Najnowsze

Najnowsze

Barclays zwolni 12 tys. osób i wypłaci wyższe premie

Bank Barclays ujawnił plany redukcji nawet 12 tys. miejsc pracy w swoich oddziałach na całym świecie. Informacja zbiegła się z publikacją danych o gwałtownym spadku zysków w czwartym kwartale 2013 roku - pisze Financial Times. Jednocześnie władze poinformowały o zwiększeniu w ubiegłym roku o 10 proc. puli premii, do ok. 2,4 mld funtów. Po decyzji dyrektor naczelny Antony Jenkins znalazł się pod dużą krytyką.

Raport Hausnera: eksport wyhamuje w drugiej połowie roku

Dynamika eksportu będzie rosła w pierwszej połowie roku nawet o ok. 15 proc., a następnie wyhamuje do 2-3 proc. na początku 2015 r. - wynika z raportu PARP oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej, opracowanego pod kierownictwem Jerzego Hausnera.

Belgowie wycofują jedno i dwucentówki

Belgijscy ustawodawcy zdecydowali o wycofaniu z obrotu monet o nominale 1 i 2 eurocentów. Decyzja wynika z oszczędności: produkcja 1- i 2-centówek jest o wiele droższa niż wynosi ich nominał.

Górnictwo i zielone technologie polecą do Indii

Maszyny górnicze, nowoczesne rozwiązania stosowane w tej branży, a także zielone technologie - to oferta, z którą polski biznes jedzie w tym tygodniu do Indii. Potrzeby energetyczne i dynamiczny rozwój gospodarczy tego kraju mogą być szansą dla polskich firm.

"Głupia" kawiarnia rozwija sieć. Na czele komik

Nazywają się głupimi i kopiują popularną sieć amerykańskich kawiarni. "Dumb Starbucks", prowadzona przez popularnego komika, chce osiągnąć sukces korzystając ze sławy popularnej sieciówki - donosi BBC.

Mleko najdroższe od lat. To efekt dobrej koniunktury

Światowe ceny masła i mleka w proszku w 2013 r. były o ok. 30 proc. wyższe niż w 2012 r. W Polsce cena skupu mleka jest teraz wyjątkowo wysoka, gdyż na świecie jest dobra koniunktura na tym rynku - informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Posiedzenie rządu: bezpieczniejsza restrukturyzacja i specustawa o LNG

Rząd zajmie się dziś projektem zmian w przepisach dotyczących restrukturyzacji przedsiębiorstw. Chodzi o ustawę - Prawo restrukturyzacyjne. Ma ona m.in. umożliwić restrukturyzację przedsiębiorstwa w wypadkach, w których stosowanie obecnych przepisów prowadzi do jego likwidacji. Rada ministrów zastanowi się też nad propozycjami zmierzającymi do uproszczenia procedur administracyjnych przy budowie dużych gazociągów.

Nowoczesny rolnik ma aspiracje. I inwestuje

Sprawnie zarządzający, wyedukowany, a przede wszystkim inwestujący. Polski rolnik, po dekadzie spędzonej w Unii Europejskiej, żyje w zupełnie innym świecie – informuje "Puls Biznesu".

Wall Street łapie oddech. Przed wystąpieniem Yellen

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła poważniejszych zmian najważniejszych indeksów. Inwestorzy oczekują na wtorkowe wystąpienie nowej prezes Rezerwy Federalnej Jannet Yellen przed Kongresem USA.

"Świat", 10.02

Unia Europejska i USA dyskutują o umowie o wolnym handlu. Komisja Europejska przewiduje, że dzięki porozumieniu gospodarka Unii zyska 119 mld euro rocznie (0,5 proc. PKB). Istnieje również ryzyko, że miliony pracowników UE stracą pracę. Tymczasem w Bośni i Hercegowinie tysiące demonstrantów kolejny dzień domagało się nowego rządu Federacji Muzułmańsko-Chorwackiej, złożonego z bezpartyjnych ekspertów.

W pułapce Fed

Na pewno państwo słyszeli o tym, że coś podrożało, albo potaniało przez amerykański Fed. Złoty zyskał, albo stracił przez Fed, euro drożeje przez Fed, dolar drożeje, obligacje tanieją, albo drożeją. I tak dalej i tak dalej. Generalnie prawie wszystko na rynkach finansowych od dobrych kilku lat dzieje się przez Fed.

"Biznes dla ludzi", 10.02

Na co trzeba uważać podpisując weksle? Co zrobić, gdy sprzedawca nie chce oddać pieniędzy za zwrócony towar? Jak przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić na składkach ZUS? Na te pytania odpowie Paweł Blajer wraz z ekspertami w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Rząd chce przyśpieszyć budowę gazociągów

We wtorek rząd zajmie się ustawą, która umożliwi szybsze wybudowanie najbardziej potrzebnych dużych gazociągów. Chodzi o uproszczenie procedur administracyjnych, które w procesie inwestycyjnym trwają najdłużej.

Zakładasz firmę? Sprawdź, jak płacić niższy ZUS

Ponad 350 tys. firm powstało w Polsce w ubiegłym roku. Rozpoczynający działalność przez pierwsze dwa lata mają prawo do niższych składek ZUS. Niestety, przepisy są pełne pułapek. Nowi przedsiębiorcy nie zapłacą niższych składek, jeżeli np. ich firma będzie pełnić usługi na rzecz byłego pracodawcy.

Alior Bank i LPP wejdą do WIG-u 20

LPP i Alior Bank po sesji 21 marca wejdą do WIG-u 20. Natomiast indeks blue chipów opuszczą GTC i Bank Handlowy - podała w komunikacie Giełda Papierów Wartościowych.

Surowsze normy wędzenia wędlin. "Będzie pomoc dla zakładów"

Odpowiednia technologia wędzenia umożliwia spełnienie surowszych norm obecności m.in. benzopirenu; zakłady, które nie spełnią norm, będą mogły otrzymać pomoc z programów unijnych na poprawę technologii - zapowiedział wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.

Łódź promuje się w Chinach

Województwo łódzkie będzie miało swoje biuro w Chengdu w zachodnich Chinach. Z tego miasta od kilku miesięcy przyjeżdżają do Łodzi pociągi z towarami z Chin, a biuro ma pomóc w kontaktach gospodarczych i promocji województwa łódzkiego.

Grad wiceprezesem Taurona

Aleksander Grad do 11 maja będzie wiceprezesem spółki energetycznej Tauron. Od lutego były minister skarbu zasiada w radzie nadzorczej tej spółki. Wcześniej Grad pełnił funkcję prezesa jądrowej spółki PGE EJ 1.