Najnowsze

Najnowsze

Milion w portfelu

Portfel Witolda Chuścia, prowadzony od marca 2012 roku, zyskuje w ostatniej odsłonie 0,2%. Od początku inwestycji zarabia on 17%. W obecnej odsłonie zarządzający przesuwa część środków zaangażowanych na rynku akcji w fundusz absolutnej stopy zwrotu. O szczegółach w rozmowie Roberta Stanilewicza.

Cień recesji

Zwiększenie bieżącego deficytu budżetowego o 16 mld zł, czyli o 1% PKB to silny impuls stymulacyjny, uważa wicepremier i minister finansów, Jacek Rostowski. Jednak według głównego ekonomisty Societe Generale, Jarosława Janeckiego, nie można mówić w tym przypadku o działaniu stymulacyjnym, bowiem nie wzrasta pula środków na inwestycje, programy rozwojowe, pomoc społeczną, itp. Brakuje za to odpowiednich wpływów po stronie dochodowej.

Dobry czas dla IT

Kurs jednej z najmniejszych spółek informatycznych na GPW rośnie w astronomicznym tempie. Od dołka sprzed 12 miesięcy kapitalizacja firmy Opteam – zajmującej się technologiami elektronicznych kart rozliczeniowych – zwiększyła się niemal pięciokrotnie. Kolejnym kołem zamachowym mają być kontrakty z sektora energetycznego związane z koniecznością budowy inteligentnych sieci pomiaru. Kiedy i ile mogą zarobić na tym akcjonariusze spółki, dla której historyczny wskaźnik cena/zysk jest na poziomie 25? Naszym gościem był Wacław Szary, wiceprezes Opteamu.

RPP w akcji

RPP może dokonać w tym roku jeszcze nawet dwóch obniżek stóp procentowych o 25 punktów bazowych - ocenia prof. Jan Czekaj. Zdaniem byłego członka Rady Polityki Pieniężnej, kluczowe dla decyzji Rady będą dane o wzroście gospodarczym.

Polityka i pieniądze

W tegorocznym budżecie zabraknie 24 miliardów złotych. Rząd proponuje zwiększyć dziurę budżetową o 16-ście miliardów złotych a więc do poziomu ponad 50 miliardów. Ministerstwa mają znaleźć w swoich budżetach oszczędności na poziomie 8,5 miliarda. Zaproponowane przez rząd zmiany w ustawie budżetowej i ustawie o finansach publicznych to kupowanie czasu - ocenia wiceprezes Deloitte. Zdaniem Rafała Antczaka rząd czeka na to, że do budżetu wpłyną pieniądze z otwartych funduszy emerytalnych.

Polska meblami stoi

28 miliardów złotych – to wartość jaką ma osiągnąć eksport polskich mebli w tym roku. Daje to nam czwarte miejsce na świecie, ale jeśli te eksportowane meble zważyć, to bylibyśmy na miejscu drugim. Kondycji branży meblarskiej rozmawialiśmy z Tomaszem Wiktorskim z B+R Studio.

Cień recesji

Ożywienie w gospodarce Niemiec wydaje się znów oddalać. Indeks nastrojów gospodarczych naszych zachodnich sąsiadów mierzony przez instytut ZEW spadł w lipcu do 36,3 punktu z 38,5 punktu miesiąc wcześniej. Analitycy prognozowali, wzrost do 39,6 punktu. Jednak jak mówi Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche bank wrześniowe dane powinny rozpocząć serię odczytów świadczących o poprawie koniunktury.

Pieniądze na wakacjach

Gotówka czy karta, co lepiej zabrać ze sobą wybierając się na wakacje do Europy, ale także poza nią. O tym rozmawialiśmy z Romanem Nowakiem z Grupy Gomułka.

Wnioski o zapłatę długu zalały e-sądy. Windykatorzy się spieszą

Firmy windykacyjne zalały e-sądy wnioskami o zapłatę długów, czasami już nieistniejących. Zrobiły to zanim w życie weszły przepisy uszczelniające dochodzenie roszczeń drogą elektroniczną. To oznacza, że wkrótce do wielu osób mających zaległości może zapukać komornik.

Firma teraz

Wolny wzrost cen może ułatwić prowadzenie biznesu, zwłaszcza jeśli chodzi o nowe firmy. Jak wykorzystać rekordowo niską inflację w swoim biznesie rozmawiamy w "Blajer mówi: Biznes" z Karolem Markiem Klimczakiem, Akademia Leona Koźmińskiego.

Rentowa konstytucyjna

Podwyżka składki rentowej w trybie pilnym była zgodna z prawem - tak orzekł Trybunał Konstytucyjny, Gdyby Sędziowie zakwestionowali tryb pilny w pracach nad zmianą ustawy, to w i tak niedomykającym się budżecie pilnie zabrakłoby kilku kolejnych miliardów złotych. Dzisiejszy wyrok oznacza, że ewentualne kolejne podwyżki tej składki zmieniające koszt prowadzenie biznesu mogą być wprowadzane częściej i szybciej - więcej w materiale Dominika Cierpioła

Firma teraz

Jak skutecznie przekonać klienta, aby wybrał właśnie Twoją ofertę ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Izabelą Kielczyk, Coach i Psychologiem Biznesu.

Zgromadzenie wspólników

Sprawozdanie finansowe z działalności naszej firmy musimy wysłać nie tylko do Krajowego Rejestru Sądowego, ale i do Urzędu Skarbowego na dodatek w terminie 10 dni od powzięcia uchwały zatwierdzającej. W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy całą procedurą związaną z powyższym zagadnieniem. Rozmowa z prof. Katarzyną Bilewską, kancelaria Dentons.

Inflacja !

Stopy procentowe na historycznych minimach, inflacja przebiła dotychczasowy rekord z 2003 r. i spadła w czerwcu do 0,2 proc. W "Blajer mówi: Biznes" radzimy jak prowadzić swoją firmę w obecnej sytuacji. Rozmowa z Jackiem Adamskim, doradcą zarządu Konfederacji Lewiatan.

Biznes globalny

Rating Francji został obniżony z najwyższego poziomu AAA do AA z perspektywą stabilną. W "Blajer mówi: Biznes" o skutkach tej sytuacji dla polskich eksporterów rozmawiamy z Grzegorzem Błachnio, analitykiem Euler Hermes.

Polityka i pieniądze

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że minister finansów może dowolnie wprowadzać zmiany w składkach rentowych ponieważ nie są to podatki, a daniny publiczne. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Przemysławem Wiplerem, posłem na sejm, Prezesem "Republikanów".

Droga do ożywienia

Ożywienie w gospodarce coraz bardziej dostrzegalne. Jakie decyzje powinieneś podjąć by Twój biznes był gotowy na tak długo wyczekiwany moment w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Izabelą Tymoczko, Instytut Ekonomiczny NBP.

Polityka i pieniądze

Danina i podatek to dwa zdecydowanie różne od siebie pojęcia- zadecydował w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny. O tym czy nie zostały naruszone zasady państwa prawa w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z dr Moniką Gładoch, ekspertem "Pracodawcy RP"

Polityka Bernanke zawodzi?

Inwestorzy czekają na środowe przesłuchanie Bena Bernanke w Kongresie. Uczestnicy rynku liczą, że szef Fed potwierdzi swoje łagodne nastawienie i nie zdecyduje się zaostrzyć polityki pieniężnej. Rośnie jednak rozbieżność między Bernanke a pozostałymi członkami Fed - uważa Sebastian Stolorz, konsultant w Banku Światowym. Jego zdaniem, kontynuacja skupu obligacji może mieć coraz mniej zwolenników, ponieważ ta polityka nie do końca spełniła oczekiwania.

Prognozy dla ropy naftowej

Modelowa marża rafineryjna w czerwcu wzrosła do 5,3 USD na baryłce z 4,9 USD w maju. Rok wcześniej w czerwcu marża wynosiła ponad 9 USD - poinformował PKN Orlen. Jak ceny ropy wpłyną na wyniki Orlenu i czego można spodziewać się na rynku tego surowca?

Ożywienie kredytowe?

Od kwietniowego dołka kurs Open Finance wzrósł o 16%. Spółka w pierwszym kwartale wciąż musiała ciąć koszty i zwalniać pracowników. Rynek pośrednictwa finansowego na skutek mocnego spadku sprzedaży kredytów spowodował 20% spadek przychodów Grupy. Teraz inwestorzy mogą obstawiać nowy, znacznie bardziej pozytywny dla spółki scenariusz. W ciągu 13 miesięcy stopy procentowe spadły o 225 punktów. Kredyt jest dziś najtańszy w historii, a przy okazji rośnie zdolność kredytowa Polaków. Z drugiej strony niskie oprocentowanie lokat może pozytywnie wpłynąć na sprzedaż funduszy inwestycyjnych czy różnego rodzaju produktów strukturyzowanych. A jak faktycznie wygląda dziś ten biznes?

Bankowe prognozy

Czy spadek rynkowych stóp procentowych nie będzie już pogłębiał spadku marży odsetkowej polskich banków? Kiedy ruszą inwestycje polskich firm i pojawi się większy popyt na kredyt? I jak zmiany w systemie emerytalnym wpłyną na rozwój rynku kapitałowego w Polsce? Gościem TVN CNBC był Krzysztof Kalicki – prezes Deutsche Bank Polska.

Zysk z lokaty

Obecnie oprocentowanie lokat może sięgać 5,5%. Jednak zdaniem Michała Sadraka, analityka Open Finance, większość tych ofert ma za zadanie przyciągnąć klienta. Są to oferty promocyjne, które zawierają wiele ograniczeń. O tym ile można realnie zarobić na lokacie, w rozmowie Roberta Stanilewicza.

Polska nie powinna się spieszyć do unii bankowej

Kolejny krok w kierunku unii bankowej. Komisja Europejska przyjęła propozycję utworzenia europejskiego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków. Polska mając najzdrowszy sektor bankowy, nie powinna się spieszyć z przystąpieniem do unii bankowej - uważa Wiesław Thor, członek rady nadzorczej BRE Banku.