Dynamika PKB Polski w 2018 roku spowolni do 4,2 procent z 4,6 procent w 2017 r., a w 2019 r. wyniesie 3,7 procent - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
W publikowanym w poniedziałek najnowszym Przeglądzie Gospodarczym Polski (OECD Economic Surveys: Poland 2018) ekonomiści prognozują również, że wskaźnik bezrobocia, który w 2017 r. wyniósł 4,9 proc. będzie w najbliższych dwóch latach spadać. W 2018 r. sięgnie 4,2 proc., a w 2019 r. 3,8 proc.
OECD zwraca też uwagę na przyspieszony napływ do Polski pracowników z Ukrainy, którzy - według szacunków organizacji - w 2016 r. stanowili 5 proc. siły roboczej.
"Jest to, jak się wydaje, jeden z kluczowych czynników powstrzymujących wzrost płac pomimo rekordowo niskiego bezrobocia" - napisano.
Mało innowacji
Autorzy raportu analizują też m.in. innowacyjność polskiej gospodarki oraz finansowanie innowacyjnego biznesu. Zalecenia opracowane przez OECD dotyczą takich obszarów, jak podnoszenie kwalifikacji, reforma systemu podatkowego, czy stymulowanie badań naukowych.
Jak ocenili autorzy raportu, "polska gospodarka szybko się rozwija, nadal wzrasta poziom życia", co sprawia, że "dogania gospodarki innych państw OECD".
"Aby utrzymać ten trend Polska powinna dalej inwestować w podnoszenie kwalifikacji i infrastrukturę, a także rozwijać potencjał w zakresie innowacyjności" - napisano.
"Dobre wyniki gospodarcze oparte są głównie na produkcji i eksporcie dóbr o stosunkowo małym udziale technologii" - dodano. Według ekspertów OECD wskaźniki dotyczące jakości badań naukowych są w Polsce niższe niż w czołowych krajach OECD, zaś inwestycje firm w badania i rozwój pozostają "słabe, mimo że ich poziom wzrósł w ostatnim czasie".
Co blokuje gospodarkę?
W raporcie zwrócono też uwagę na "ograniczone zaangażowanie biznesu" w proces szkolenia zawodowego oraz "niedostatecznie rozwinięty" system kształcenia dorosłych. Zdaniem ekspertów OECD, ogranicza to przyswajanie m.in. umiejętności cyfrowych.
"Blokuje to innowacyjne możliwości gospodarki oraz możliwości licznych firm z sektora MSP do wdrażania nowych technologii, modernizowania ich struktury i procesów produkcyjnych, co wpłynęłoby na poprawę ich efektywności i wzrost" - napisano.
Jednocześnie zwrócono uwagę na działania polskiego rządu zmierzające do reformy szkolnictwa wyższego i działalności badawczej, które są odpowiedzią na te wyzwania. OECD wskazała ponadto na konieczność wypracowania strategii, która zrównoważyłaby ewentualne ograniczenie funduszy unijnych w kolejnej perspektywie finansowej. "Polska potrzebuje strategii, która umożliwi jej dalsze finansowanie inwestycji infrastrukturalnych, rozwijanie umiejętności i innowacyjności ze źródeł krajowych na wypadek ograniczenia dostępności unijnych funduszy strukturalnych w ramach przyszłej perspektywy budżetowej" - wskazano.
Autor: ps / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock