Najnowsze

Najnowsze

- Ukraińska armia bez dozbrojenia z Zachodu sobie nie poradzi - mówi ppłk Krzysztof Przepiórka z fundacji "Szturman" w TVN24 Biznes i Świat. Jego zdaniem, wysłanie przez zachód żołnierzy w celu przeszkolenia w pomocy medycznej czy logistyce, powinno być początkiem dużych reform ukraińskiego wojska. Polska weźmie udział w szkoleniu ukraińskich podoficerów, szczegółowe decyzje w tej sprawie mają zapaść w połowie marca.

Rosyjski producent gazu Gazprom poinformował w czwartek, że jest skłonny do zawarcia kompromisu z Ukrainą ws. dostaw gazu do obszarów zajętych przez separatystów na wschodzie Ukrainy. Według Sputnik News Gazprom jest gotowy dostarczać surowiec bezpośrednio do Donbasu. Wiceprzewodniczący KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz wysłał list do ministrów ds. energii Rosji i Ukrainy zapraszając ich na trójstronne rozmowy gazowe na poniedziałek do Brukseli.

Komisja Europejska podjęła dzisiaj decyzję o wycofaniu skargi przeciwko Polsce w sprawie braku wdrożenia dyrektywy OZE z Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

Powinniśmy wykorzystać fakt powstania unii energetycznej do tego, aby całkowicie odejść od zakupów gazu z Rosji. Ten gaz jest nam niepotrzebny - powiedział w TVN24 Biznes i Świat były minister skarbu Mikołaj Budzanowski, chwaląc założenia unii energetycznej. - W tym roku zostanie oddany do użytku terminal LNG w Świnoujściu, do tego będą nowe połączenia międzysystemowe. Mamy otwarty rynek do gazu z zachodniej Europy i to nam wystarczy - przekonywał Budzanowski.

Stopa bezrobocia w Niemczech w lutym, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,5 proc. wobec 6,5 proc. miesiąc wcześnie - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po publikacji cotygodniowego raportu o amerykańskich zapasach paliw - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 50,41 USD, po zniżce o 58 centów.

Resort zdrowia opublikował nowy wzór karty zgonu i dał tylko 10 dni na to, by dokument dotarł do 160 tys. lekarzy. Szykuje się niezłe zamieszanie, zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

Jan Kulczyk z 15,1 mld zł znalazł się na szczycie listy 100 najbogatszych Polaków przygotowanej po raz kolejny przez polską redakcję magazynu “Forbes”. Drugie miejsce zajął Zygmunt Solorz-Żak (11,9 mld zł). Na podium wskoczył Michał Sołowow (7,7 mld zł), który wyparł z zestawienia Leszka Czarneckiego (5 mld zł).

Firma z Polski jako pierwsza stworzyła edukacyjny hologram, dzięki któremu turyści mogą poznać historię Pałacu w Chrzęsnem. Film opowiada widzom o najważniejszych wydarzeniach od momentu powstania pałacu. Jako duchy pojawiają się m.in Cyprian Kamil Norwid oraz Władysław Podkowiński, którzy wspominają momenty ze swojego życia. Holograficzna forma umożliwia wkomponowanie bohaterów we wnętrza pałacu, dlatego też widz ma wrażenie, że historia dzieje się tuż obok niego. Do stworzenia hologramu firma użyła trzech zsynchronizowanych ze sobą projektorów, które wyświetlają obraz na przezroczystej szybie. Jest to pierwsza instalacja tego typu w Polsce. Całość stwarza efekt, przypominający hologramy używane do realizacji koncertów z udziałem Tupaca i Michael Jacksona.

Deflacja na dobre zadomowiła się w Polsce, a realne stopy procentowe należą do najwyższych w Unii Europejskiej - informuje "Puls Biznesu". Zdaniem gazety nie służy to wiarygodności Rady Polityki Pieniężnej, której celem jest 2,5 proc. inflacji.

Ukraińska waluta traci na wartości. Dzisiaj w najbardziej krytycznym momencie za dolara trzeba było zapłacić 33 hrywny. Tuż przed 15. ukraiński bank centralny poinformował, że będzie oferował skup dolarów za 21,7 hrywny. Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk skrytykował jako szkodliwą dla gospodarki decyzję Narodowego Banku Ukrainy (NBU) o trzydniowym zakazie realizowania przez banki zakupu walut na polecenie klientów. Zaznaczył, że decyzji nie konsultowano z rządem. Wieczorem bank centralny poinformował, że anuluje decyzję o zakazie handlu. Nie podano jednak oficjalnego powodu, dla którego zdecydowano się na taki krok.

Goście programu "Świat" Zbigniew Bujak z Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą, Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk oraz Paweł Zalewski z Platformy Obywatelskiej analizowali aktualną sytuację na wschodzie Ukrainy.

Energetyka wiatrowa w Polsce osiągnęła sukces: wzrosła jej efektywność, a spadły koszty, w tej chwili buduje się wiatraki o mocy 1500 MW - wskazali w środę uczestnicy 70. Forum "Energia - Efekt - Środowisko" w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak poradzić sobie z trudnym klientem? Jak zbudować zgrany zespół w pracy? Jak uzyskać kredyt bez etatu? Odpowiedzi na te pytania zaprezentowaliśmy w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.