Najnowsze

Najnowsze

Kradzież w pracy

Za bezprawne wyprowadzenie danych z firmy grozi odpowiedzialność cywilna, ale także karna. Jak się zabezpieczyć przed utratą ważnych danych ? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Bartoszem Pastuszką, prezesem IBBC Group.

Najlepsze miejsce pracy na świecie

Jednym z warunków stworzenia idealnego miejsca pracy jest wprowadzenie czytelnych reguł i możliwość rozwoju dla pracowników. Pracownicy powinni mieć poczucie, że firma tworzy coś wartościowego-co daje im satysfakcję. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Łukaszem Świerżewskim, zastępca redaktora naczelnego Harvard Business Review Polska.

Twój Brat PIT

Przedsiębiorcy, którzy podejmą inwestycję w Specjalnej Strefie Ekonomicznej mogą skorzystać z preferencji podatkowych. W „Blajer mówi: Biznes” wyjaśniamy zagadnienie w rozmowie z dr Marcinem Jamrożym, adiunktem w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Praca w święto

W dni ustawowo wolne od pracy może pracować jedynie enumeratywnie określona grupa zawodów. Jakie są zasady rozliczania pracy w święto ? W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy zagadnienie wraz z Krzysztofem Gąsiorem, adwokatem w kancelarii K & L Gates.

Brat VAT

Wkrótce wejdzie w życie ustawa o solidarnej odpowiedzialności dłużników. Jak zabezpieczyć się w przypadku towarów wrażliwych ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Romanem Namysłowskim, doradcą podatkowym w Ernst & Young.

Dane o PKB

Zarówno dane statystyczne jak i nastroje wśród pracodawców wskazują na pojawienie się ożywienia w gospodarce. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Jeremim Mordasewiczem, konfederacja Lewiatan i Łukaszem Kozłowskim, ekspertem Pracodawców RP.

Rząd na pomoc zadłużonym we frankach? "Byłoby to nieuczciwie"

Prawo i Sprawiedliwość domaga się aktywnej pomocy rządu dla Polaków, którzy wzięli kredyty na mieszkania we frankach szwajcarskich. - Dlaczego osoby, które nie podjęły ryzyka, albo w ogóle nie mają kredytu, mają teraz dopłacać do tych, którzy byli mniej frasobliwi, bo z tym wiązałaby się interwencja rządu - pytał w "Tak jest!" w TVN24 Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha. - Polski rząd może być negocjatorem, dyskutować z bankami i negocjować wysokość raty bankowej - tłumaczył Mariusz Kamiński z PiS.

Milion w portfelu

Podsumowujemy XIII edycję w cyklu Milion w Portfelu. Była to trzecia najzyskowniejsza edycja w historii programu. Najlepiej wypadł portfel Adama Drozdowskiego (16,88%). Dalej uplasowały się inwestycje Sebastiana Buczka (15,68%) oraz Tomasza Koraba (12,68%). Najzyskowniejszymi inwestycjami w poszczególne aktywa były m.in. ETF na spółki solarne, czy popularne w tej edycji spółki: Fluid, Groclin, Pelion, Prochem, Asbis, Monnari czy Farm 51. Przewaga akcji w portfelu sięgnęła 53% procent ogólnej zawartości portfeli.

Media społecznościowe lubią to 

Na czym polega biznes Socializera? Co jest w nim najtrudniejsze ? Spółka z branży mediów społecznościowych za ich pośrednictwem zajmuje się głównie reklamą i marketingiem. O opublikowanych właśnie wynikach za drugi kwartał w rozmowie z prezesem spółki – Łukaszem Misiukanisem.

Biznes zza kierownicy

Pierwsze jaskółki ożywienia widać także w transporcie drogowym. Marek Cywiński dyrektor zarządzający Kapsch Telematic Services mówi, że przewoźnicy nie mają jeszcze powodów do zadowolenia, ale branża odczuwa lekki wzrost po stronie przychodów. Pytamy również gościa o opłaty pobierane z elektronicznych oraz manualnych systemów poboru opłat za przejazd drogami płatnymi.

Inflacyjne zaskoczenie

Wzrost cen w lipcu przyspieszył do 1,1% w ujęciu rok do roku z 0,2% w czerwcu. Analitycy prognozowali wzrost do 0,5%.

Centrum wyników - KGHM

Zysk KGHMu spada mocniej od oczekiwań. Spółka miała w drugim kwartale 666 mln złotych jednostkowego zysku netto, to o ponad połowę mniej niż przed rokiem. Analitycy spodziewali się 760 milionów złotych zysku. Na wynikach KGHMu zaciążyły niższe ceny miedzi i srebra, a także umocnienie złotego do dolara.

Stan wyjątkowy w Egipcie

Stan wyjątkowy i godzina policyjna po krwawych zamieszkach w Egipcie. Tamtejsze ministerstwo zdrowia potwierdziło jak do tej pory 95 ofiar.

Polska gospodarka przyspiesza

PKB w II kwartale wzrósł o 0,8% w porówaniu z ubiegłym rokiem. Dane oczyszczone z czynników sezonowych pokazują wzrost o 1,1%, to 1/4 średniego tempa wzrostu z ostatnich lat. Zdaniem Agaty Urbańskiej-Giner, ekonomistki HSBC na Europę Centralną -mimo niezłych danych z gospodarki, wciąż można mówić dopiero o początkach ożywienia.

Droga do ożywienia

Największa gospodarka Europy rośnie silniej od oczekiwań. Wstępne PKB Niemiec w II kwartale wzrosło o 0,9% w ujęciu rocznym. Zdaniem Michała Jaranowskiego, korespondenta Deutsche Welle ten solidny wzrost, jednak okupiony potężnymi oszczędnościami budżetowymi i zahamowaniem inwestycji.

Ceny mocno w górę. Zaskakujące dane o inflacji

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 1,1 proc. w stosunku do lipca 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc. - podał GUS. Tak dynamiczny wzrost cen to duże zaskoczenie. Największy wpływ na to miało coraz droższe użytkowanie mieszkania, które podrożało w lipcu o 4,7 proc., a opłaty za wywóz śmieci o 47,6 proc.

Koniec recesji w strefie euro

Strefa euro po raz pierwszy od półtora roku zanotowała wzrost. W drugim kwartale 2013 roku PKB strefy wzrósł o 0,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału - wynika z danych Eurostatu.

Droga do ożywienia

PKB w II kwartale zgodnie z oczekiwaniami analityków. Polska gospodarka urosła o 0,8%. W ujęciu kwartalnym, niewyrównanym sezonowo, PKB rósł o 0,4%.

Droga do ożywienia

0,8% - w takim tempie, w ujęciu rocznym, rosła polska gospodarka w II kwartale. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami analityków. W ujęciu kwartalnym, niewyrównanym sezonowo, PKB rósł o 0,4%.

Dobre dane z gospodarki, a kiedy koniec kryzysu? "Jeszcze jesień i zima będą ciężkie"

Z gospodarki płyną pozytywne sygnały, rośnie produkcja przemysłowa i eksport, a inflacja jest wciąż niska. Ekonomiści studzą jednak optymizm i radzą cierpliwie czekać. - Lekki optymizm, ale nie hurraoptymizm. Obawiam się, że jeszcze jesień i zima będą ciężkie - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Twój Brat PIT

Ile pieniędzy podczas wakacji może zarobić dziecko, aby rodzice nie stracili ulgi podatkowej? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Jackiem Bajsonem, BDO.

Brat VAT

Od kwietnia usługi pocztowe m.in dla sklepów internetowych nie są już zwolnione z podatku VAT. Przedstawiamy sposoby jak uniknąć 23% stawki. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Marcinem Zawadzkim, doradcą podatkowym w Ernst&Young.

Brat VAT

Ministerstwo Finansów wydało nową interpretację przepisów dot. podatku VAT od usług transportowych i spedycyjnych. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Przemysławem Kilim, doradcą podatkowym w KPMG.

Pułapki umowy najmu

Pułapki umowy najmu – pokazujemy umowę najmu z błędami, które są niebezpieczne dla wynajmującego. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Przemysławem Buczkowskim, adwokatem Gorzkiewicz&Buczkowski Adwokaci.

Twój Brat PIT

W jaki sposób przekazać udziały w spółce bez płacenia podatku od transakcji? W „Blajer mówi: biznes” rozmawiamy z Bartoszem Matusikiem, doradcą podatkowym DLA Piper.

Rozwód a firma

Jaki wpływ może mieć rozwód właściciela na prowadzenie firmy? Podpowiedzi dla przedsiębiorców, którzy zmagają się z problemem podziału majątku. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Robertem Niczyporukiem, partnerem Domański, Zakrzewski, Palinka.

Dół na rynku reklamy. Zagrożone wyniki Agory?

Kryzys na rynku reklamowym jest szczególnie widoczny w prasie. Od dłuższego czasu większość dzienników notuje spadek sprzedaży oraz wpływów z reklam. Jutro swoje wyniki opublikuje kilka dużych giełdowych spółek, wśród nich Agora, wydawca "Gazety Wyborczej". W czerwcu dziennik ten zanotował spadek sprzedaży na poziomie 18 proc. rok do roku. Analitycy spodziewają się, że sytuacja na rynku prasy odbije się na wynikach spółki.