Najnowsze

Najnowsze

Trzęsienia ziemi, cyklony, powodzie. Klęski żywiołowe spowodowały 90 mld dolarów strat

Najtragiczniejszą w skutkach klęską żywiołową było w zeszłym roku trzęsienie ziemi, które w kwietniu nawiedziło Nepal. Zginęło wtedy ok. 9 tys. ludzi, a pół miliona straciło dach nad głową. Rekordowo wysokie były też spowodowane tym trzęsieniem straty materialne, które wyniosły 4,8 mld USD – poinformowało towarzystwo reasekuracyjne Munich Re.

Hakerzy nie złamią SKOK-ów? Jest nowa rekomendacja KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zaakceptowała założenia rekomendacji D-SKOK, dotyczącej zarządzania obszarami technologii informacyjnej i bezpieczeństwa środowiska teleinformatycznego w spółdzielczych kasach oszczędnościowo–kredytowych - poinformowała KNF w komunikacie.

"Biznes dla Ludzi", 5.01

Kto może już teraz się rozliczyć z fiskusem? Co czeka rynek pracy w 2016 roku? Jak najkorzystniej rozliczać się z najmu mieszkania? Jakie obowiązki ma pracodawca wobec podwładnych podczas mrozu? Na te pytania odpowiedzieliśmy w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Jest za zimno? Możesz odmówić wykonywania pracy

Gdy temperatura jest bardzo niska, niezależnie od branży czy sektora, pracodawca ma dodatkowe obowiązki względem swoich pracowników, a szczególnie tych pracujących na zewnątrz. W takim przypadku musi zapewnić m.in. specjalną odzież, miejsce do ogrzania oraz darmowe gorące posiłki i napoje. W skrajnych sytuacjach zatrudniony może odejść od łopaty.

Irańczycy i Saudowie prężą muskuły. To może wywindować ceny ropy

Po tym jak Iran i Arabia Saudyjska zerwały stosunki dyplomatyczne, ONZ wezwał oba kraje do konstruktywnego dialogu, który leży także w gospodarczym interesie całego świata. Arabia Saudyjska i Iran to jedni z największych na świecie potentatów naftowych. Kraje położone po dwóch stronach Zatoki Perskiej dzieli niewielka Cieśnina Ormuz. To przez nią z Iranu i Arabii Saudyjskiej, ale też z Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w świat płynie ropa naftowa. Poważny konflikt pomiędzy dwoma stronami cieśniny oznaczałby natychmiastowy wzrost cen surowca.

Amerykanie pokazali elektryczny "samochód dekady". Ale Tesla może spać spokojnie

W środę w Las Vegas ruszają targi CES (Consumer Electronics Show) - międzynarodowa wystawa sprzętu elektronicznego, która przyciąga największe firmy i najlepszych specjalistów z całego świata. Ale pierwszą sensację już dzisiaj wywołał amerykański start-up Faraday Future, który zaprezentował koncepcyjny samochód przyszłości o nazwie FFZERO1. Innowacyjne auto wygląda jak "Batmobil", do 100 kilometrów na godzinę przyspiesza w ciągu trzech sekund i napędzany jest czterema silnikami elektrycznymi o łącznej mocy tysiąca koni mechanicznych.

Zbieraj paragony od lekarza i dentysty. Masz szansę na samochód

Prywatna praktyka lekarska i dentystyczna to kolejna branża premiowana w Narodowej Loterii Paragonowej - poinformowało Ministerstwo Finansów. Każdy, kto od stycznia do marca tego roku będzie zbierać paragony fiskalne z wizyt u lekarza i dentysty oraz zarejestruje je na stronie loterii, weźmie udział w losowaniu dodatkowej nagrody specjalnej, czyli Opla Insignii. Losowanie "branżowe" odbędzie się 18 kwietnia.

Zapach Putina. Nowe perfumy inspirowane prezydentem Rosji

Nuta cytryny, czarnej porzeczki i sosnowych szyszek - takie zapachy łączą perfumy inspirowane Władimirem Putinem. Zapach o nazwie "Leaders. Number one" można kupić w smukłej, czarnej butelce z podobizną samego prezydenta Rosji. 100 ml butelka perfum kosztuje 95 dolarów.

Kto przejmie SKOK we Wrześni? KNF czeka na oferty banków

Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje na zgłoszenia krajowych banków zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji SKOK im. Stefana Kard. Wyszyńskiego we Wrześni - poinformowała we wtorek po posiedzeniu KNF. Banki mogą zgłaszać się do 18 stycznia włącznie.

Giełda nurkuje, złoty się osłabia. Rynek potrzebuje "cieplejszych wypowiedzi ze strony polityków"

- Mamy zbieg szeregu niekorzystnych zjawisk, które powodują, że giełdy spadają - mówi Dawid Czopek, zarządzający mWealth Mangement komentując problemy Giełdy Papierów Wartościowych, która zanotowała e poniedziałek najgorszą noworoczną sesję w historii. - Jesteśmy w o tyle trudnej sytuacji, że w krajowej polityce nie dzieje się dobrze. Świat także nie wygląda zbyt bezpiecznie - dodaje.

Trojak: 500 zł na dziecko uderzy w samorządy

- Program 500 złotych na dziecko uderzy w kasę samorządów - uważa Mariusz Trojak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zdaniem gminie budżety nie były i nadal nie są przygotowane na dodatkowe obciążenia finansowe. Teraz wszystko wskazuje na to, że z własnej kasy będą musiały pokryć dodatkowe koszty związane z wprowadzeniem rządowego programu.

NBP: W III kwartale silniejszy od oczekiwań wzrost liczby pracujących

W III kwartale 2015 r. wystąpił silniejszy od oczekiwań wzrost liczby pracujących, wolniejszy niż przed kwartałem spadek bezrobocia oraz brak oznak wzrostu presji płacowej - podał NBP we wtorkowym komunikacie. W tym samym okresie spadło bezrobocie i obniżyła się dynamika płac w gospodarce.

Ostatni dzwonek, by pracodawca rozliczył PIT za ciebie

Jeśli chcesz, by pracodawca złożył za ciebie roczne zeznanie podatkowe, to masz ostatnie dni na złożenie odpowiedniego oświadczenia. Najpóźniej 10 stycznia twój pracodawca musi bowiem otrzymać od ciebie PIT-12. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze to się opłaca.