Najnowsze

Najnowsze

500 złotych na dziecko. Nie dla każdego i pod czujnym okiem państwa

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Program nazwano "Rodzina 500 plus". Zgodnie z przedwyborczą zapowiedzią Beaty Szydło, to priorytet dla nowego rządu. Do kogo jest skierowany? Co powinien zawierać wniosek? Jaki jest czas pomocy? Przyglądamy się sztandarowemu projektowi Prawa i Sprawiedliwości.

Belka: bankom się upiekło, ale problem frankowiczów powróci

Bankom na razie upiekło się ustawowe rozwiązanie kredytów walutowych - powiedział prof. Marek Belka, szef NBP. Jego zdaniem problem frankowiczów powróci w nowym Sejmie, szczególnie, że "nie można wykluczyć kolejnego skokowego umocnienia franka szwajcarskiego". Dodał też, że banki powinny zrehabilitować się względem klientów i odbudować swoją reputację, bo "sprowadziły na siebie społeczne odium".

Efekt 007. James Bond - szpieg, który kocha marki

James Bond, czyli uwielbiany na całym świecie agent specjalny powraca. A wraz z nim kolejne marki alkoholi (także polskich), samochodów i zegarków, a nawet broni. W 24. już filmie o szpiegu znów ulokowano wiele produktów i usług. Dzięki temu producenci zarobią miliony dolarów nie tylko w kinach.

Pomoc dla górnictwa. BGK rozmawia z sektorem finansowym

BGK jest zaangażowany w rozmowy ws. JSW, Katowickiego Holdingu Węglowego i Kompanii Węglowej z najważniejszymi partnerami finansowymi - mówi PAP prezes BGK Dariusz Kacprzyk. Szef banku ocenia, że są "bardzo poważne szanse na to, żeby rozmowy przyniosły dobry rezultat".

Kiedy dostaniesz 500 zł na dziecko? PiS podaje dwa terminy

500 złotych na każde dziecko od 1 stycznia przyszłego roku w sposób oczywisty jest niemożliwe - deklarował w rozmowie z TVN24 Joachim Brudziński. To jednak nie jedyny termin, który pada z ust polityków Prawa i Sprawiedliwości. Prof. Piotr Gliński w rozmowie z RMF FM nie wykluczył wejścia nowych przepisów od początku przyszłego roku. Która wersja jest zatem najbardziej realna? Od polityków partii trudno o jednoznaczny termin.

Panasonic będzie sprzedawać systemy solarne w Azji i Afryce

Japoński koncern Panasonic będzie od listopada br. sprzedawać systemy generowania i magazynowania energii słonecznej w państwach południowo wschodniej Azji i w Afryce, gdzie mieszkańcy mają ograniczony dostęp do źródeł prądu - poinformowano we wtorek.

Frankowicze przebierają nogami, banki tracą. PiS wróci z ustawą frankową?

Rosną oczekiwania frankowiczów. Po wyborach wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość kredytobiorcy wyczekują korzystnych rozwiązań, które pomogłyby im spłacić kredyty mieszkaniowe zaciągnięte w obcej walucie. Spowodowało to, że na giełdzie w poniedziałek traciły banki, które przodowały w kredytach walutowych. Przypomnijmy, we wrześniu Sejm poprzedniej kadencji zrezygnował ostatecznie z procedowania rządowego projektu ustawy frankowej po tym, jak ten wrócił z poprawkami z Senatu.

PiS z długą listą obietnic. Politycy już szukają pieniędzy na ich realizację

- Trzeba znów pojechać do Polaków i z nimi pracować - mówiła zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów Beata Szydło. Ta praca ma się rozpocząć od pakietu ustaw społecznych. - Najważniejszym jest program wsparcia rodzina 500 plus. Jest gotowa ustawa - przyznała kandydatka na szefową polskiego rządu. To jednak nie jedyna obietnica, która pojawiła się w trakcie kampanii.

Michał Kończak wiceprezesem JSW ds. ekonomicznych

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydowała w poniedziałek o powołaniu Michała Kończaka na stanowisko zastępcy prezesa zarządu ds. ekonomicznych od 2 listopada – podała spółka w raporcie bieżącym.

Czeski prąd z polskiego węgla

Firmy górnicze walczą o wielki kontrakt u naszych południowych sąsiadów. Nie podoba się to związkowcom z tamtejszych kopalń – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Na Wall Street bez większych zmian

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła istotnych zmian głównych indeksów. W centrum uwagi rynków utrzymują się spekulacje na temat polityki głównych banków centralnych w oczekiwaniu na zaplanowane w tym tygodniu posiedzenia banków centralnych USA oraz Japonii.

Utrzymanie wzrostu celem nowego planu 5-letniego

Plenum Komitetu Centralnego rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KC KPCh), na którym uchwalony ma być nowy plan 5-letni, rozpoczęło się w poniedziałek w Pekinie. Głównymi punktami planu będą: utrzymanie wzrostu, przemiany gospodarcze i promocja innowacyjności.

PiS powinno zawalczyć o podatki. "Potrzebny specjalista na ministra finansów"

- Rekomendowałbym żeby na ministra finansów został wskazany tzw. podatkowiec, czyli osoba, która specjalizuje się w podatkach - powiedział Stanisław Kluza, były minister finansów w rządzie PiS oraz były szef KNF. W jego ocenie taka decyzja powinna być podjęta z uwagi na główny problem Polski, którym jest "bardzo duża utrata przychodów podatkowych".

Naimski, Jaworski, Szałamacha? Giełda nazwisk nowych ministrów rozgrzana do czerwoności

Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości oznacza, że ugrupowanie będzie rozdawało karty w nowym rządzie. Przyglądamy się nazwiskom polityków, którzy są wskazywani do objęcia poszczególnych ministerstw związanych z gospodarką. - My mamy takie (odpowiednie - red.) osoby, natomiast nie odkrywa się wszystkich kart od razu. To nie jest moment na przedstawienie rządu - oceniła w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

PiS wyznaczy prezesów spółek. Do obsadzenia ma pół tysiąca stanowisk

Wygrana Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu oznacza, że partia Jarosława Kaczyńskiego będzie mogła prawdopodobnie samodzielne wpływać na obsadę kluczowych stanowisk w resortach gospodarczych państwa. W grę wchodzą jednak nie tylko posady ministerialne, ale także te w spółkach i agencjach należących do państwa.

Polacy chętnie zmieniają pracę. Rotacja na rekordowym poziomie

27 proc. Polaków zmieniło pracę w III kwartale br., najczęściej z powodu lepszych warunków zatrudnienia - wynika z badania Monitor Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad. Pod tym względem jesteśmy w czołówce krajów europejskich, przed nami są Wlk. Brytania i Włochy.

Farmaceuci strajkują w Grecji. Przeciw deregulacji zawodu

Greccy aptekarze ogłosili w poniedziałek bezterminowy strajk w proteście przeciw planowanej przez rząd deregulacji ich zawodu. Otwarte są tylko wybrane apteki. Reforma zawodu farmaceuty jest jednym z warunków udzielenia Grecji pomocy przez jej wierzycieli.

KNF poleca BOŚ zwiększenie wymogu kapitałowego

Zarząd Banku Ochrony Środowiska poinformował, że w piątek otrzymał od KNF zalecenie zwiększenia wymogu kapitałowego. Według rzecznika KNF to element polityki komisji wobec banków, posiadających hipoteczne kredyty walutowe.