Najnowsze

Najnowsze

Agencja Fitch umieściła kilka europejskich krajów na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia ratingu. Rozmowa z Wojciechem Warskim z BCC, prezesem Softex Data oraz z Mariuszem Saniszewskim, prezesem Noble Funds TFI.

- CANAL+, TVN i UPC zostaną właścicielami nowej platformy cyfrowej, która powstanie z połączenia CYFRY+ i "n" - poinformowały spółki w komunikacie. W ramach podpisanej umowy CANAL+ zostanie też mniejszościowym udziałowcem TVN. Za te akcje zapłaci 230 mln euro w gotówce. Po komunikacie TVN był najbardziej zyskującą spółką na WIG20 i utrzymał pozycję lidera na koniec dnia (3,09 proc.), mimo spadku całego indeksu.

Jak zachowują się Polacy w szale świątecznych zakupów? - Większość z nas tkwi w błędzie sądząc, że może zawsze zwrócić lub wymienić zakupiony towar - wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przed świętami. Z badania wynika też, że 75 proc. Polaków świąteczne zakupy spożywcze robi z listą w dłoni, a 10 proc. kupujących dokonuje w sklepie wyboru, zapominając o przygotowanym wcześniej spisie.

Naczelna Rada Lekarska po piątkowym spotkaniu z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem zawiesiła decyzję o wypisywaniu tylko pełnopłatnych recept, także na leki refundowane. Czy apteki są przygotowane na ewentualne zamieszkanie? Na ile jest to decyzja ostateczna? Rozmowa z Grzegorzem Kucharewiczem, prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Nabór na dotacje na biznesy w małych miejscowościach został już zakończony. Tera z trwa podpisywanie umówi. Jak ARiMR idzie ocena wniosków? Czy będzie kolejny nabór? Rozmowa z Maciejem Rubą, ekspertem z ARiMR.

Ustawa okołobudżetowa w Senacie. Prace nad regulacją która ma wprowadzić wyższe stawki akcyzy idą ekspresowo. W piątek Sejm ją uchwalił, a komisja senacka zajmie się nią już w poniedziałek. Czy senatorowie zaproponują poprawki do ustawy, która nie jest korzystna dla małego i średniego biznesu? Rozmowa z Kazimierzem Kleiną, przewodniczącym senackiej komisji Budżetu i Finansów Publicznych, PO.

Ministerstwu Finansów udało się odkupić za prawie 2,25 mld zł część bonów skarbowych, których termin wykupu przypadał na pierwszą połowę 2012 roku. Głównym celem operacji było zmniejszenie długu publicznego Polski zbliżającego się niebezpiecznie do poziomu 55 proc. PKB. Choć w sumie na ten cel resort miał przeznaczone prawie 17 mld zł, to wielkość transakcji mieści się w założonych widełkach.

W polskich fabrykach jak na razie ani śladu spowolnienia. Wręcz przeciwnie. - O 8,7 proc. wzrosła w listopadzie produkcja przemysłowa licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Prognozy mówił o wzroście na poziomie 5,7 proc.

Saudyjski miliarder, książę Alwalid bin Talal poinformował, że jego firma inwestycyjna Kingdom Holding Company zainwestuje 300 mln dolarów w portal społecznościowy Twitter. Podkreślił, że jest zainteresowany inwestycjami w "obiecujące, szybko rosnące biznesy o wpływach globalnych".

Fitch umieścił na liście obserwacyjnej ratingi Belgii, Cypru, Hiszpanii, Irlandii, Włoch i Słowenii. Utrzymał na najwyższym poziomie ocenę kredytową Francji, ale perspektywę jej ratingu obniżył ze stabilnej do negatywnej. Zdaniem Sebastiana Mikosza, doradcy Societe Generale CIB w Polsce, potrójne "A" Francji stanowi niezwykle istotny punkt w debacie politycznej.

Kredyt konsumencki bez haczyków. Obowiązujące od niedzieli przepisy wprowadzają konieczność informowania pożyczkobiorców - za pomocą jednolitego formularza - o całkowitym koszcie pożyczki. Ma to ułatwić porównywanie rynkowych ofert, co według Pawła Majtkowskiego z Expandera doprowadzi do spadku cen kredytów.

Portfel Andrzeja Kaczorowskiego, członka Rady Nadzorczej Investors TFI od początku inwestycji zyskał 12,15 proc. Od ostatniego rozdania w dn. 10 października 2011 roku nasz gość zarobił 2,7 proc.

Michał Szubski zrezygnował z z funkcji prezesa zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. W komunikacie spółka poinformowała, że decyzja była motywowana "ważnymi powodami osobistymi". Sam Szubski w oświadczeniu tłumaczy, że podstawowym powodem jest pozostawienie bez rozstrzygnięcia przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) kwestii zatwierdzenia taryfy PGNiG na rok 2012.

Wygląda na to, że to już naprawdę koniec Saaba. Holenderska grupa Swedish Automobile, która jest jego właścicielem, złożyła w sądzie w szwedzkim Vaenersborgu wniosek o ogłoszenie bankructwa tego producenta samochodów. W oświadczeniu poinformowano, że poprzedni właściciel Saaba - General Motors - odrzucił wszelkie propozycje, zmierzające do uratowania tej marki z bogatymi tradycjami.

Polska udzieli Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu pożyczki w wysokości rzędu 6 mld euro - poinformował minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że kwota pozostanie w rezerwach NBP, a MFW będzie ciągnął pożyczkę w transzach w miarę potrzeb. Zaznaczył, że w razie konieczności pieniądze jednak wrócą do polskiego banku centralnego.

W przyszłym roku czteroosobowa rodzina będzie płaciła miesięcznie ponad 70 zł więcej za żywność oraz utrzymanie mieszkania niż w 2011 r - wynika z szacunków "Rzeczpospolitej". Dlatego większość Polaków będzie szukała oszczędności, kupując tańsze towary i wybierając dyskonty.

Dzisiaj rząd podejmie próbę przedterminowego wykupienia części polskiego długu. Będzie skupował własne bony skarbowe. W grę wchodzą miliardy złotych. Według analityków ta bezprecedensowa operacja może oznaczać m.in., że długi państwa niebezpiecznie wzrosły i konieczna jest ucieczka od tzw. progu ostrożnościowego. Opozycja oskarża rząd o "kreatywną księgowość" i dziwi się, że do akcji wciągane jest miasto Warszawa, które ma wykupić część długu.

Działacze kolejowych związków zawodowych grożą, że jeszcze przed świętami mogą zastrajkować. Decyzję, czy podejmą protest, uzależniają od rozmów z resortem transportu.

Klient będzie miał więcej czasu na odstąpienie od umowy kredytu, ale jeśli weźmie kredyt i spłaci jego całość lub część przed terminem, musi się liczyć z dodatkową prowizją - takie zmiany przewiduje wchodząca dziś w życie nowa ustawa o kredycie konsumenckim. Ustawa na nowo określa zasady udzielania kredytów konsumenckich oraz obowiązki banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK) i pośredników kredytowych.

Stosunkiem głosów 67 do 32 Senat USA uchwalił w sobotę ustawę o wydatkach rządu na bieżący rok podatkowy rozpoczęty 1 października. Poprzedniego dnia uchwaliła ją Izba Reprezentantów. Dzięki uchwaleniu ustawy udało się uniknąć zatrzymania prac administracji federalnej, czego obawiano się wcześniej z powodu stałych sporów w Kongresie między Demokratami a Republikanami.

"Były nadzieje, choć nikłe, że europejscy przywódcy zdołają w kilka dni przekonać inwestorów, że obligacje krajów strefy euro są bezpiecznymi instrumentami, a nie toksycznym zadłużeniem i tym samym, że strefa euro może przetrwać" - pisze "The Economist" w analizie. I wyrokuje krótko: Nie udało się. To kolejny krytyczny głos brytyjskiego tygodnika po ubiegłotygodniowym szczycie.

"Życie Warszawy" w sobotę ukazało się ostatni raz jako samodzielna gazeta. Od poniedziałku 19 grudnia będzie wydawane wyłącznie jako warszawski dodatek do "Rzeczpospolitej".

Agencja ratingowa Moody's obniżyła wiarygodność kredytową Belgii o dwa poziomy - z "Aa1" na "Aa3". Ponadto ustaliła negatywne nastawienie na przyszłość. Oznacza to, że  bierze pod uwagę kolejne obniżenie ratingu Belgii.

WIG20 nie oparł się trzem wiedźmom. W ostatniej godzinie notowań inwestorzy grający na spadek indeksu największych polskich spółek w związku z wygasaniem kontraktów pociągnęli go ponad 2 proc. w dół. W ślad za nim poleciały - choć nie w takim stopniu - pozostałe indeksy. W związku z niestabilnością rynków ministerstwo skarbu państwa wycofało się na razie z oferty wtórnej PKO BP.

Ceny prądu od nowego roku pójdą w górę. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zaakceptował dziś nowe taryfy dla przedsiębiorstw sprzedających energię odbiorcom w gospodarstwach domowych, czyli dla Energi Obrót, Enei, PGE oraz Tauronu Sprzedaż. URE zatwierdził także taryfy dwóch z sześciu operatorów systemu dystrybucyjnego - Vattenfall i RWE.

Zynga - największy na świecie producent gier na Facebooka - zadebiutowała na giełdzie. Oferta publiczna na technologicznym rynku Nasdaq, pozwoliła zebrać spółce 1 miliard dolarów. Oznacza to, że inwestorzy wycenili Zyngę na 7 mld dolarów.

LST Capital chce zainwestować w łupki. Jej spółka zależna chce produkować elementy sprzętu do wydobycia gazu łupkowego. Rozmowa z prezesem LST Capital, Dariuszem Janusem.

Podsumowanie roku na rynku obligacji i perspektywy na rok 2012 - czego możemy sie spodziewać na rynku długu? Rozmowa z Anetą Buchert z Lloyds Bank Corporate Markets.

Olej napędowy i benzyna biją kolejne rekordy na stacjach. Ciągle dosyć atrakcyjny cenowo jest gaz LPG. Czy gaz będzie drożał w ślad za benzyną, ile trzeba wydać na instalację, o ile wyższe są koszty eksploatacji, jakie firmy powinny rozważyć zmianę rodzaju paliwa w samochodach firmowych? O to Paweł Blajer pytał Sylwestra Śmigla, prezesa spółki Gaspol i Polskiej Organizacji Gazu Płynnego