Najnowsze

Najnowsze

Rejestracja samochodów z kierownicą po prawej stronie nie jest w Polsce możliwa i rząd uważa, że nadal powinno tak być. Resortu infrastruktury nie przekonuje nawet opinia Komisji Europejskiej. Jako argument przeciwko rejestracji "anglików" rząd podaje m.in. stan polskich dróg.

Raj w katalogu, piekło w hotelu. Zgodnie z ostatnim orzeczeniem Sądu Najwyższego, niezadowolony klient biura podróży, może domagać się zadośćuczynienia także za straty niematerialne. O reklamacjach klientów i ubezpieczeniach biur mówi Jacek Pawłowski, prawnik z kancelarii PwC Legal.

Warszawska giełda na niemal 1 procentowych plusach a portfel RDO niemal 1 procent na minusie. W programie zajeliśmy się także propozycją, zakupu spółki Mieszko, nadesłaną przez jednego z naszych widzów.

Potłuczone bombki, zjedzony baton. Za szkody wyrządzone w sklepie przez dziecko odpowiadają rodzice. Reguluje to kodeks cywilny. Są zobligowani do zapłacenia za zniszczony towar, mówi Łukasz Dębowski, radca prawny w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Koncern New World Resources poważnie myśli o przejęciu kopalni węgla kamiennego Bogdanka, a tymczasem Skarb Państwa, który ma zaledwie 2,3 proc. jej akcji mówi - nie damy! Nie tylko nie chce sprzedać swoich akcji, ale także naciska na OFE, żeby nie sprzedawały swoich.

Wzrosły przychody, spadł zysk netto i zysk operacyjny. Spadek marży zysku brutto  w III kwartale Amrest tłumaczy m.in. wyższymi cenami artykułów spożywczych. Spółka do końca 2010 roku chce otworzyć 22 restauracje, mówi Wojciech Mroczyński, członek zarządu Amrest S.A.

Rada Gospodarcza przy premierze policzyła, że całkowita wartość transferów do OFE od początku reformy emerytalnej wyniosła 156 miliardów zł. Na bazie tego kapitału Powszechnym Towarzystwom Emerytalnym udało się wypracować stopę zwrotu, która powiększyła sumę oszczędności w OFE do 215 miliardów zł - dowiedziała się TVN CNBC.

Gwarancje dla bankowych depozytów wzrosną z 50 tys. do 100 tys. euro od początku 2011 roku - przewiduje uchwalona w czwartek przez Sejm rządowa nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG).

Lentex chce zbudować grupę, która będzie mogła konkurować z największymi na świecie. - Chcemy przejąć jednocześnie Graboplast i Gamrat, mówi Eryk Karski, prezes Lenteksu. Zakłada, że po dwóch latach od przejęć zysk netto grupy powinien być wyższy o ponad 100%.

Kolastyna szuka inwestora.  Prezes spółki Monika Nowakowska twierdzi, że rozmowy w tej sprawie są mocno zaawansowane.

Jak długo można udawać, że nic się nie stało, choć widzimy, że sprawy idą w złym kierunku? Tak długo, aż zauważą to inni. Agencja ratingowa Fitch w końcu zauważyła i twierdzi, że Polska potrzebuje konsolidacji finansów publicznych, by utrzymać swój rating, czyli ocenę wiarygodności kredytowej.

ZUK chce zbudować sieć dystrybucji swojego innowacyjnego paliwa biomasowo-węglowego. Będzie ono mogło być używane w piecach na pellet i ekogroszek, mówi Marek Milczarek, prezes ZUK Strąporków.

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,5 proc. wobec 11,5 proc. we wrześniu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu października wyniosła 1.82 mln osób - podał GUS. Natomiast sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku bardziej od oczekiwań - o 9 proc. licząc rok do roku.

Obligacje emerytalne nie zapewnią rynkowych stóp zwrotu - uważa Tomasz Bańkowski, prezes Pekao Pioneer PTE. Rząd chce, by trafiały one do OFE zamiast części pieniędzy z naszych pensji. Miałoby to uchronić Polskę przed przekroczeniem przez dług publiczny 55% PKB.

Potencjał aprecjacyjny złotego według Marka Belki, wynosi 10%. Zdaniem Daniela Kosteckiego z X-Trade Brokers, prezes NBP nie mógł powstrzymać osłabienia polskiej waluty, związanego z umacnianiem się dolara. Jego zdaniem w dłuższej perspektywie wzrost wartości złotego o 10% jest realny.

Przeciętna wysokość kredytów, które zaciągają Polacy to 3-5 tys. zł. Jeśli kredyt jest udzielany w markecie, bank musi podzielić się zyskiem ze sklepem i z reguły jest droższy. Jak poszukać taniego kredytu na świąteczne prezenty, doradza Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera.

Polski rząd zaprosił firmę naftową z Azerbejdżanu do udziału w prywatyzacji Grupy Lotos - poinformował wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który składał w środę wizytę w Azerbejdżanie. Chodzi o azerską państwową firmę naftową Socar.

Próbny przesył ropy naftowej dla Białorusi rurociągiem Odessa-Brody zakończył się w środę. Przez tę magistralę z Odessy, a potem przez południowy odcinek rurociągu Drużba przesłano od soboty 80 tys. ton ropy do rafinerii w Mozyrzu. Była to rosyjska ropa Urals ale trafiła na Białoruś dzięki umowie z wenezuelskim dyktatorem Hugo Chavezem.

Nie warto się spieszyć z zakupem mieszkania. Zdaniem ekspertów wysokie ceny mieszkań z okresu boomu są na dalszą metę nie do utrzymania. A kredyty hipoteczne w 2011 roku powinny być tańsze, ponieważ konkurencja jest duża, więc banki nie powinny zaostrzać warunków udzielania pożyczek - pisze "Rzeczpospolita".

Bruksela chce, żeby powstały u nas kolejne drogi i tory na linii Wschód – Zachód. Zamierza je wpisać do swoich priorytetów transportowych na najbliższe lata. To oznacza wyższe wsparcie finansowe z Unii - pisze "Rzeczpospolita".

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych zmieniła sposób działania. Zygmunt Kostkiewicz, prezes KUKE namawia banki do kredytowania handlu zagranicznego. Kusi gwarancjami - pisze "Puls Biznesu".

Tygodniowo spędzamy w pracy 40,7 godz., czyli średnio 10 godz. dłużej niż Holendrzy. Nie korzystamy z elastycznych form zatrudnienia, a w firmach przesiadujemy ponad miarę, nawet kiedy jesteśmy chorzy. Choć nasza wydajność rośnie, wciąż jest jednak kilka razy niższa od niemieckiej - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na raport firmy badawczej Sedlak & Sedlak.

Obligacje emerytalne zamiast przekazywania OFE gotówki. Taki pomysł rozważa rząd - ujawnił w TVN CNBC minister Michał Boni, szef doradców strategicznych premiera. O sposobie rządu, by długi zaciągane na rynkach finansowych dla pokrycia transferów do OFE nie zwiększały długu publicznego rozmawiali goście Marka Tejchmana, Grzegorz Chłopek, wiceprezes ING PTE i Piotr Wiśniewski, analityk rynku kapitałowego PKO BP Bankowy PTE.

Multimedia pokazała wyniki za III kwartał. Firma zadecydowała także, że nie przejmie sieci Aster. Jakie mają plany na 2011 rok mówi prezes Multimediów Andrzej Rogowski.

Obligacje emerytalne dla OFE zamiast części gotówki z naszych pensji - to najnowszy pomysł na rozwiązanie problemu długu publicznego. Zmiany mają uchronić Polskę przed przekroczeniem przez dług publiczny poziomu 55 procent. Pomysł skomentuje profesor ze Szkoły Głównej Handlowej i współtwórca reformy emerytalnej z 1999 r. Marek Góra.

Trybunał Konstytucyjny rozpozna w czwartek skargę Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w sprawie zgodności z konstytucją ustawy o emeryturach pomostowych. Zdaniem związkowców, narusza ona konstytucją zasadę równości obywateli wobec prawa.

Inwestycje.pl zadebiutowały na NewConnect. Reakcja inwestorów była bardzo pozytywna. Na co spółka przeznaczy środki pozyskane podczas debiutu, mówi prezes Inwestycje.pl Grzegorz Czapla.

Akcjonariusze koncernu energetycznego NWR zgodzili się podczas środowego walnego zgromadzenia na przejęcie Bogdanki i emisję akcji. Zdecydowali o przyznaniu zarządowi zgody na podniesienie kapitału o maksymalnie 39,67 mln akcji serii A, czyli o około 15 proc. obecnego kapitału. Do 29 listopada akcjonariusze Bogdaniki mają czas, żeby na wezwanie odpowiedzieć.

Po dwóch spadkowych tygodniach 24 listopada WIG20 zyskuje. Indeks zamknął dzień na poziomie 2662,32 pkt i w porównaniu do wczorajszego zamknięcia zyskał 0,92%. Najlepiej na rynku największych spółek radziły sobie KGHM, PKN Orlen i BRE Bank, oraz PKO BP, które urosło o 2,86%.

Irlandia przedstawia plan oszczędnościowy. W ciągu najbliższych 4 lat chce zaoszczędzić 15 miliardów euro i zejść z deficytem sektora finansów publicznych poniżej 3 procent. Obecnie ten poziom to 23 procent. Aby to zrobić rząd w Dublinie chce ciąć wydatki i podnosić podatki. Tymczasem problemy Irlandii wzmagają nerwowość na rynku. Czy ogłoszony dziś plan przyniesie uspokojenie? A jeśli tak, to na jak długo? O tym Patrycjusz Wyżga.