Najnowsze

Najnowsze

Inwestowanie w certyfikaty strukturyzowane, choć to skomplikowane narzędzie inwestycyjne, z potrójnym przewalutowaniem, może dać sporo zarobić. Sprawdzamy jak wraz z Kamilem Gemrą, analitykiem Stockwatch.pl.

OECD uważa, że frank jest przewartościowany o 39% wobec euro i prawie tyle samo w stosunku do dolara. Frank jest także zbyt mocny wobec złotego. Czy scenariusz przesilenia na franku ziści się wraz z podwyżką stóp przez EBC za tydzień? O szczegółach opowiada Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale.

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o timeshare. Projekt ma regulować prawo do korzystania z nieruchomości, takich jak ośrodek turystyczny hotel, pensjonat, czy apartament, w regularnie powtarzających się odstępach czasu. W jaki sposób nowe regulacje mają ukrócić obchodzenie przepisów prawa przez nieuczciwych przedsiębiorców? Jak powinny być konstruowane umowy? O szczegółach opowiada Elżbieta Serdyńska, prawnik w Europejskim Centrum Konsumenckim.

Do 31 marca przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z podatku CIT, muszą złożyć roczną deklarację i zapłacić podatek. Co może zrobić firma, która nie wolnych środków na koncie? W jaki sposób zwrócić się z pismem do Urzędu Skarbowego? O szczegółach opowiada Rafał Ciołek, doradca podatkowy i dyrektor w KPMG.

Zrobienie dobrego biznesplanu stanowi klucz do pozyskania inwestora. Jakie błędy są najczęściej popełniane i jak ich uniknąć? O szczegółach opowiada Maciej Strzębicki, general manager, Tomorrow.

Do końca marca przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników pracujących w szczególnych warunkach muszą ich zgłosić do ZUS. Kogo dotyczy ten obowiązek i na jakim druku należy dokonać zgłoszenia? O szczegółach opowiada Wojciech Andrusiewicz, ZUS.

Eksperci oceniający wnioski na e-biznes zakwalifikowali jedynie 160 spośród ponad 1800 złożonych. Jakich błędów unikać w kolejnym naborze wniosków? O szczegółach opowiada Jarosław Martyniuk oraz Małgorzata Kowalczuk, eksperci PARP.

Do 30 tysięcy złotych grzywny grozi pracodawcy, który nie udzieli zaległych urlopów do końca marca. W jaki sposób firma, w której jest wielu pracowników, którzy jeszcze nie wykorzystali urlopów, powinna się zabezpieczyć na wypadek ewentualnej kontroli Państwowej Inspekcji Pracy? O szczegółach opowiada Katarzyna Piecyk, główny specjalista w Departamencie Prawnym GIP.

Quercus TFI to 403. spółka notowana na głównym rynku i 10. debiut w tym roku, a zarazem już trzecia spółka, która przeniosła się w 2011 z NewConnect na główny rynek warszawskiej giełdy. O jej planach opowiada Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

ING Securities w raporcie z 21 marca wydał rekomendację „kupuj” dla AB i ustalił cenę docelową na 30 zł. ING Securities uważa, że AB wypracuje lepsze od konsensusu wyniki, a wskaźniki spółki ocenia jako atrakcyjniejsze niż ABC Data. Z kolei DM Noble Securities w raporcie z 8 marca obniżył rekomendację dla AB do "akumuluj" z "kupuj", ale podniósł cenę docelową dla akcji spółki o 6% do 29,05 zł. O szczegółach opowiada Andrzej Przybyło, prezes AB SA.

ZUK Stąporków po drugim kwartale może podwyższyć prognozy na 2011 w związku z rosnącą liczbą zamówień. Spółka zrezygnowała z emisji akcji na inwestycje, linię do produkcji carbiopelletu sfinansuje ze środków własnych i kredytu. Plan na ten rok to także umocnienie pozycji w Niemczech, Norwegii i Wielkiej Brytanii. O szczegółach opowiada Marek Milczarek, prezes ZUK Stąporków.

Quercus TFI to 10. debiut w tym roku, a zarazem już trzecia spółka, która przeniosła się w 2011 z NewConnect na główny rynek warszawskiej giełdy. Zapraszamy na relację z debiutu spółki.

Jeśli rząd chce, by ustawa o zmianach w systemie emerytalnym weszła w życie 1 maja i miała jednocześnie miesięczny okres przejściowy, prezydent ma 24 godziny na podpisanie tej ustawy. Rząd za to będzie miał 2 miesiące by przedstawić kolejny projekt zmieniający nasz system emerytalny. Tym razem chodzi o ustawy podnoszące efektywność systemu. O szczegółach opowiada prof. Wojciech Otto, prodziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Senat zakończył prace nad rządowymi zmianami w systemie emerytalnym. W sobotę senacka komisja rekomendowała jego przyjęcie bez poprawek. O ekspresowym tempie zmian w OFE w rozmowie z Kazimierzem Kleiną, senatorem PO, Przewodniczącym Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Amerykański stan Utah ma od zeszłego tygodnia nowy środek płatniczy. Są nim złote i srebrne monety, którymi mieszkańcy mogą płacić w sklepach tak samo jak dolarami.

Autobus miejski MAN Lion’s City Hybrid – produkowany w polskich zakładach w Sadach i Starachowicach – otrzymał prestiżową nagrodę red dot design award 2011, promującą wysoką jakość wzornictwa przemysłowego. Doceniono jego wygląd, napęd hybrydowy i to, że emituje o 30 procent mniej szkodliwych substancji do atmosfery.

- 5,04 zł za litr oleju napędowego, 5,09 zł za litr benzyny 95 i 2,56 zł za litr autogazu - tyle średnio polscy kierowcy płacą na stacjach za paliwo. Jak poinformowała Polska Izba Paliw Płynnych, najtańszy olej i benzyna są w Bydgoszczy, a autogaz - w Rzeszowie.

- Dług publiczny w 2010 roku wyniósł 53 proc. PKB i ukształtował się na poziomie 748,5 mld zł - poinformował wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. To dwa punkty procentowe mniej niż drugi próg ostrożnościowy zapisany w konstytucji. Poprzednie szacunki mówiły, że dług może go przekroczyć.

Microsoft, eBay, H&M, Adidas i Pepsi znalazły się na liście najbardziej etycznych firm na świecie, którą co roku układa Ethisphere Institute. Wybrano 110 spółek, które m.in. przekazują najwięcej pieniędzy na cele charytatywne, a także dbają o wewnętrzne standardy i innowacyjne zarządzanie.

- Możliwe, że żywność jako całość nadal będzie drożeć, jednak trudno jest przewidywać, jak będą zmieniać się ceny poszczególnych elementów koszyka żywnościowego - powiedział wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk. Podkreślił, że zależeć to będzie m.in. od tegorocznych zbiorów.

Senat przyjął ustawę ws. zmian w OFE w kształcie przyjętym przez Sejm. 55 senatorów głosowało za jej przyjęciem, przeciw było 33, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Głosowanie w Senacie kończy pracę nad projektem na poziomie parlamentu. Prezydencka minister Irena Wóycicka zapowiedziała, że Bronisław Komorowski potrzebuje kilka dni, zanim zdecyduje, czy podpisać ustawę.

Adidas przeprasza za zamalowanie pod swoją reklamę muru na warszawskim Służewcu i wycofuje się z projektu. - Ostatnie wydarzenia dotyczące służewieckiego muru, będącego przestrzenią dla sztuki hip-hop i graffiti uświadomiły nam, że działania, które podjęliśmy okazały się być niewłaściwe - napisał w oświadczeniu Krzysztof Sak, brand manager Adidas Oryginal.

W sądzie w Wiedniu w środę odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie Telekomunikacji Polskiej przeciw Danish Polish Telecommunications Group - podał główny akcjonariusz duńskiej spółki, GN Store Nord. Proces dotyczy sumy ok. 2,8 mld koron duńskich (ok. 375 mln euro) i jest jednym z całej serii sądowych sporów, jakie toczą ze sobą obie strony.

Prezydent zawsze analizuje ustawę przed podpisanie, w przypadku ustawy OFE będzie potrzebował jeszcze kilku dni - stwierdza minister w Kancelarii głowy państwa Irena Wóycicka. Z wcześniejszej relacji związkowców po rozmowie w tej sprawie z Bronisławem Komorowskim wynikało, że jest on juz zdecydowany, a argumenty o niekonstytucyjności przepisów do niego nie trafiają.

Pierwsze starcie na forum Senatu w sprawie zmian w OFE. Senator Włodzimierz Cimoszewicz zgłosił wniosek, by debatę o ustawie przesunąć na koniec posiedzenia, bo dotąd nie wpłynęła opinia biura legislacyjnego. Wniosek w głosowaniu został odrzucony. Głosowanie nad całą ustawą ma się odbyć jeszcze dziś po południu. Tymczasem u prezydenta rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. tej ustawy.

Minister finansów Jacek Rostowski stawia sprawę jasno: rząd nie obniży akcyzy na benzynę ani nie wprowadzi nowych żadnych ulg podatkowych. Tak będzie dopóki na Polsce ciąży unijna procedura nadmiernego deficytu.

Taka jednomyślność wśród bankowców zdarza się rzadko - ale tym razem wszyscy są tego samego zdanie. Jak pisze "Puls Biznesu", ekonomiści wszystkich zapytanych banków są przekonani, że za tydzień Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe NBP.

Opady śniegu pociągnęły w dół brytyjską gospodarkę w IV kwartale ubiegłego roku - tak spadek PKB tłumaczy brytyjski urząd statystyczny. Po rewizji danych okazało się, że w IV kwartale wyspiarska gospodarka skurczyła się o pół procent wobec poprzednich trzech miesięcy. O tym w magazynie "90 Minut" z dyrektorem Instytutu Ekonomicznego NBP profesorem Andrzejem Sławińskim rozmawiał Marek Tejchman.

W końcu lutego londyński "Times" miał 79 tysięcy czytelników, płacących za dostęp do jego elektronicznej wersji - podał wydawca, koncern News. Corp. To o 29 tysięcy więcej, niż cztery miesiące wcześniej. Wydawca uważa, że oznacza to sukces płatnego modelu dostępu do treści gazety.

Nasz wirtualny portfel lekko pod kreską, lecz wypadliśmy nieco lepiej od rynku. Tracimy 0,23 proc. podczas gdy WIG20 notuje spadek o 0,44 proc. Widz proponuje zakup akcji spółki Szar SA. Czy to dobra inwestycja - zastanawiają się Jan Niedziałek i Marek Tejchman.