Najnowsze

Najnowsze

Osierocone fotoradary wrócą na drogi. Minister ma plan

- Inspekcja Transportu Drogowego jest potrzebna i nie zamierzamy jej likwidować - zapewnił w rozmowie z reporterką TVN24 minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Choć jak dodał, fotoradary osierocone przez straż gminą oraz miejską widziałby nie w rękach inspekcji a policji.

Lotnisko w Radomiu będzie wspierało port w Szymanach

Port Lotniczy Radom świadczy usługi, m.in. na rzecz nowo powstałego lotniska w Szymanach. Zapewnia służbę informacji powietrznej i przygotowuje informacje meteorologiczne, niezbędne do wykonywania operacji lotniczych.

Giełda tuż przed rozwiązaniem? To już dziewiąty miesiąc spadków

Próżno szukać optymistów na GPW na przestrzeni ostatnich dziewięciu miesięcy. Ci, którzy wdepnęli na chwilę na warszawski parkiet, nie zabawili dłużej, niż tydzień, w porywach do dwóch. WIG20 na zamknięciu wyniósł w piątek 1780,25 pkt (+1,42 proc.). Sytuację na rynkach tłumaczy analityk tvn24bis.pl Jakub Tomaszewski.

Amazon ma słodko-gorzkie wyniki. Ale i nowe pomysły

Firma odnotowała najlepsze wyniki kwartalne w historii. Rekordowe zyski wywindowały oczekiwania akcjonariuszy. Jednak spóźniony prezent świąteczny wcale nie nadszedł. Spółka rozczarowała Wall Street, a jej akcje podczas handlu pozasesyjnego spadły w pewnym momencie o ponad 13 proc. Co poszło nie tak?

Kolejna duża agencja przygląda się Polsce. Są czynniki, które mogą "skłonić nas do rozważenia obniżki"

- Nie zmieniliśmy swojej opinii o Polsce w kontekście politycznym. Przyglądamy się bardziej konstrukcji systemu instytucjonalnego, jego stabilności i kierunkom zmian - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Sarah Carlson, główny analityk agencji Moody's na Polskę. Jak wskazuje, "dużym czynnikiem ryzyka w kontekście ratingu byłoby poluzowanie dyscypliny fiskalnej czy zaniechanie ograniczenia zadłużenia".

Morawiecki: trochę martwimy się o bezpieczeństwo gazowe Polski

Trochę martwimy się o bezpieczeństwo gazowe Polski - przyznał po rozmowach z wicekanclerzem Niemiec Sigmarem Gabrielem wicepremier Mateusz Morawiecki, nawiązując m.in. do projektu Nord Stream 2. Bardzo poważnie traktujemy obawy strony polskiej - odpowiadał Gabriel.

Premier Szydło chce ratować górnictwo. "Po ośmiu latach zaniedbań PO"

- Możemy tutaj być i powiedzieć o dobrej wiadomości dla ponad 300 pracowników zakładu, w którym się znajdujemy - powiedziała w piątek premier Beata Szydło przebywająca z wizytą w kopalni „Jaźwica” w Chęcinach. Premier zadeklarowała, że jej rząd będzie wspierał funkcjonowanie zakładu należącego do Kieleckiej Kopalni Surowców Mineralnych. Zdaniem Zbigniewa Ziobry, który także uczestniczył w konferencji, odpowiedzialnością za złe funkcjonowanie kopalni należy obarczyć rząd PO-PSL oraz przeprowadzoną przez nich "pseudoprywatyzację".

Kompania Węglowa w nowej formule chce uelastycznić system pracy i płac

Kompania Węglowa, która wiosną ma przekazać 11 kopalń do spółki Polska Grupa Górnicza, w nowej formule działania chce uelastycznić system pracy i płac, wiążąc ich wysokość z wynikami spółki. To główny powód wypowiedzenia porozumienia, zawartego ze związkami ponad pół roku temu.

Waszczykowski w exposé przyjął "koncepcję książki telefonicznej"

- Wydaje mi się też ogromnym błędem umieszczenie stosunków z Niemcami, umieszczenie [ich] w tym exposé za Wielką Brytanią - mówił Marek Ostrowski z tygodnika "Polityka", wskazując na to, że więcej uwagi należy się naszemu sąsiadowi, który ma ważną pozycję w Europie. - Exposé dzielą się, moim zdaniem, na dwie kategorie: "książka telefoniczna" (...) [podjęcie wielu kwestii w porozumieniu z wieloma resortami], a drugi sposób konstrukcji to skoncentrowanie się na priorytetach, powiedzenie, co nowego my tam zrobimy. Niestety Waszczykowski przyjął koncepcję książki telefonicznej - ocenił Ostrowski, dodając, że minister położył akcent na bezpieczeństwo.

Zmiany w PKN Orlen. Rząd zwiększa nadzór nad spółką

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) akcjonariuszy PKN Orlen na wniosek Skarbu Państwa wymieniło w piątek pięciu członków rady nadzorczej spółki. Rada liczy obecnie osiem osób - jednego członka może powołać jeszcze w odrębnym trybie Skarb Państwa.

Exposé ministra Waszczykowskiego. "Deklaracja współpracy z Rosją"

- Podmiotowość jest celem czy zadaniem realizowanym przez każde ministerstwo spraw zagranicznych na świecie i tutaj nie ma frontu, które by minister Waszczykowski otwierał - ocenił Jakub Dymek z "Krytyki Politycznej", komentując exposé polskiego szefa dyplomacji. Dodał, że przyjęło ono charakter "diagnozy". Natomiast prof. Tomasz Grosse z UW oraz ekspert Instytutu Sobieskiego przyznał, że po wystąpieniu ministra odczuwał pewien niedosyt - wynikający także z ograniczonych ram czasowych. Wskazał jednak także na pozytywy - zwrócenie uwagi na kryzysy w UE: np. Brexit, kryzys migracyjny. Komentatorzy zgodzili się, że w exposé pojawiła się deklaracja współpracy z Rosją i podkreślenie znaczenia "frontu wschodniego".

Ropa drożeje. OPEC i Rosja mogą ściąć produkcję

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i są już powyżej 34 dolarów za baryłkę. To reakcja na informacje, że Rosja i inni producenci tego surowca mogą się spotkać i rozmawiać o ewentualnym cięciu produkcji.

Czerwone światło i dwa pomarańczowe od agencji. "To jak ocena ze sprawowania"

Oceniające wiarygodność finansową trzy największe agencje ratingowe - Standard & Poor's, Moody's i Fitch - bardzo mocno wpływają na decyzję zagranicznych inwestorów. Wprawdzie fundamenty polskiej gospodarki na razie wyglądają bardzo dobrze, ale "wielka trójka" ma sporo wątpliwości. S&P zapaliła nam czerwone światło, dwie pozostałe pomarańczowe. - To jak obniżenie oceny ze sprawowania - tłumaczy Łukasz Kijek z TVN24 Biznes i Świat.

Przegląd prasy: Ofensywa na polskich lotniskach

Od początku stycznia 2016 r. pasażerowie mają znacznie większy wybór połączeń. To przede wszystkim efekt końca restrukturyzacji LOT, ale są też nowi przewoźnicy – pisze "Rzeczpospolita".

Wzrosty na Wall Street. Dzięki spółkom i ropie

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła wzrosty najważniejszych indeksów, głównie dzięki lepszym niż oczekiwano wynikom kwartalnym amerykańskich spółek i rosnącym cenom ropy naftowej.

Rząd zajmie się programem Rodzina 500 plus w poniedziałek

Program prorodzinny Rodzina 500 plus, który przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, ma być tematem poniedziałkowego posiedzenia rządu. W czwartek projekt zaakceptował Komitet Stały Rady Ministrów.