Najnowsze

Najnowsze

Bilans. Najważniejsze wydarzenia dnia

Separatyści ze Słowiańska zestrzelili helikopter ukraińskiej armii. Komisja Europejska ostrzegła, że napięte relacje z Rosją stanowią ryzyko dla unijnej gospodarki. Jak szacuje KE wzrost polskiego PKB w 2014 r. wyniesie 3,2 proc., a w 2015 r. 3,4 proc. Autorski przegląd najważniejszych informacji dnia przedstawia Robert Stanilewicz.

Kryzys ukraiński. Co na to Niemcy?

Niemcy liczy na normalizacje stosunków z Rosją. Zdaniem analityków świadczy o tym brak zdecydowanych kroków wobec Rosji, a także sceptycyzm wobec wprowadzenia sankcji trzeciego stopnia. O tym jak wyglądają relacje gospodarcze Niemiec wobec Rosji, a także jak reagował Berlin na wydarzenia na Ukrainie opowiadają dziennikarze TVN24 Biznes i Świat.

Orlen Gaz sprzedał Gaspolowi aktywa segmentu butli gazowych

Spółka Orlen Gaz podpisała ostateczną umowę sprzedaży segmentu butli gazowych firmie Gaspol. Oznacza to, że Gaspol przejął prawo współpracy oraz obowiązki wynikające z umów z dotychczasowymi kontrahentami Orlen Gaz – poinformowała w poniedziałek spółka.

Niska wycena złotego. Przez gorsze nastroje

Według Piotra Popławskiego z Banku BGŻ dzisiejsza niska wycena złotego, kiedy to słabł w stosunku do dolara i euro, jest spowodowana spadkiem wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu z 54,0 pkt w marcu do 52,0 pkt w kwietniu. W ocenie analityków inwestorzy będą czekać na wyniki czwartkowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego.

"Zwiększenie niezależności energetycznej to nasz wspólny cel"

Donald Tusk pozyskał kolejnego sojusznika popierającego projekt unii energetycznej. - Viktor Orban, premier Węgier, poparł tę koncepcję - poinformował Donald Tusk podczas konferencji prasowej. Polski premier dodał, że "zwiększenie dywersyfikacji i niezależności energetycznej są celami wspólnymi dla naszych państw".

KE: napięte relacje z Rosją ryzykowane dla unijnej gospodarki

Napięte relacje z Rosją stanowią ryzyko dla gospodarki Unii Europejskiej. Mogą zakłócić dostawy ropy i gazu oraz doprowadzić do ostrego wzrostu ich cen - oceniła Komisja Europejska w opublikowanych w poniedziałek wiosennych prognozach gospodarczych.

Wschód Ukrainy wrze. Wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat

Separatyści ze Słowiańska przyznają, że cofają się pod naporem sił MSW Ukrainy. Mają wielu rannych, miasto zostało szczelnie otoczone. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało z kolei o czterech ofiarach śmiertelnych wśród antyterrorystów. Po stronie rządowej jest także 30 rannych. MSW twierdzi też, że separatyści ostrzeliwują i podpalają domy. Są ofiary wśród cywilów. W wydaniu specjalnym w TVN24 Biznes i Świat śledzimy wydarzenia na wschodzie Ukrainy.

Na Litwie ruszyła budowa mostu energetycznego z Polską

W litewskim Alytus oficjalnie rozpoczęto budowę sieci energetycznych, które połączą Litwę i Polskę. Most energetyczny powinien zacząć działać z początkiem 2016 r. Most umożliwi m.in. wymianę energii między Polską a krajami bałtyckimi. Koszt inwestycji to 1,8 mld zł, unijne dofinansowanie wynosi 725 mln zł.

Orlen Lietuva zwalnia pracowników. Na początek 135 osób

Rafineria Orlen Lietuva rozpoczęła proces zwalniania pracowników – poinformował w poniedziałek w Wilnie prezes litewskiej rafinerii, Ireneusz Fąfara. Powodem zwolnień są pogarszające się wyniki finansowe firmy. - Zwolnionych zostanie 135 pracowników - powiedział Fąfara. Nie wykluczył, że "zwolnionych jeszcze w tym roku może być więcej".

"Milion w portfelu", 05.05

W tym odcinku przyglądamy się inwestycjom w portfelu Mariusza Staniszewskiego. Analizujemy, które pozycje wzrosły a które uległy spadkowi, i co miało na to największyy wpływ.

Wielka Brytania stawia na atom i zamyka ostatnią elektrownię na ropę

Ostatnia w Wielkiej Brytanii elektrownia zasilana ropą naftową zostanie zamknięta w marcu przyszłego roku - poinformowała spółka RWE Generation, która zarządza obiektem w Littlebrook w hrabstwie Kent. Z kolei brytyjski Nuclear Decommissioning Authority podpisał z konsorcjum firm Toshiba i GDF Suez umowę w sprawie przyszłego nabycia gruntu pod planowaną elektrownię atomową w Moorside w okolicach Sellafield.

Podsumowanie sytuacji z ostanich 24 godzin na Ukrainie

W kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów Słowiańsku na wschodzie Ukrainy znów rozgorzały starcia między buntownikami przeciwko władzom w Kijowie a ukraińskimi siłami antyterrorystycznymi – donoszą ukraińskie media. Według agencji Interfax-Ukraina, która powołuje się na sztab prorosyjskiej samoobrony Słowiańska, siły ukraińskie zaatakowały w poniedziałek punkty kontrolne wokół miasta, przy których toczą się "ciężkie walki". Po stronie separatystów miało zostać rannych pięciu bojowników.

Jak zdobyć podwyżkę?

Wynagrodzenie wyższe o 300 złotych u innego pracodawcy jest w stanie spowodować, że zrezygnujemy z obecnej pracy. Lojalność wobec pracodawcy rośnie wraz z wiekiem. Co siódmy Polak powyżej 45 roku życia deklaruje, że wyższa płaca u innego pracodawcy nie spowoduje, że zrezygnuje z obecnej firmy.

NBP: banki oczekują wzrostu zainteresowania kredytami

Kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorców nie zmieniły się istotnie w I kwartale tego roku - infomruje Narodowy Bank Polski. Trudniej było jednak wziąć kredyt hipotecznych, głównie przez obowiązującą od 1 stycznia Rekomendację S. Za to w II kwartale 2014 r. banki przewidują złagodzenie polityki kredytowej w przypadku kredytów konsumpcyjnych.

05.05 Wyraźne spadki przez Ukrainę i superniskie obroty przez święto w Londynie

Trzy fakty zadecydowały o tym, że rynki dziś nie wyglądały dobrze. Po pierwsze walki na Ukrainie, po drugie słabe dane z Chin a po trzecie święto w Londynie i związana z tym nieobecność sporej części inwestorów zagranicznych. W efekcie w Europie dominowały spadki, a Warszawa zaliczyła sesję o najniższych obrotach w tym roku. Dzień na rynkach - relacjonowali Rafał Hirsch i Mateusz Walczak