Najnowsze

Najnowsze

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew oświadczył w środę, że celem zachodnich sankcji, nałożonych na Rosję za jej rolę w kryzysie ukraińskim, jest wywarcie presji na rozwój rosyjskiego sektora bogactw naturalnych.

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził w środę nadzieję, że ws. dostaw gazu na Ukrainę nie trzeba będzie sięgać po ostateczne środki. Zastrzegł jednak, że Rosja może przerwać dostawy, jeśli Kijów przestanie płacić, co może "stworzyć problem" z tranzytem do UE.

- Banki udzielając kredytów miały franki i można to stwierdzić na kilku dowodach - podkreślał w TVN24 Biznes i Świat Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich. Odpowiadał w ten sposób na krytykę prof. Witolda Modzelewskiego, który sugerował, że banki mogły łamać prawo udzielając kredytów frankowych wcale franków nie mając.

W poniedziałek w Hawanie rozpoczęły się doroczne targi cygar. Na Festival del Habano przyjadą goście z 60 krajów świata. Mimo zaostrzających się przepisów antynikotynowych na całym świecie, zainteresowanie cygarami nie słabnie. Wszystko to dzięki strategii kubańskich firm, które przykładają wielką wagę do jakości swoich produktów. Przekłada się to na ogromne zyski. Grupa Habano, produkująca cygara, w 2014 zanotowała obroty rzędu 450 mln dolarów. Te wyniki mogą być jednak lepsze. Ostatnio prezydent USA Barrack Obama zniósł embargo na kubańskie cygara. - Rozpoczęcie dialogu między Kubą i USA to dla nas bardzo dobra nowina. Zdobycie amerykańskiego rynku to nasz nowy cel. Wiemy, że to nie będzie łatwe zadanie. Pewnie nie uda się w rok czy dwa, ale to nasza długofalowa strategia - mówi Javier Terres, prezes Habanos S.A.

Stany Zjednoczone wyślą swoich żołnierzy na Ukrainę. Nie będzie to jednak dywizja, ale od 5 do 10 wojskowych, którzy przeprowadzą szkolenia medyczne. Jak mówi Wojciech Łuczak z WTO, Ukraina liczy na to, że to dopiero początek pomocy militarnej, o której jednak na razie nikt głośno nie mówi.