Najnowsze

Najnowsze

"Biznes dla Ludzi", 10.11

Co zawiera prezydencki projekt pomocy dla frankowiczów? Kto musi pracować 11 listopada i co mu się za to należy? Co zrobić, gdy chcemy zrezygnować z wycieczki, bo w regionie do którego wyjeżdżamy zrobiło się niebezpiecznie? Czy pracodawcy opłaca się organizowanie kursów językowych dla pracowników? Na te pytania odpowiedzieliśmy w programie "Biznes dla Ludzi" na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Morawiecki w polityce zarobi dużo mniej. Ale "Polska to sprawa najważniejsza"

Na przejściu do służby publicznej zdecydowanie straci finansowo. W 2014 roku jako prezes banku zarobił ok. 1,8 mln zł, co oznacza 150 tys. zł pensji podstawowej miesięcznie - bez premii. Jako wicepremier będzie zarabiał nawet dziesięć razy mniej. Sam o swoim zadaniu mówi tak: "Polska to sprawa najważniejsza. Dlatego zdecydowałem się przyjąć godność sprawowania urzędu wicepremiera i ministra rozwoju, wierząc, że jest to potrzebne krajowi". Kim jest Mateusz Morawiecki, kandydat na ministra rozwoju?

Opłakane skutki ocieplenia klimatu. Najbardziej ucierpią najubożsi

W atmosferze znajduje się więcej dwutlenku węgla niż kiedykolwiek. Meteorolodzy biją na alarm: tak źle jeszcze nie było. Skutki globalnego ocieplenia mogą być ich zdaniem dramatyczne i dlatego zachęcają do dyskusji. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ocieplenie klimatu może nas bardzo wiele. A już najwięcej tych najuboższych.

Emerytura zależna od stażu pracy? Rafalska: niczego nie wykluczamy

Niczego nie wykluczamy - tak kandydatka PiS na ministrA pracy Elżbieta Rafalska odpowiedziała na pytanie o możliwość, że w projekcie dotyczącym reformy emerytalnej znajdzie się połączenie wieku emerytalnego ze stażem pracy. Zapewniła, że odbędzie się na ten temat dyskusja ze stroną społeczną.

Walka ze zmianą klimatu. UE potwierdziły finansowe zobowiązania

Państwa UE potwierdziły we wtorek w Brukseli zobowiązanie do intensywniejszej mobilizacji środków finansowych na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Wypracowany mandat na paryską konferencję klimatyczną pozostawia jednak dobrowolność, jeśli chodzi o wpłaty.

Dawid Jackiewicz, czyli minister tylko na chwilę

To kandydat na ministra tylko na chwilę. Dawid Jackiewicz ma pokierować resortem skarbu, który docelowo ma zostać zlikwidowany. Ale zanim ministerstwo zniknie, nowy minister ma je zreformować. Jak twierdzi wielu ekspertów - to oznacza także zmiany w zarządach największych państwowych spółek.

Węgiel, atom, nowy resort. Polską energetykę czeka rewolucja?

Wyciszanie kopalń czy jednak dosypywanie pieniędzy do nierentownego biznesu? Kontynuowanie projektu elektrowni atomowej i walka z wiatrakami? Polityka energetyczna, którą będzie prowadził rząd PiS ma wiele niejasnych punktów. A już za dwa tygodnie rząd czeka pierwszy poważny sprawdzian - globalny szczyt klimatyczny w Paryżu. I wygląda na to, że Polska pozostanie węglową enklawą.

Rozłucki o superministrze: stanowisko menadżerskie i ministeriale to dwie zupełnie inne bajki

Mateusza Morawieckiego oceniam bardzo wysoko jako bankowca, świadczą o tym m.in. dobre rezultaty Banku Zachodniego WBK. Ma zdolności mobilizujące i mam nadzieję, że część jego umiejętności przeniesie na nowe stanowisko - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Wiesław Rozłucki, szef Rady Giełdy Papierów Wartościowych. - Zwracam jednak uwagę, ze stanowisko menadżerskie i ministeriale to dwie zupełnie inne bajki.

Szef Airbusa: nasza oferta jest najlepsza dla Polski

Wierzymy, że oferta firmy Airbus odpowiada idealnie potrzebom polskich sił zbrojnych; jesteśmy świadomi zbliżających się zmian w polskim rządzie i nadal planujemy rozwój – mówił w Łodzi dyrektor Airbus Helicopters (AH) na Europę Środkową Mickael Peru.

Na gospodarkę Morawiecki. Eksperci chwalą, rynki zadowolone, a co zrobi superminister?

- Ciężko odmówić mu kompetencji, które przez 8 lat udowodnił zarządzając bankiem - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl o kandydaturze Mateusza Morawieckiego Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ. Jak dodaje Łukasz Kozłowski ekspert Pracodawców RP: "to daje nadzieje, że także dobrze sprawdzi się w roli ministra". Sam zainteresowany na razie milczy, bo wdraża się w obowiązki, które wkrótce przejmie.

Nowy rząd oczami światowym mediów

Znane nazwiska wracają na ministerialne stołki, a zachodnie media nieufnie patrzą na propozycję obsadzenia ważnych resortów politykami, którzy nieraz ciskali gromy pod adresem Unii Europejskiej. Gośćmi "Otwarcia dnia" byli Eldoradas Butrimas z "Liteuvos Rytas" oraz Ekke Overbeek, korespondent niderlandzkiego dziennika "Trouw".

Polityczne czy merytoryczne? Gabinet Beaty Szydło oczami ekspertów

Stanowiska ministerialne zostaną obsadzone przez zaufanych współpracowników prezesa Prawa i Sprawiedliwości - taki głos dominuje w komentarzach po gołoszeniu nazwisk przyszłych ministrów. Teraz wszyscy zastanawiają się, czy wierność partyjnym sztandarom wygra z rozsądkiem i rzetelną oceną przy podejmowaniu kluczowych decyzji. Gośćmi "Otwarcia dnia" byli Marek Tejchman, TVN24 Biznes i Świat, Kazimierz Krupa, redaktor naczelny magazynu "Manager" oraz Łukasz Lipiński z Polityki Insight.

To początek Brexitu? Tusk dostał list od Camerona

W przyszłym tygodniu początek konsultacji z państwami unijnymi i PE ws. negocjacji członkostwa Wielkiej Brytanii w UE - powiedział szef Rady Europejskiej. Donald Tusk otrzymał we wtorek list od brytyjskiego premiera. - Jeśli UE stanie się klubem skupionym wokół strefy euro, W. Brytania nie będzie już do niego pasować - oświadczył we wtorek David Cameron. Przedstawił kluczowe postulaty, których będzie się domagał podczas renegocjacji członkostwa swego kraju w Unii.

Eon traci miliardy. Przez spadki cen prąd

Z powodu spadku hurtowych cen prądu w Niemczech ich największy koncern energetyczny Eon poniósł przez pierwsze dziewięć miesięcy bieżącego roku stratę netto w wysokości ponad 5 mld euro - poinformował we wtorek niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt".

Poseł PiS zaskakuje. "Trzeba zastanowić się nad wyciszeniem kopalń"

PiS prowadzi analizy sektora górniczego, przygotowując program restrukturyzacji branży - poinformował poseł PiS Grzegorz Tobiszowski. Ocenił, że analizy będą gotowe najpóźniej w I kw. 2016 r. Dodał, że konieczne może być "wyciszenie" niektórych kopalń na lata dekoniunktury.

Cameron: czasem "mniej" Europy znaczy lepiej

Brytyjski premier David Cameron oświadczył we wtorek, że UE musi odgrywać mniejszą rolę w niektórych aspektach funkcjonowania jej członków. Dodał, że UE musi się zmienić i stać bardziej konkurencyjną. Jak ocenił czasami odpowiedzią jest "mniej Europy".

Personel Lufthansy nieprzejednany. Kolejny dzień strajków

Stewardzi i stewardesy niemieckich linii lotniczych Lufthansa kontynuują we wtorek strajk na lotniskach we Frankfurcie nad Menem, Monachium i Duesseldorfie. Przewoźnik odwołał tego dnia 126 lotów międzykontynentalnych i 10 połączeń w Europie.

Facebook musi przestać śledzić internautów. Albo zapłaci gigantyczną karę

Belgisjki sąd dał Facebookowi 48 godzin, by zaprzestał śledzenia internautów, którzy nie są zarejestrowani w sieci społecznościowej i nie wydali wyraźnej zgody na obserwowanie ich danych - donosi BBC. W przypadku niewypełnienia zakazu, serwis będzie musiał płacić karę w wysokości 250 tys. euro dziennie. Facebook zapowiedział, że złoży apelację od tego orzeczenia.