W maju według danych GUS wystąpił spadek o 1,8% licząc rok do roku. Ekonomiści szacowali spadek o 0,8%. Ożywienie popytu może być motorem przyszłych wzrostów. Zdaniem Piotra Bujaka, głównego ekonomisty Nordea Bank Polska choć, obecnie produkcja jest w stagnacji, ale kolejne miesiące będą wzrostowe.

Akcje CEDC anulowane

Polscy inwestorzy czują się poszkodowani anulowaniem akcji przez CEDC. Spółka 5 czerwca poinformowała, że notowane wcześniej na GPW udziały już nie są ważne - a decyzja została podjęta na podstawie układu z wierzycielami zawartego na gruncie prawa stanu Delaware w USA. Mecenas Wojciech Chabasiewicz, partner w kancelarii Chabasiewicz, Kowalska i partnerzy tłumaczy, że anulowanie akcji - możliwe na gruncie prawa amerykańskiego - ma takie same konsekwencje, jak dokonywana na gruncie prawa polskiego, sprzedaż majątku upadłego przedsiębiorstwa.

Przegląd prasy: Polacy lubią chodzić do banku

Mimo że liczba placówek bankowych spadła z ponad 15 tys. w roku 2010 do 13 tys. 590 w kwietniu br., to jednak długo jeszcze będą one potrzebne. Jak bowiem wynika z badań TNS Polska, które cytuje "Puls Biznesu", Polacy lubią "chodzić do banku".

Twój brat PIT

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy o podatku od spadków i darowizn w latach 2007 -2008 były niekonstytucyjne. Wówczas był tylko 1 miesiąc na zgłoszenie darowizny fiskusowi, teraz mamy na to 6 miesięcy. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Joanną Senkowską z kancelarii BSS.

Trundy rynek a potrzebne zmiany

Dane o produkcji przemysłowej nie rozpieszczają. Jak zarządzać firmą w czasach spowolnienia w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Ewą Opolską, trenerem w Ernst & Young Academy of Business.

Gwarancje dla MŚP

Bank Pekao SA dołączył do programu gwarancji de minimis. O tym jakie warunki musi spełnić firma by skorzystać z zabezpieczenia kredytu w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Tomasz Kierzkowskim, dyrektorem w Departamencie Klienta Biznesowego Pekao SA.

Negocjator w biznesie

To kolejna odsłona cyklu "negocjator w biznesie" w "Blajer mówi: Biznes". O tym jak przygotować się do negocjacji rozmawiamy z mec. Markiem Kujawą negocjatorem, ekspertem w BCC I KIG.

Cudzy pomysł na własny biznes

O naśladowaniu sprawdzonych wzorców w biznesie i o biznesie na tworzeniu tych wzorców, na przykładzie największej sieci pizzeri w Polsce, która zmienia swoje oblicze. O składnikach, recepturze i temperaturze wypieku skutecznej franczyzy Dominik Cierpioł

Polityka i Pieniądze

Coraz tańszy kredyt ale czy firmy widzą już ożywienie w biznesie i szykują inwestycje? Jakie są prognozy na drugą połowę trudnego roku? Czy spadek stóp procentowych nadal będzie uderzał w marże polskich banków? Czy na rynku obligacji widać już sygnały odwrócenia trendu? Te pytania zadajemy Mateuszowi Morawieckiemu - prezesowi BZ WBK, który po przejęciu Kredyt Banku wyrasta na gracza numer trzy polskiego sektora bankowego.

Szukając ożywienia

To jeszcze nie koniec kłopotów ale przynajmniej z finansowaniem nie powinno być już problemów – mówią dyrektorzy finansowi polskich firm. Jak oceniają perspektywy dla biznesu na kolejne miesiące? Gościem jest Krzysztof Pniewski, partner w dziale konsultingu Deloitte.

Szukając ożywienia

12-procentowy wzrost eksportu w kwietniu poprawia nasz bilans handlowy. Nieoczekiwana i rekordowa nadwyżka na rachunku obrotów bieżących każe zadać pytanie czy mamy do czynienia z początkiem dłuższego trendu i w związku z tym szanse na wcześniejsze odbicie i szybsze wychodzenie z dołka polskiej gospodarki.

Dywidenda z KGHM

Proponowana dywidenda to dobry kompromis między potrzebami spółki a akcjonariuszami – mówi prezes KGHM. Na wniosek Skarbu Państwa miedziowa spółka ma wypłacić z ubiegłorocznego zysku 1,9 miliarda złotych podczas gdy zarząd chciał zatrzymać w firmie 300 milionów więcej, bo spółkę czekają duże inwestycje między innymi w Ameryce Południowej.

Synthos analitycznie

Najgorsze przed nami. Wynik za drugi kwartał ponownie i to jeszcze mocniej niż po pierwszych trzech miesiącach roku rozczarują inwestorów – piszą o perspektywach dla Synthosu analitycy DM BDM. Jednocześnie podnoszą wycenę akcji spółki z 5,60 zł do 5,80 zł co daje cały czas 10-procentowy potencjał wzrostu.

Budowlanka na zakręcie

Koniec spekulacji mamy kolejne spektakularne bankructwo dużej grupy budowlanej. Kontrolowany przez hiszpańską grupę FCC koncern Alpine Bau złożył w sądzie wniosek o ochronę przed wierzycielami. Szacuje się, że zatrudniająca około 15 tysięcy pracowników spółka zadłużona jest na blisko 2 miliardy euro.

Rynki w rytm Fed

Co zrobi i jak skomentuje swoją decyzje FED? Jaka będzie reakcja inwestorów na rynku akcji długu i walut? Czy wczorajsze dane o przyspieszającej inflacji oraz wcześniejsze sygnały stopniowej ale systematyczne poprawy na rynku pracy i bardziej wyraźnego odbicia na amerykańskim rynku nieruchomości skłonią Rezerwę Federalną do ogłoszenia początku wychodzenia z ultra luźnej polityki monetarnej?

Koniec kredytów na 100%

Komisja Nadzoru Finansowego chce, by banki udzielały kredytów mieszkaniowych na maksymalnie 90 - a najlepiej na 80% wartości nieruchomości. To oznacza, że na mieszkanie warte 300 tys. złotych potrzebny będzie wkład kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak wpłynie to na rynek nieruchomości i dostępność mieszkań dla przeciętnego klienta?

OFE i finanse publiczne

Każdy dzień przynosi nowy przeciek z rządowego raportu o systemie emerytalnym. Wszystkie na razie dotyczą wyłącznie Otwartych Funduszy Emerytalnych i sugerują ich szkodliwość dla gospodarki. Jak wyglądałaby polska gospodarka i finanse publiczne bez OFE?

Finansowanie partii - propozycja PO

Premier Donald Tusk chce zakazu finansowania partii politycznych z budżetu państwa. To pokłosie serii publikacji w mediach pokazujących, na co partie polityczne przeznaczają swoje pieniądze - od prywatnej ochrony po wydatki na cygara, wino i boiska do gry w piłkę. Szef rządu zapowiedział, że zmobilizuje swoich partyjnych kolegów, by przygotowali nowy projekt w tej sprawie. Obecnie wysokość subwencji przekazywanych partiom politycznym z państwowej kasy zależy od liczby zdobytych głosów w ostatnich wyborach do parlamentu. Partia dostaje ją po uzyskaniu 3% głosów wyborców, a więc nawet w przypadku, gdy nie dostanie się do parlamentu.

Alpine Bau chce uznania niewypłacalności. Firma zadłużona na 1,9 miliarda euro

Drugi co do wielkości austriacki koncern budowlany - Alpine Bau GmbH - złożył w sądzie wniosek o uznanie niewypłacalności - informują austriackie media, powołując się na rzecznika sądu w Wiedniu. Zagrożone są tysiące miejsc pracy. W Polsce firma realizuje dwa projekty, wcześniej oświadczyła zaś, że nie dokończy odcinka A1.

Polityka pieniądze

Brak prezesa w PGNIG nie zakłóca programu poszukiwania gazu z łupków - przekonuje wiceminister Środowiska. Piotr Woźniak dodaje, że spółka dokonała właśnie kolejnych udanych odwiertów.

Forum Funduszy Inwestycyjnych

Aż 74% Polaków uważa, ze warto oszczędzać na przyszłą emeryturę. Ale aż 35 % polaków nie ma na to pieniędzy – wynika z sondażu na który powołuje się PWC. O przyszłej emeryturze zaczynamy myśleć dopiero po 45 roku życia, a wtedy zazwyczaj jest już za późno by zgromadzić dodatkowy kapitał. Naszym gościem jest Tomasz Jagła, menedżer PWC. TVN CNBC jest patronem medialnym Forum Funduszy Inwestycyjnych. Rozmowa z Tomaszem Jagłą, menedżerem w PWC.

Ofensywa

Miał być raport są przecieki. Na razie ze strzępów raportu o drugim filarze możemy dowiedzieć się, że rząd nie ma do powiedzenia nic dobrego na temat OFE, czy słusznie? Gościem TVN CNBC był Ryszard Petru - przewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Wielki brat patrzy

PRISM, czyli amerykański system podsłuchu elektronicznego. Jego działanie ujawnił były pracownik służb USA Edward Snowden. Według jego doniesień opublikowanych w the Guardian amerykańskie służby mogły podsłuchiwać rozmowy elektroniczne, przeglądać maile, czy śledzić prywatne czaty użytkowników takich firm jak Facebook, Microsoft, Google, czy Skype. Afera może namieszać w światowym internecie, bo tutaj najważniejszą monetą jest zaufanie. Nic dziwnego, że od razu Facebook zaprzeczył doniesieniom o współpracy. Pytanie czy afera która nabiera na sile odbierze Facebookowi klientów. Rozmowa z Łukaszem Misukanisem prezesem firmy Socializer.

Budujemy bez nadzoru

Ci którzy mają dbać o jak najlepszą jakość budowanych dróg, szkół, czy mostów działają nieskutecznie. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała miażdżący raport o nadzorze budowlanym. Czytamy w nim, że nadzór nie dostrzega wielu przypadków łamania prawa. Na dodatek powiatowi inspektorzy budowlani pozostają w konflikcie interesów. Według NIK najgorzej jest właśnie na poziomie powiatu, gdzie brakuje monitorowania inwestycji. Gościem TVN CNBC był Stanisław Jarosz, dyrektor Departamentu Infrastruktury NIK.

Nie ma pracy

Proces przeprowadzania negocjacji płacowych w firmie to nie lada wyzwanie. Jak bez buntu na firmowym pokładzie zmniejszyć koszt wynagrodzeń w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Piotrem Sierocińskim, dyrektorem HRM Partners.

Firma teraz

Jednko okienko się nie sprawdziło, twierdzi minister sprawiedliwości i proponuje zmiany. REGON i KRS mają być nadawane z "automatu". Czy łatwiej założyć będzie firmę w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Kają Angerman, sędzią, Ministerstwo Sprawiedliwości.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Adama Dakowicza zyskał 34,42%. XIII edycji zyskał 7,49%. W tym czasie 76,64% stanową akcje. Większość z nich zyskuje na wartości. Najwięcej dały zarobić akcje Intercarsu. Najsłabszym instrumentem były akcje spółki Impel.