Najnowsze

Najnowsze

Wieczorem w TVN24 Biznes i Świat porozmawiamy m.in. o sytuacji na Ukrainie i roli Polski w tym konflikcie. Nowinki technologiczne zaprezentujemy w "Świecie technologii", a wydarzenia na rynkach podsumujemy w "Bilansie". Z kolei o 22.00 podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia.

Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego, zaprezentował we Frankfurcie nad Menem nowy banknot 20 euro. Pojawi się w obiegu 25 listopada 2015. To już trzeci banknot z serii "Europa", po nowych 5 i 10 euro. Nominały banknotów w tej serii pozostają niezmienione: 5, 10, 20, 50, 100, 200 oraz 500 euro i będą wprowadzane stopniowo przez kilka lat. Nowe banknoty są oczywiście bardzo dobrze zabezpieczone. Na hologramie i znaku wodnym banknotów widnieje mitologiczna postać Europy. Nominał oznaczono połyskującą farbą, która zmienia kolor ze szmaragdowej zieleni na ciemnoniebieski w zależności od kąta patrzenia. Zabezpieczenia są też wyczuwalne w dotyku, widoczne pod światło oraz podczas patrzenia pod kątem. Dziennikarzom CNN udało się wejść do mennicy, w której drukowane są nowe banknoty.

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do właściwego wdrażania do prawa krajowego przepisów unijnych dotyczących bezpieczeństwa na kolei. Polska ma dwa miesiące na poinformowanie KE, jakie działania podjęła, by dostosować się do unijnego prawa.

Unia Europejska nie włączyła Rosji do grona swoich strategicznych partnerów energetycznych - informuje w czwartek dziennik "Kommiersant", komentując przyjętą poprzedniego dnia przez Komisję Europejską strategię budowy unii energetycznej UE.

W ubiegłym roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości, orzekając ws. pary węgierskich "frankowiczów", dopuścił możliwość podważenia zapisu umowy kredytowej, na podstawie którego wyliczana jest rata. Aby to zrobić trzeba jednak wykazać, że konkretny zapis nie był głównym przedmiotem umowy oraz, że nie został wyrażony prostym i zrozumiałym językiem. Czy ten wyrok może być orężem w sądowych bataliach polskich "frankowiczów"? Zapytaliśmy ekspertów.

Na Ukrainę pojadą żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Choć na razie nie będą oni zaangażowani bezpośrednio w konflikt, to wzmocni morale ukraińskiej armii, twierdzą Maksymilian Dura z Defence24 i Bartosz Kramek z Fundacji Otwarty Dialog. Dodają również zgodnie, że powinniśmy zastanowić się nad tym, co trzeba dostarczyć Ukrainie w tej chwili, bo tego wymaga sytuacja.

- Ukraińska armia bez dozbrojenia z Zachodu sobie nie poradzi - mówi ppłk Krzysztof Przepiórka z fundacji "Szturman" w TVN24 Biznes i Świat. Jego zdaniem, wysłanie przez zachód żołnierzy w celu przeszkolenia w pomocy medycznej czy logistyce, powinno być początkiem dużych reform ukraińskiego wojska. Polska weźmie udział w szkoleniu ukraińskich podoficerów, szczegółowe decyzje w tej sprawie mają zapaść w połowie marca.

Rosyjski producent gazu Gazprom poinformował w czwartek, że jest skłonny do zawarcia kompromisu z Ukrainą ws. dostaw gazu do obszarów zajętych przez separatystów na wschodzie Ukrainy. Według Sputnik News Gazprom jest gotowy dostarczać surowiec bezpośrednio do Donbasu. Wiceprzewodniczący KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz wysłał list do ministrów ds. energii Rosji i Ukrainy zapraszając ich na trójstronne rozmowy gazowe na poniedziałek do Brukseli.

Komisja Europejska podjęła dzisiaj decyzję o wycofaniu skargi przeciwko Polsce w sprawie braku wdrożenia dyrektywy OZE z Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

Powinniśmy wykorzystać fakt powstania unii energetycznej do tego, aby całkowicie odejść od zakupów gazu z Rosji. Ten gaz jest nam niepotrzebny - powiedział w TVN24 Biznes i Świat były minister skarbu Mikołaj Budzanowski, chwaląc założenia unii energetycznej. - W tym roku zostanie oddany do użytku terminal LNG w Świnoujściu, do tego będą nowe połączenia międzysystemowe. Mamy otwarty rynek do gazu z zachodniej Europy i to nam wystarczy - przekonywał Budzanowski.

Stopa bezrobocia w Niemczech w lutym, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,5 proc. wobec 6,5 proc. miesiąc wcześnie - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po publikacji cotygodniowego raportu o amerykańskich zapasach paliw - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 50,41 USD, po zniżce o 58 centów.

Resort zdrowia opublikował nowy wzór karty zgonu i dał tylko 10 dni na to, by dokument dotarł do 160 tys. lekarzy. Szykuje się niezłe zamieszanie, zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

Jan Kulczyk z 15,1 mld zł znalazł się na szczycie listy 100 najbogatszych Polaków przygotowanej po raz kolejny przez polską redakcję magazynu “Forbes”. Drugie miejsce zajął Zygmunt Solorz-Żak (11,9 mld zł). Na podium wskoczył Michał Sołowow (7,7 mld zł), który wyparł z zestawienia Leszka Czarneckiego (5 mld zł).