Najnowsze

Najnowsze

Kosztowna półka

Sklepowa półka jak pole bitwy. Wygrana zależy od pozycji zajętych przez przeciwników, a pozycje od tego ile zapłacą właścicielowi półki. O półkowej wojnie z której większość klientów sieci handlowych nie zdaje sobie sprawy i próbach jej zakończenia - Dominik Cierpioł.

Twój brat PIT

Można być świętym Mikołajem dla dzieci swoich pracowników w małej firmie, ale jeżeli zrobimy im prezenty, to musimy ich wartość doliczyć do pensji pracownika, a od tego zapłacić podatek i ZUS. Czy przynajmniej my jako przedsiębiorcy będziemy mogli wyrzucić sobie to w koszty uzyskania przychodu?

Nowe prawo antymonopolowe

Nawet pół miliona euro kary będzie musiał zapłacić prezes albo członek zarządu, jeśli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów udowodni mu, że brał udział np. w zmowie cenowej ze swoimi kontrahentami. Teraz karę płaci tylko spółka. Zmieni się to, gdy w życie wejdzie przyjęta przez rząd zmiana prawa antymonopolowego. Jak w praktyce będą działały te przepisy?

Zbliżenie między KRS i KRK

Za kilka tygodni osoba, która została skazana za przestępstwa gospodarczego w przeszłości nie będzie mogła zostać np. członkiem zarządu lub rady nadzorczej. Mało tego, sądy będą to automatycznie sprawdzały. Dzisiaj rząd przyjął projekt ustawy, który ma wprowadzić rozwiązania, które mają sprawić, aby historia z Marcinem P. założycielem Amber Gold się nie powtórzyła, a więc aby osoby skazane nie mogły zasiadać w organach spółki. Jak te przepisy będą działały w praktyce?

Milion w portfelu

W ostatniej edycji cyklu portfel Rolanda Paszkiewicza, szefa działu analiz CDM Pekao SA zyskał ponad 1%. Od początku inwestycji portfel przynosi stratę wielkości 7%. Jakie zmiany proponuje gość Roberta Stankiewicza, aby odrobić wcześniej poniesione straty i wydostać się „nad kreskę”, o tym w rozmowie.

Kup nieruchomość…za oceanem

Deweloperzy w Stanach Zjednoczonych w najlepszych nastrojach od ponad sześciu lat. Mierzący je indeks NAHB w listopadzie wzrósł wobec października o 5 punktów do poziomu 46 punktów. Analitycy nie spodziewali się zmiany wskaźnika. O danych z rynku nieruchomości Robert Stankiewicz rozmawia z Johnem Butzem, właścicielem Realty Executives Elite

Produkcja w górę

Polskie fabryki zaskakują na plus i znów przyspieszają. Produkcja przemysłowa w październiku urosła o 4,6% w skali roku - oczekiwano wzrostu o niespełna 1,4%. Ekonomista Marcin Mróz ostrzega, że jest za wcześnie, by mówić o odbiciu polskich producentów - w kolejnych miesiącach spodziewa się dymniki bliskiej zeru - ale nie wyklucza, że najgorsze niebawem będzie za nami.

Inwestowanie na antypodach

Bank Rezerw w Australii pozostawił w listopadzie stopy procentowe na poziomie 3,25%. Analitycy oczekują jeszcze jednego cięcia stóp w tym roku do poziomu 3%. Spadające ceny surowców wraz ze spadkiem popytu mogą być zagrożeniem dla PKB Australii. O inwestowaniu w tym kraju mówi Agnieszka Kandzia, Uniwersytet Śląski.

Centrum wyników - Elektromont

Elektromont spółka z New Connect, która specjalizuje się w kompleksowej realizacji instalacji elektrycznych średniego i niskiego napięcia, sieci telekomunikacyjnych oraz instalacji teletechnicznych.

Centrum wyników - Mex Polska

Mex Polska – właściciel sieci restauracji The Mexican czy pijalni wódki i piwa zamknął trzeci kwartał z ponad 900 tysięcy złotych na minusie, po 9 miesiącach spółka ma stratę w wysokości półtora miliona złotych.

Centrum wyników - Mennica Polska

Mennica Polska po trzech kwartałach miała 1,85 mld zł skonsolidowanych przychodów, czyli o 120 procent więcej niż rok wcześniej.

Euro kryzys

Ministrowie finansów strefy euro mają przyznać Grecji kolejną transzę pomocy. O to jaka może być jej skala, pytaliśmy Krzysztofa Kalickiego, prezesa Deutsche Bank Polska. Jego zdaniem inwestorzy zaczynają doceniać starania Grecji o wyjście z kryzysu zadłużenia.

RPP w akcji

Będzie obniżka stóp procentowych, ale nie będzie to gwałtowne cięcie - tak mówi w wywiadzie dla TVN CNBC profesor Andrzej Kaźmierczak.

Firma. Teraz.

Nowe pieniądze z inicjatywy Jeremie w Wielkopolsce. Jak je wykorzystać? Rozmowa z Leszkiem Wojtasiakiem, wicemarszałkiem Województwa wielkopolskiego i Jarosławem Kałą, dyrektorem Departamentu Instrumentów Inżynierii Finansowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Centrum wyników

Spektakularne bankructwa biur podróży wykorzystał giełdowy Rainbow Tours. Spółka postawiła na przejęcie klientów odprawionych z kwitkiem przez upadający SKYClub, Alba Tour, Africano i inne firmy. Udało się. Przychody w trzecim kwartale wystrzeliły. Firma kusiła promocjami, dokładając nawet do oferty dla klientów którzy zostali na lodzie. Widać to dobrze na poziomie niższej ni ż przed rokiem rentowności. Pytanie, co dalej po zdobyciu kolejnego fragmentu turystycznego rynku. Naszym gościem był Grzegorz Baszczyński – prezes Rainbow Tours.

Centrum wyników

Zarabia na handlu energią, ale pozostałe segmenty pozostają nierentowne. Po trzech kwartałach Ideon miał prawie 3 miliony straty operacyjnej. To i tak znaczna poprawa w stosunku do wyników zeszłego roku. Co więcej spółka sporo zarobiła na sprzedaży projektu leśnego w republice Komi, a na dodatek czeka na 50 milionów odszkodowania ze skarbu państwa. Jak wykorzysta wolne środki? Jaki jest plan na rozwój biznesu? O to pytaliśmy m.in. naszego gościa, którym był Damian Kus – wiceprezes Ideonu odpowiedzialny za pion energii i handlu w spółce.

Technicznie o indeksach

W USA najlepsza sesja od dwóch miesięcy. Na warszawskim parkiecie WIG20 najwyżej od 6 tygodni. Czy droga na tegoroczne szczyty stoi otworem? Co podpowiada analiza techniczna? Naszym gościem był Przemysław Smoliński – analityk DM PKO BP.

Kopex i Famur pod lupą

Kopalnie negocjują z kontrakty na dostawy węgla dla swoich kluczowych odbiorców. Ceny węgla energetycznego spadają od tygodni. Jak będą wyglądały budżety i możliwości branży wydobywczej i jakie czasy nadchodzą dla producentów maszyn i urządzeń górniczych? Na którą spółke postawić? Ile zarobią w kolejnych latach Famur i Kopex ? O to pytaliśmy Jakuba Szkopka, analityka Di BRE.

Euro kryzys

Grecja znów staje się gorącym tematem gospodarczym w Europie. Ateny dostały więcej czasu na poradzenie sobie z problemami i czekają na kolejne pieniądze. O to, co z tego wyniknie, pytaliśmy Grzegorza Zatryba – głównego stratega Skarbiec Holding.

Jak przekonać Brytyjczyków? Cięcia w administracji

Unia Europejska będzie na szczycie próbowała przekonać Londyn do zgody na nowy budżet na lata 2014-20 większymi cięciami w administracji, utrzymaniem rabatu brytyjskiego, a także badawczymi projektami dla brytyjskich firm - przewidują źródła unijne włączone do negocjacji.

Będzie zgoda dla Grecji?

Eurogrupa prawdopodobnie wyda we wtorek wstępną zgodę na wypłatę kolejnej transzy pomocy dla Grecji

Marihuana na giełdzie. Inwestorzy wpadli w szał kupowania

Firma MedBox, zajmująca się uprawą i dystrybucją leczniczej marihuany, zadebiutowała na giełdzie i w ciągu czterech dni jej akcje wycenione na cztery dolary poszybowały w górę do nieprawdopodobnych 215 dolarów. Zarząd się przestraszył i sam próbuje odwieść inwestorów od kupowania akcji.

Moody's obniżył rating Francji

Agencja ratingowa Moody's Investors Service obniżyła w poniedziałek wieczorem długoterminową ocenę wiarygodności zadłużeniowej Francji o jeden stopień - z dotychczasowej najwyższej AAA do AA1.