Najnowsze

Najnowsze

Droga do ożywienia

Nastroje w niemieckich firmach poprawiają się drugi miesiąc z rzędu. Mierzący je indeks instytutu IFO w czerwcu drgnął w górę i znalazł się na poziomie blisko 106-u punktów. Zdaniem głównego ekonomisty Deutsche Banku taki wynik może oznaczać, że w drugim kwartale cała gospodarka strefy euro wyjdzie na plus.

Unibep rozpycha się na rynku

Miliard złotych mogą przekroczyć przychody Unibepu w tym roku, zapowiedział prezes spółki w TVN CNBC. W 2012 roku wyniosły blisko 834 miliony złotych. Jan Mikołuszko twierdzi, że portfel zamówień na ten i przyszły rok wygląda bardzo dobrze, a Unibep walczy o kolejne kontrakty między innymi w Norwegii.

Targi lotnicze w Paryżu

Zakończyły się 50-te targi Paris Air Show. Europejski Airbus zebrał najwięcej zamówień na swoje maszyny. Amerykański Boeing nie poradził sobie dużo gorzej. Wraz z ekspertem ds. rynku lotniczego Comarch, Dominikiem Bonieckim podsumowywaliśmy targi w Paryżu.

Szukając ożywienia

Transport barometrem gospodarki. Czy widać już pierwsze znaki ożywienia w Polsce? Naszym gościem był Szef logistycznej spółki - PCC Intermodal, Dariusz Stefański.

Kondycja konsumenta

Ekologiczna i nietania, ale konsumenci kupują ja coraz częściej. Organic – Farma Zdrowia o zdrowiu i sile polskiego konsumenta. Naszym gościem był prezes spółki, Sławomir Chłoń.

100 największych spółek świata

13,6 biliona dolarów - to łączna wartość 100 najcenniejszych spółek na świecie. W pierwszej dziesiątce są między innymi Exxon Mobil i Google jednak pod względem wartości wszystkich zdystansował Apple. Naszym gościem był Bartosz Margol, menedżer w zespole rynków kapitałowych PWC.

W co gra rynek

WIG20 wciąż daleko do odrobienia strat z zeszłego tygodnia. Indeks skupiający największe spółki z warszawskiej giełdy spadł w ubiegłym tygodniu o blisko 10%. O prognozę dla warszawskiej giełdy poprosiliśmy Pawła Szczepanika, Szkolenia z Inwestycji Giełdowych.

Droga do ożywienia

Nastroje w niemieckich firmach poprawiają się drugi miesiąc z rzędu. Mierzący je indeks instytutu IFO w czerwcu drgnął w górę o 0,2 punktu i znalazł się na poziomie 105,9 punktu. To tyle, ile prognozowali ekonomiści. O to czy Niemcy na dobre weszły już na drogę do ożywienia pytaliśmy Adama Czerniaka, głównego ekonomistę Polityka Insight.

Milion w portfelu

Adam Dakowicz zyskał w XIII odsłonie prawie 7,5%. Portfel Andrzeja Kaczorowskiego stracił w XIII odsłonie ponad 2,5%. Ma on nadal najwyższą stopę zwrotu, od początku inwestycji 41,5%. Podsumowania tygodnia dokonujemy razem z Tomaszem Publicewiczem, prezesem Analizy Online.

Wakacje na jachcie

Początek lata to być może ostatnia chwila by ci którzy kochają wiatr i wodę zaplanowali gdzie spędzą swój urlop i przede wszystkim ile za taki urlop na jachcie zapłacą. Rozmawiamy o tym z Maciejem Olszewskim, Master Yachting.

Kondycja Polskiej Gospodarki

Co zyskamy gdy nasza gospodarka stanie się bardziej konkurencyjna? Jak wygląda obecnie konkurencyjność „ kapitału ludzkiego” w Polsce? Rozmowa z Grzgorzem Tchorkiem, Uniwersytet Warszawski.

Kondycja polskiego konsumenta

Wskaźnik ufności konsumenckiej w czerwcu nie zmienił się od zeszłego miesiąca i wyniósł – 27,9 pkt. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej opisujący oczekiwania co do konsumpcji indywidualnej, wyniósł – 34,6. Jest to spadek o 0,5pkt. proc. Zdaniem Jarosława Janeckiego, głównego ekonomisty Societe Generale, poprawy należy oczekiwać w czwartym kwartale.

Arłukowicz bronił mentoli do końca. Ministrowie UE chcą je wycofać

Ministrowie zdrowia państw UE zaproponowali w piątek, by w ramach zmian w dyrektywie tytoniowej zakazać sprzedaży papierosów z dodatkami aromatycznymi, jak mentol. Nie zgodzili się jednak na taki zakaz dla papierosów cienkich (tzw. slimów), jak chciała Komisja Europejska. Minister Bartosz Arłukowicz stał na stanowisku, że należy pozostawić wolny wybór Europejczykom w kwestii palenia i nie zgadzał się na żadne zmiany w tym zakresie.

Zgromadzenie wspólników

Kolejny odcinek cyklu "Zgromadzenie wsolników" w "Blajer mówi: Biznes". W rozmowie z Krzysztofem Rąpałą z kancelarii RKKW wyjaśniamy jak przeprowadzić zgromadzenie wspólników, pod nieobecność części udziałowców.

Nyski eksperyment

Czy wysokie bezrobocie sięgające prawie 14 procent w skali kraju to fikcja? A może fikcyjna jest próba poprawiania statystyk? Faktem jest, że w Nysie na płatne prace publiczne nie zdecydowała się połowa ludzi, którzy rzekomo szukali zajęcia. Dominik Cierpioł

Milion w portfelu

Portfel Rafała Lorka od początku inwestycji zyskał 22%. w XIII odsłonie zyskał 2,6%. Jest on uczestnikiem miliona w portfelu od marca 2011. Największy zysk w XIII odsłonie na Ishares Nasdaq Biotechnology fund 6,46%. Największa strata z XIII odsłonie na Ishares MSCI Indonesia Fund -4,51%.

Rynki po FEDzie

Silna przecena na złotym. Polska waluta była w czwartek rano najsłabsza do euro od ponad roku. Złoto- znalazło się na poziomach najniższych od roku, przecena dotknęła wszystkie rynki wschodzące. To efekt zapowiedz, że FED może za rok zakończyć program skupu obligacji. Mimo uspokajającego przekazu płynącego ze strony FEDu, po konferencji Bena Bernanke rynki zareagowały spadkami. Zdaniem Marcina Kacperczyka, profesora NY University Stern School of Business, inwestorzy zareagowali zbytnią nerwowością.

Jak być Eko?

Czy możliwa jest w Polsce budowa ekologicznego nowoczesnego domu - nawet na kredyt, a potem ta inwestycja - czy nasz dom - sam na siebie będzie zarabiał? Teraz jeszcze nie, ale są tacy, którzy wierzą że to będzie możliwe i to ponoć już niedługo. Rozmawiamy z Małgorzatą Skuchą, prezesem NFOŚIGW.

Przecieki z rządowego raportu

Raport o systemie emerytalnym poznamy w przyszłym tygodniu, dobrym terminem byłby wtorek po posiedzeniu rządu - mówił w TVN CNBC Adam Jasser, minister w Kancelarii Premiera i członek Rady Gospodarczej przy premierze. Jak dotąd, do mediów wyciekały niemal codziennie informacje dotyczące OFE. Praktycznie wszystkie negatywne. Jaki jest cel polityczny takich zabiegów? Co rząd może zyskać?

Wyprzedaż na rynkach

Złoto znalazło się poniżej 1300 dolarów za uncję - pierwszy raz od września 2010 roku. Miedź w pobliżu 6800 dolarów. Surowce wśród najmocniej taniejących aktywów na fali obaw, że FED zakończy dodruk pieniędzy. Obecnie co miesiąc amerykańska Rezerwa Federalna skupuje obligacje warte 85 mld dolarów. Według Krzysztofa Rosińskiego, rynek za bardzo zwraca uwagę na politykę pieniężna, a nie docenia poprawiających się fundamentów gospodarki USA.

Afera antybiotykowa

Program "Uwaga TVN" ujawnił nielegalny proceder podawania leków zwierzętom hodowlanym. Antybiotyki mogą być stosowane jedynie pod nadzorem weterynarza. Według Witolda Choińskiego, prezesa Związku Polskie Mięso, szereg kontroli mięsa przeprowadzany na różnym etapie jego produkcji powinien gwarantować bezpieczeństwo gotowych produktów.

GDDKiA zrywa z Alpine Bau. Firma: nie ma prawa

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że w piątek odstąpiła od umowy z Alpine Bau na budowę drogi ekspresowej S5 Poznań -Wrocław na odcinku Kaczkowo - Korzeńsko. Alpine Bau nie dokończy też budowy drogi krajowej nr 16 od Biskupca do Borek Wielkich. Jako powód podano niewywiązanie się wykonawcy z zapisów umowy. Decyzję GDDKiA kwestionuje Alpine Bau.

Ofensywa

Raport o systemie emerytalnym poznamy w przyszłym tygodniu, dobrym terminem byłby wtorek po posiedzeniu rządu - mówi Adam Jasser, minister w kancelarii premiera i członek Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem, raport pokaże, że funkcjonowanie OFE przyniosło jak na razie więcej kosztów niż korzyści.

Perspektywy branży medycznej

Lux Med i brytyjska Bupa nie wykluczają dalszej konsolidacji na polskim rynku usług medycznych. Prezes Luxmedu Anna Rulkiewicz mówiła na naszej antenie, że do strategii tych spółek pasują firmy z różnych sektorów rynku. Bupa sfinalizowała przejęcie Lux Medu w kwietniu tego roku. Wartość transakcji przekroczyła miliard 600 milionów złotych.

Surowce w centrum uwagi

Po wczorajszym tąpnięciu złoto jest najtańsze od blisko 3 lat, cena miedzi spadłą wyraźnie poniżej 7 tys. dolarów za tonę do poziomów z października 2011-ego roku. Ropa Brent naruszyła poziom 50 dniowej średniej kroczącej. Czy mamy do czynienie z głęboką ale tylko korektą, czy świat wchodzi w nową erę niskich cen surowców i czekają nas kolejne spadki ? Gościem Dnia na Rynkach była Dorota Sierakowska – analityk DM BOŚ

Plany Hygieniki

W drodze po 350 milinów rocznych przychodów. Znana do niedawna z produkcji pieluch i dystrybucji artykułów do higieny osobistej - giełdowa Hygienika – konsekwentnie realizuje projekt budowy dużej sieci detalicznej pod marką Daily. Spółka właśnie zakończyła emisje nowych akcji pozyskując z niej 7-em milinów złotych. Pytanie co jeszcze musi się wydarzyć by zbudować nowy silny brand i kapitałochłonny biznes detaliczny ? Naszym gościem był Kamil Kliniewski – prezes spółki.

Wycena Bena

Po wielu miesiącach wzrostu paniczna wyprzedaż aktywów - tak rynki zareagowały na konferencję szefa Fedu. Z globalnego rynku mogło wyparować nawet bilion dolarów. Cześć inwestorów zadaje sobie jednak pytanie czy taka wyprzedaż była uzasadniona. Okazuje się, że odpowiedź nie jest prosta o czym przekonał się Mikołaj Kunica, który rozmawiał z strategiem Barclays Capital Piotrem Chwiejczakiem.

Twój brat PIT

Podatkowy aspekt handlu długiem. Jak sprzedać fakturę i odzyskać część należności w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z dr Marcinem Jamrożym, partnerem w Roedl & Partner.