Najnowsze

Najnowsze

Podatek nie na ban

Ministerstwo Finansów wstrzymało prace nad podatkiem bankowym, który miał przynosić od 500 do 700 mln zł rocznie. Zdaniem rzeczniczki resortu powód decyzji jest prozaiczny – do wyborów zostało zbyt mało posiedzeń, by Sejm zdążył uchwalić podatek bankowy. Rozmowa z Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Bank Polska.

Kondycja Alma Market

Alma Market rozwija działalność. Do końca roku uruchomi kolejne placówki. Łączne nakłady inwestycyjne mają wynieść od 18 do 22 mln zł. Przychody w 2011 roku ze sprzedaży internetowej mają wynieść 50 mln zł. Rozmowa z Mariuszem Wojdonem, wiceprezesem Alma Market.

Mniej bezrobotnych

Stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 11,8 proc. z 12,2 proc. w maju. Wzrost sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym wyniósł 10,9 proc. Rozmowa z Arkadiuszem Krześniakiem, głównym ekonomistą Deutsche Bank.

„Zielona wyspa” to przeszłość

„Zielona wyspa” to przeszłość? Z raportu przygotowanego przez Piotra Kalisza i Cezarego Chrapka z Citi Handlowego wynika, że Polska byłaby mniej odporna na ewentualne zaostrzenie kryzysu w strefie euro niż w czasie kryzysu z 2009 roku.

Amerykański dług

Prezydent USA wezwał amerykanów, by wywarli nacisk na kongresmenów i senatorów. Dr Mariusz Andrzejewski z UE w Krakowie uważa, że porozumienie w sprawie limitu długu zostanie osiągnięte.

Król spekulantów odchodzi na emeryturę

Przez 40 lat był jednym z głównych graczy na rynkach finansowych, dorobił się miliardów inwestując w bankrutów i znany jest jako ten, który "złamał Bank Anglii". George Soros, bo o nim mowa, po ponad czterech dekadach za sterami swojego funduszu hedginowego, odchodzi na emeryturę. Jak informuje Bloomberg do końca roku Soros Fund Management ma zwrócić pieniądze swoim klientom.

Bank ma przeprosić i wypłacić 57 tys. zł

- Getin Noble Bank ma przeprosić śląskiego dziennikarza radiowego Adama Grzesika i wypłacić mu 57 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych - zdecydował Sąd Okręgowy w Katowicach. Kilka lat temu Grzesikowi ukradziono dokumenty - informacja o tym, w wyniku błędu banku, nie trafiła do międzybankowego rejestru. Przez to Grzesik miał wiele kłopotów.

Polska chce już mniej za E.coli

Agencja Rynku Rolnego we wniosku do Komisji Europejskiej obniżyła kwotę rekompensat za straty poniesione przez polskich rolników w wyniku wystąpienia fali zakażeń wywołanych bakterią E.coli. Obecnie Polska stara się nie o 81 mln euro, a o 46 mln.

TVN24 najczęściej cytowaną TV, tvn24.pl trzeci w internecie

222 razy cytowano w innych mediach w czerwcu informacje podawane przez TVN24. Stacja była niekwestionowanym liderem w swojej kategorii - druga w rankingu TVN zgromadziła 99 cytowań. Portal tvn24.pl wśród wszystkich stron internetowych zajął trzecie miejsce. Według Instytutu Monitorowania Mediów na nasze materiały powoływano się 50 razy.

Mniej bezrobotnych, więcej zakupów, lepsze nastroje

Czwarty miesiąc z rzędu spada stopa bezrobocia w Polsce. Jak podał GUS, w czerwcu wyniosła ona 11,8 proc. wobec 12,2 proc. w maju. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy pod koniec miesiąca wyniosła 1,88 mln osób.

Dramatyczny apel Obamy

Prezydent Barack Obama wystąpił w nocy z poniedziałku na wtorek z dramatycznym apelem do Kongresu o podniesienie ustawowego limitu zadłużenia USA. W przemówieniu telewizyjnym do obywateli wezwał Amerykanów, aby wywarli nacisk na swoich kongresmanów i senatorów, i skłonili ich do zawarcia ponadpartyjnego porozumienia w sprawie pułapu długu.

Kleszcze długu - bez porozumienia w USA

Nadal nie ma porozumienia w sprawie podniesienia limitu zadłużenia USA. Prezydent Barack Obama wyznaczył 22 lipca, czyli zeszły piątek, jako ostateczny termin na osiągnięcie porozumienia. Rozmowy trwały cały weekend, na razie jedyny ich efekt to wypowiedź przedstawiciela Białego Domu, że administracja prezydenta chce znaleźć najpierw tymczasowe rozwiązanie. Ma na to czas do 2 sierpnia, inaczej agencje ratingowe mogą obniżyć ocenę wiarygodności kredytowej USA. O prawdopodobne scenariusze dla amerykańskiego limitu długu pytaliśmy Grzegorza Cimochowskiego z Boston Consulting Group.

Plan "Gangu Sześciu"

Grupa kongresmenów demokratycznych i republikańskich zaproponowała sposób na wyjście z pata ws. limitu długu. Chcą oni cięcia wydatków i uszczelnienia systemu podatkowego. Według Romana Rewalda z kancelarii Weil to kompromis, który jest najrozsądniejszym rozwiązaniem amerykańskiego problemu.

Pomoc dla Grecji pomogła kredytowym dłużnikom

Przywódcy krajów strefy euro przyjęli wczoraj opiewający na 160 mld euro pakiet pomocowy dla Grecji. Co oznacza to dla nas? Przede wszystkim ulgę dla osób, które mają kredyty w obcych walutach.

Grecja "na rehabilitacji"

Sukces jest, ale nie wolno popadać w przesadę - mniej więcej takie opinie przeważają w niemieckiej prasie po zakończonym wczoraj późnym wieczorem szczycie strefy euro, na którym uzgodniono nowy program ratunkowy dla Grecji.

Republikanie i demokraci zjednoczą siły?

John Boehner, republikański przewodniczący Izby Reprezentantów, jest przekonany, że większość deputowanych z ramienia tej partii poprze w końcu jakiś rodzaj kompromisu w kwestii podniesienia limitu długu publicznego. Wszystko po to, aby uniknąć niewypłacalności rządu.

Pieniądze dla Grecji. "Problemu nie rozwiązano"

Zdaniem ekonomisty Krzysztofa Rybińskiego Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznając w czwartek wieczorem kolejne miliardy dla bankrutującej Grecji nie rozwiązały żadnego problemu. - Ciągle mamy kraj, który jest niekonkurencyjny, który nie spłaci długu - mówił w TVN24 krytykując pomysł selektywnego bankructwa.

"Europejski Plan Marshalla". Miliardy euro dla Grecji

Uczestnicy euroszczytu zgodzili się na program pomocowy dla Grecji, którego wartość może nawet sięgnąć niespełna 160 mld euro. 109 mld euro mają dać Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, resztę dołożą prywatne instytucje. Program ten przewodniczący Komisji Europejskiej nazwał pewnego rodzaju "europejskim planem Marschalla".

Polski pasażer mniej się skarży

Ponad 900 skarg od pasażerów linii lotniczych wpłynęło w pierwszym półroczu 2011 roku do Urzędu Lotnictwa Cywilnego - poinformowała rzeczniczka ULC Katarzyna Krasnodębska. Pasażerowie najczęściej skarżą się na odwołane loty i ich opóźnienia. W pierwszym półroczu było jednak o ponad 600 skarg mniej niż w tym samym czasie 2010 roku.

"Nie będziemy wyważać drzwi"

- Lepiej by było, gdyby Eurogrupa permanentnie współpracowała z Polską jako krajem przewodniczącym Radzie UE. Ale jeśli nie ma tego typu zapotrzebowania, nie będziemy tych drzwi na siłę wyważać - powiedział premier Donald Tusk pytany o czwartkowe posiedzenie Eurogrupy ws. Grecji, w którym Polska nie bierze udziału. Szef rządu przypomniał, że na pierwsze spotkanie Eurogrupy zaproszenie otrzymał minister finansów Jacek Rostowski.

"Selektywne bankructwo Grecji jest możliwe"

W Brukseli rozpoczął się szczyt przywódców strefy euro. Nieuniknione wydaje się ogłoszenie częściowej niewypłacalności Grecji. Miały się w tej sprawie porozumieć Francja i Niemcy. O prawdopodobnej "selektywnej niewypłacalności" Grecji mówili już dziś premier Luksemburga i szef eurogrupy Jean-Claude Juncker oraz minister finansów Holandii Jan Kees de Jager.

Zabawki pod szczególnym nadzorem

- Na unijnym rynku nie ma już miejsca dla niebezpiecznych zabawek - oświadczyła wczoraj Komisja Europejska. W państwach UE zaczęły obowiązywać zaostrzone przepisy dotyczące produkcji oraz importu zabawek.

Milion w portfelu

Kontrakty na złoto, srebro a także instrument Investor PE i kontrakt na WIG20 - Andrzej Kaczorowski, doradca inwestycyjny Investors TFI przedstawia swój pomysł jak zainwestować milion złotych.

Nocne rozmowy przed szczytem

Kryzys zadłużeniowy, stabilizacja euro i nowy pakiet pomocowy dla Grecji - to główne tematy rozpoczynającego się o godz. 13 w Brukseli specjalnego szczytu państw strefy euro. Rozpoczęcie szczytu opóźniono o godzinę z powodu intensywnych negocjacji w celu przezwyciężenia rozbieżności występujących między państwami eurostrefy, szczególnie między Berlinem i Paryżem. Porozumienie w tej sprawie osiągnięto dopiero późno w nocy.

Motywacja do zmian

Prezydencja Polski w UE to także okazja dla polskich firm. Jednak zagraniczne przejęcie lub wejście na nowy rynek może być zniweczone, jeśli nasi pracownicy nie są do nich przekonani. Jak więc przekonać zespół do zmian. Rad w tym zakresie udziela Łukasz Nowak z AON Hewitt Business Consulting.

Finansowanie w czasach kryzysu

Zadłużanie się w obecnych walutach jest kosztowne. Firmom z pomocą mogą przyjść fundusze inwestycyjne i private equity. Gdzie więc szukać finansowania? Na to pytanie próbował odpowiedzieć uczestnik debaty ACCA Jarosław Dąbrowski, prezes Dąbrowski Finance.

Kredyt na "Dom Energetyczny"

Jeśli mieszkasz na Śląsku i chcesz zamontować w swoim domu kolektory słoneczne lub pompy cieplne, to możesz skorzystać ze specjalnego kredyty. O szczegółach Beata Lisiakiewicz z oddziału banku BOŚ w Katowicach.

Branża stalowa nie czuje spadku produkcji

W czerwcu dynamika polskiej produkcji przemysłowej wyniosła tylko 2% podczas gdy analitycy oczekiwali 5,8%. - Branża stalowa nie odczuwa jej spowolnienia - przekonuje w TVN CNBC prezes Stalprofilu Jerzy Bernhard.

Łatwiej zawiesić firmę

1 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która pozwala jeszcze łatwiej zawiesić firmę. Można ją zawiesić m.in. na kilka dni. O szczegółach Wojciech Jagnieża, prawnik w Bird & Bird.

Prefabet - Białe Błota już na NC

Przedsiębiorstwo Przemysłu Betonów Prefabet - Białe Błota zadebiutowało w środę 21 lipca na rynku NewConnect. Z emisji prywatnej spółka pozyskała 4,4 mln zł. Całość przeznaczy na inwestycje zwiększające produkcję. Rozmowa z Grzegorzem Brzykcym, wiceprezesem spółki.