Najnowsze

Najnowsze

Najbogatsze kobiety na świecie i w Polsce. Na liście ostatnio sporo się działo

Sprawnie działają w biznesie albo miały "szczęście" i odziedziczyły ogromną fortunę. Najczęściej angażują się w działalność kulturalną i charytatywną - to wspólne cechy najbogatszych kobiet na świecie. W ostatnim czasie na liście pań z największym majątkiem sporo się zadziało. Ale najbogatszym Polkom wciąż jednak trochę brakuje do czołówki miliarderek.

Przegląd prasy. Warto poczekać z przejściem na emeryturę. Do kiedy?

W nowym systemie, kto może, ten powinien poczekać z przejściem na emeryturę. Najkorzystniejszym miesiącem na złożenie wniosku jest zaś lipiec i sierpień, gdy zbiegają się dwie korzystne waloryzacje składek - podkreśla wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

Coraz więcej firm ma ten problem. Kuleje zwłaszcza jedna branża

591 firm osiągnęło w tym roku, w okresie od stycznia do sierpnia stan niewypłacalności. Co oznacza, że takich przedsiębiorstw jest 18 procent więcej niż w zeszłym roku. - Firmy upadają ze względu na historyczne zaszłości – i nadal będzie to miało miejsce, nawet dobra bieżąca koniunktura tego nie zmieni - mówi Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes odpowiadający za ocenę ryzyka.

Przegląd prasy. Morawiecki wreszcie zadba o firmy?

Nowa ulga na złe długi, szybsze rozliczanie straty podatkowej, mniej obowiązków rachunkowych - tak najkrócej można streścić projekty ustawy zaprezentowany w ubiegłym piątek – pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

"Polska i Węgry powinny być w unijnym jądrze"

Kálmán Mizsei, były zastępca sekretarza generalnego ONZ i jeden z najsłynniejszych węgierskich ekonomistów w rozmowie z TVN24 BiS zachęca rządy w Budapeszcie i Warszawie do ściślejszej integracji w ramach Unii Europejskiej.

Powstanie za 10 lat i ma zastąpić port Chopina. Pięć rzeczy o superlotnisku

Prawdopodobnie w najbliższy wtorek rząd zajmie się tematem Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma powstać w Stanisławowie w gminie Baranów- 40 kilometrów od Warszawy. Pierwszy samolot ma odlecieć z nowego portu w połowie 2027 roku. Przez najbliższe dwa lata mają trwać prace przygotowawcze do inwestycji. Koszt budowy wyniesie ok. 31-35 mld zł. Sprawdź, co już wiemy o CPK.

Ukraina z dodatkowymi możliwościami eksportu do Unii

Obowiązujące od niedzieli regulacje umożliwiające Ukrainie zwiększenie sprzedaży bez cła niektórych produktów rolnych do Unii Europejskiej to sygnał wsparcia dla Kijowa - podkreśliły w piątek komisarz do spraw handlu Cecilia Malmstroem i wiceminister gospodarki Ukrainy Natalia Mykolska. Parlament Europejski przegłosował przepisy w tej sprawie na początku lipca. Zostały opublikowane w sobotę, a w życie wejdą w niedzielę.

Raty kredytów mogą wzrosnąć "nawet o 50 procent". Ostrzeżenie

W Polsce obowiązują dziś historycznie niskie stopy procentowe, co oznacza, że kredyty są wyjątkowo atrakcyjne. Jednak Rzecznik Finansowy ostrzega przed ryzykiem wzrostu stóp. Jak wskazuje, jeśli oprocentowanie kredytu nagle wzrośnie do 8 procent, rata kredytu może wzrosnąć nawet o 50 procent. - Ktoś kto jest na styku zdolności kredytowej powinien dwa razy zastanowić się, czy zaciągać takie zobowiązanie - wskazuje Bartosz Wyżykowski z departamentu bankowo-kapitałowego Rzecznika Finansowego.

Jadą w garniturach na motocyklach. Zbierają na walkę z "męską" chorobą

Zamiast skórzanych kurtek noszą marynarki, zamiast bandany - muszkę. Dżentelmeni na motocyklach przejechali ulicami wielu miast na całym świecie w ramach akcji Distinguished Gentleman's Ride, która ma na celu zbiórkę funduszy na walkę z rakiem prostaty. Łącznie w kilku polskich miastach przejazd przyciągnął ponad 600 motocyklistów, którzy zebrali około 9 tysięcy dolarów. Na całym świecie udało się zebrać 4,5 miliona dolarów. Materiał programu "Raport" TVN Turbo

Kukulska w nowej odsłonie i dramat w podwójnej reżyserii. Nowości ze świata kultury

"Ptaki śpiewają w Kigali", dramat w reżyserii pary twórców: Krzysztofa Krauze i Joanny Kos - Krauze, poruszający tematykę sytuacji w Rwandzie - właśnie ten film polecała zobaczyć w kinie Ewelina Woźnica, dziennikarka TVN24. W przeglądzie kulturalnym TVN24 BiS mówiła też o nowej biografii Anny Przybylskiej. Z tej okazji miała ona okazję porozmawiać z matką aktorki, Krystyną Przybylską. Dziennikarka TVN24 zachęcała też do wysłuchania nowej płyty Natalii Kukulskiej oraz zespołu The National.

Pekao pod nowymi rządami. Ważny menedżer o strategii banku

Wiceprezes Pekao kierujący pracami zarządu Michał Krupiński powiedział, że "nie spodziewa się rewolucji" w strategii rozwoju banku, ale planuje rozwinięcie współpracy z Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń i Aliorem, między innymi w zakresie oferty ubezpieczeniowej i inwestycji w technologie.

Przez badanie techniczne już się nie prześlizgniesz. Pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć

"Turystykę badań technicznych" mają ograniczyć regulacje przyjęte w tym tygodniu przez Senat. Nowe Prawo o ruchu drogowym czeka już tylko na podpis prezydenta. Jego głównym założeniem jest, że za badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu trzeba będzie zapłacić przed jego przeprowadzeniem. To powinno zachęcić diagnostów do tego, by nie przymykali oka na usterki w badanych autach.

Wynaleziono nowy smak czekolady. W zadziwiającym kolorze

Premierowa degustacja nowego, czwartego, smaku czekolady odbyła się w Szanghaju. Cukierkowy potentat ze Szwajcarii do takich odmian, jak mleczna, gorzka i biała, dołączył rubinową. Materiał programu "Pokaż nam Świat" TVN24 BiS.

Od dziś już nie 67, czyli nowy wiek emerytalny. Zobacz, ile może wynieść przeciętne świadczenie

1 października w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 roku, która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Zakład Ubezpieczeń Społecznych spodziewa się, że w ostatnim kwartale tego roku na emeryturę może przejść około 331 tysięcy osób.

Do południa pracują, potem podróżują. Nazywają się cyfrowymi nomadami

Coraz więcej zawodów można wykonywać pracując poza biurem. Taki styl życia wybrali Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik, którzy cały czas są w drodze. Podróżowanie połączyli oni z zarabianiem. Na świecie ten trend nazywa się cyfrowy nomadyzm. - To nic innego, jak praca zdalna. Ale stała się na tyle popularna, że ludzie postanowili ją nazwać - wyjaśniał Budnik w rozmowie z Jakubem Poradą. Jak opowiadali goście TVN24 BiS, do 16 pracują "normalnie", a po pracy mają czas na zwiedzanie, robienie filmów, zdjęć. Materiał programu "Pokaż nam Świat".

Fiskus ostrzega przed manipulowaniem VAT przy sprzedaży zestawów towarów

Manipulowanie podstawą opodatkowania VAT przy sprzedaży towarów w formie zestawów może być uznane za niedozwoloną optymalizację podatkową i nadużycie prawa. Oprócz zapłaty należnego VAT z odsetkami, podatnikom grozi dodatkowa kara finansowa – ostrzega Ministerstwo Finansów w komunikacie.