Za 5,1 mld euro niemiecki koncern RWE sprzeda swój dział wydobywczy funduszowi inwestycyjnemu LetterOne, należącemu do holdingu Alfa Group. Jego głównymi udziałowcami są rosyjscy oligarchowie. - To przejęcie nie zagrozi dostawom gazu do nas - poinformowało w poniedziałek niemieckie Ministerstwo Gospodarki.
- To paradoks - oceniła w poniedziałek w TVN24 Biznes i Świat Katarzyna Kozłowska z Kurhaus Publishing. - Z jednej strony Europa mówi o zamrożeniu kont, a z drugiej niemiecki koncern RWE sprzedaje potężny kawałek swojego biznesu rosyjskim oligarchom - podkreśliła.
Jak dodała, LetterOne to fundusz inwestycyjny zarejestrowany w Luksemburgu. Jego największym akcjonariuszem jest rosyjski miliarder Michaił Fridman. Jego majątek "Forbes" wycenia na 17,6 mld dol.
Rząd się nie boi
Głos w sprawie transakcji RWE-LetterOne zabrało niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Technologii. - Niemcy nie obawiają się o dostawy gazu ziemnego w związku z przejęciem RWE DEA przez fundusz LetterOne - poinformował rzecznik resortu.
RWE zapewnia, że już wcześniej informowało niemiecki rząd o planowanej transakcji. "Nie otrzymaliśmy żadnej informacji, wskazującej na to, by Berlin byłby przeciwny" - podało biuro prasowe koncernu.
Berlin nie ma nic przeciwko
Do szybkiego zawarcia transakcji przez RWE, zmusza jego fatalna sytuacja finansowa. Drugi co do wielkości w kraju koncern energetyczny zmaga się z zadłużeniem w wysokości 30 miliardów euro. "To porozumienie jest ważnym krokiem na drodze do realizacji naszej strategicznej reorganizacji" - stwierdził w oświadczeniu dyrektor generalny RWE Peter Terium. "Ponadto, jest to niezbędny krok w kierunku poprawy naszej kondycji finansowej" - dodał. Zgodę na sprzedaż musi jeszcze wydać rada nadzorcza energetycznego giganta.
RWE poinformowało o transakcji niemiecki rząd. "Nie otrzymaliśmy żadnej informacji, wskazującej na to, by Berlin byłby przeciwny" - podało biuro prasowe koncernu.
Rosjanie w polskich Karpatach?
Dział wydobywczy RWE DEA ma obecnie ok. 190 koncesji na poszukiwanie oraz eksploatację ropy i gazu w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce. Surowce wydobywa w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii oraz w Egipcie.
W Polsce firma jest obecna od 1998 r. Posiada u nas cztery koncesje na poszukiwanie węglowodorów ok. 100 km na południowy wschód od Krakowa, w Karpatach. Pozwolenia obejmują łączną powierzchnię prawie 3 km kw.
Autor: rf/klim/ / Źródło: Reuters, tvn24bis.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: RWE