Najnowsze

Najnowsze

Górnictwo wychodzi na prostą. Branża zarobiła ponad miliard złotych

W czterech pierwszych miesiącach bieżącego roku przychody górnictwa węgla kamiennego ze sprzedaży węgla były prawie o jedną trzecią wyższe niż w tym samym czasie przed rokiem. Średnia cena węgla wzrosła o ponad 40 procent, głównie dzięki zwyżce cen węgla koksowego. Branża zarobiła ponad 1,2 miliarda złotych.

Mocny złoty wraca poniżej ważnej granicy

Początek obecnego tygodnia przyniósł umocnienie polskiej waluty wobec euro i powrót poniżej poziomu 4,21, a dalszy kierunek wahań zależny jest między innymi od sygnałów z Fed - oceniają eksperci. Ich zdaniem na rynek długu powróciło optymistyczne nastawienie do papierów o dłuższym terminie zapadalności.

Zmiany w banku z "żubrem"

Rebranding Banku Pekao SA powinien zakończyć się do końca 2017 roku - poinformował Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Dodał też, że wkrótce trzeba będzie uzupełnić funkcje w zarządzie banku w obszarze finansów i ryzyka.

Cukier tanieje. Bo jest go dużo

Na krajowym rynku tanieje cukier. Powodem spadku cen była duża jego podaż przy niewielkich zmianach popytu ze strony przemysłu przetwórczego oraz spadek cen tego surowca na świecie - informuje Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Co z Polakami po brexicie? Premier May z ofertą dla imigrantów na Wyspach

- Chcę wszystkich zapewnić, że żaden obywatel unijny będący obecnie w Wielkiej Brytanii zgodnie z prawem, nie będzie skłaniany do opuszczania Wielkiej Brytanii. Chcemy żebyście tu pozostali - powiedziała w poniedziałek premier Theresa May. Jak dodała, każdy obywatel przebywający na Wyspach przynajmniej pięć lat zyska specjalne prawo pobytu. - Będzie miał takie same prawa zatrudnienia, opieki zdrowotnej, świadczeń społecznych jak obywatel brytyjski - wymieniała.

Efekt 500 plus hamuje? Rodzi się mniej dzieci

30 tysięcy - tyle dzieci urodziło się w kwietniu tego roku - podał na swojej stronie Główny Urząd Statystyczny. To o około 600 mniej niż w tym samym miesiącu przed rokiem i najmniej w tym roku. Minister Elżbieta Rafalska odnosząc się do najnowszych danych przyznała , że jest to mniej niż oczekiwała, ale widać wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem.

Fala upałów w Europie. Sprawdź, na co uważać

- Coraz częściej mamy do czynienia z falą upałów i są one bardziej trwałe. To jeden z przejawów globalnego ocieplenia - uważa profesor Mirosław Miętus, klimatolog z Uniwersytetu Gdańskiego. Zdaniem Piotra Gumowskiego, ratownika medycznego nie należy lekceważyć tego zjawiska między innymi podczas wyjazdów do ciepłych krajów. - Nie zapominajmy, że odpoczynek jest ważny, ale zdrowy rozsądek chyba jeszcze bardziej - podkreśla. - Trzeba słuchać komunikatów służb, które są na miejscu - dodaje Gumowski. Gość programu "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS wskazuje, że podczas wyjazdów do ciepłych krajów należy chronić głowę oraz przyjmować dużą ilość płynów.

"W XXI wieku wszystko jest możliwe". Rewolucja w podróżach samolotem

- W XXI wieku wszystko jest możliwe - tak o zastąpieniu tradycyjnych samolotów naddźwiękowymi mówi Piotr Czuban, pilot liniowy. - Pytanie: jaka będzie cena za to latanie - dodaje. Piotr Stanisławski z Crazynauka.pl, przypomina z kolei, że rewolucję, choć nieudaną, zapoczątkowano już 48 lat temu za sprawą Concorde'a. - Co w tej chwili budzi nadzieje, to jest to, że jesteśmy w stanie zrobić taki samolot znacznie lżejszy, (...) znacznie bardziej ekonomiczny niż tamten - zaznacza gość programu "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS.

Ile niedziel bez handlu? Rząd oddaje decyzję w ręce posłów

Do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie wybór, czy wolne od handlu powinny być wszystkie niedziele, czy tylko niektóre - mówił szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk, odnosząc się do projektu w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę. Jak dodał, sprawa ta powinna być rozstrzygnięta w komisji sejmowej.

Polski operator zbuduje gazowy korytarz

Jeszcze w tym roku ruszy budowa gazociągu Tworóg – Kędzierzyn-Koźle - poinformował w poniedziałek Gaz-System. Operator ma już wszystkie potrzebne pozwolenia, by rozpocząć prace. To fragment zachodniej nitki korytarza gazowego Północ-Południe

Problemy klientów z internetem. Operator odpowiada

W ostatnich dniach klienci operatora Play donoszą o problemach z internetem. Przyczyną miało być zniesienie krajowego roamingu, czyli korzystania z sieci innych operatorów. "Nie likwidujemy roamingu i dalej współpracujemy ze wszystkimi partnerami starając się optymalnie wykorzystać udostępnione nam zasoby" - zapewnił rzecznik prasowy Play Marcin Gruszka. Zaznacza, że mogło dojść do sytuacji, w której ktoś mógł stracić możliwość zalogowania do T-Mobile.

Iwiński o uchodźcach: to sprawa podstawowa i może nam zaszkodzić

Solidarność nie jest ulicą jednokierunkową. Nie może być tak, że Polska korzysta z ogromnych funduszy z Unii Europejskiej, a nie chce uczestniczyć w relokacji uchodźców - mówił w "Rozmowie Poranka" w TVN24 BiS prof. Tadeusz Iwiński. - To, co następuje teraz w Polsce, to typ autorytaryzmu miękkiego - ocenił.

"Opłata za emisję reklam i ogłoszeń". Urząd ostrzega przed oszustami

Oszuści podszywają się pod pracowników Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i dzwonią do przedsiębiorców z propozycją pomocy w usunięciu niezamówionych reklam i ogłoszeń internetowych. Wykorzystują autorytet urzędu, by wyłudzić pieniądze od przedsiębiorców - ostrzega UOKiK, który w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomił organy ścigania.

Przegląd prasy. Setki milionów złotych dla sklepikarzy. Na terminale płatnicze

Właściciel punktu handlowo-usługowego przez rok nie zapłaci prowizji za akceptowanie kart i za dzierżawę terminalu – podaje "Gazeta Wyborcza". To ma zachęcić sklepikarzy do akceptacji płatności bezgotówkowych. Powstaje fundacja, która będzie wspierać rozwój takich płatności, a zarządzany przez nią fundusz zasilony zostanie kwotą ok. 600 mln zł.

"Tokio Drift". Zobacz, jak poradzili sobie z "szybkimi i wściekłymi" na drogach

- Oczywiście normalnie na drogach w Japonii nie jest tak niebezpiecznie - mówił Kacper Jeneralski nawiązując do słynnych scen z filmu "Szybcy i wściekli: Tokio Drift". Jednak inaczej było 20, 30 lat temu, kiedy na ulicach Tokio w wypadkach ginęli ludzie. - Dzisiaj jest już bezpieczniej - ocenia prowadzący. Władze zaczęły od zakazu na auta o mocy ponad 280 koni. Takie ograniczenie funkcjonowało ponad 16 lat. W pewnym momencie wprowadzone też obowiązkowy montaż lusterek w połowie przedniej maski - po to, żeby kierowcy widzieli je przez szybę podczas pracy wycieraczek. Więcej o tym, jak wygląda ruch uliczny w centrum mega metropolii w programie "Raport" TVN Turbo.

Lecisz na wakacje, pilnuj bagażu. Straż wlepia wysokie mandaty

Pozostawiony na lotniskach bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie; warto pilnować toreb i walizek, by uniknąć problemów – radzi w związku z rozpoczęciem wakacji Straż Graniczna. Za pozostawienie bagażu bez opieki grozi 500 zł mandatu - przypomina.

Król Artur wraca do kin. Kulisy powstawania filmu

"Król Artur. Legenda miecza" to nowy film Guya Richego opowiadający o słynnym rycerzu okrągłego stołu. Ewelina Woźnica, dziennikarka TVN24 mówiła, co odróżnia tę produkcje od innych filmów opartych na tak zwanych legendach arturiańskich. Opowiadała też o zmianach, jakie Charlie Hunnman musiał przejść, żeby się wcielić w postać słynnego króla. - Guy Riche zażyczył sobie, aby król Artur był bardzo dobrze zbudowanym mężczyzną - tłumaczyła. Więcej ciekawostek o filmie w materiale z programu "Świat w Południe".