Najnowsze

Najnowsze

Gondolierzy znaleźli sposób, jak obniżyć ceny rejsów

Dwóch gondolierów z Wenecji postanowiło wyjść naprzeciw tym, dla których cena przejażdżki gondolą, około 80 euro za pół godziny, jest zbyt wysoka. Proponują oni turystom, by wsiadali do łodzi z obcymi osobami, dzięki czemu mogą podzielić koszt rejsu.

Ile kosztuje podróż do Dakaru?

Dakar jest stolicą i jednocześnie największym miastem Senegalu, położonym w zachodniej części kraju, nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego. Od stolicy Polski oddalony o około 5,3 tysiąca kilometrów. Trudno jest znaleźć bezpośredni lot z Warszawy, ale taki z przesiadką w Lizbonie to koszt około 2 tysięcy złotych w obie strony. Najtańszy nocleg, na przykład w Dakar International House, kosztuje mniej niż 80 złotych. Jednak są też droższe miejsca, jak King Fahd Palace, gdzie za noc trzeba zapłacić ponad 560 zł. Posiłek na mieście można zjeść za równowartość 16 złotych, na przykład lokalny przysmak Thieboundienne, czyli ryż z rybą i warzywami. Za to kawy można się napić już za 30 groszy. Materiał programu "Pokaż nam świat".

Winobranie najgorsze od lat. Przez rekordową suszę

We Włoszech zakończyło się winobranie - ogłosił w niedzielę związek rolników. Tegoroczne zbiory z powodu pogodowych anomalii, głównie rekordowej suszy, są jednymi z najmniejszych w ciągu ostatnich 70 lat. Wina będzie o jedną czwartą mniej niż przed rokiem.

Brawurowa jazda i gościnność. "Jest dużo podobieństw między Polakami i Senegalczykami"

To, co mi się w Senegalu bardzo podoba to kolory, barwy, które są bardzo głębokie - powiedziała w TVN24 BiS Joanna Wieczorek-Dieng, autorka książki "Wszystkie barwy Słońca. Historie prawdziwe własnoręcznie uszyte". Podróżniczka mieszka w Senegalu i to tam poznała męża, który jest szamanem. - Ja go nazywam szamanem miejskim, uzdrowicielem. Ma takie umiejętności, że widzi różne byty, energię i uzdrawia - tłumaczyła. Podkreślała, że między Polakami, a Senegalczykami jest dużo podobieństw. - To brawurowa jazda na ulicach, gościnność, powiedzenie "czym chata bogata" - oceniła. Materiał programu "Pokaż nam Świat".

Ten dzień chcą spędzić w domu. Protest przeciw pracy w Wigilię

Niemiecki Związek Zawodowy Pracowników Usług Verdi protestuje przeciwko handlowi w Wigilię. Choć w tym roku wypada ona w niedzielę, przepisy prawne dopuszczają możliwość otwarcia w tym dniu sklepów. Związek zaapelował do klientów, by nie robili zakupów w Wigilię, lecz zaopatrzyli się w potrzebne towary wcześniej.

500 plus. Lawina wniosków o świadczenie na kolejny rok

Do końca października złożono 2 miliony 566 tysięcy wniosków o przyznanie świadczenia z programu 500 plus, wydano już 2 miliony 186 tysięcy decyzji w sprawie wypłaty środków - poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk. W nowym okresie świadczeniowym wprowadzono kilka zmian dotyczących programu.

Nie chcą migrantów w policji. "To wrogowie, nie koledzy"

Berlińska policja sprawdza doniesienia z jednej ze szkół policyjnych w stolicy Niemiec. Przechwycono tam nagranie, na którym słychać, jak jeden z trenerów narzeka na młodych migrantów, którzy chcą dostać się w szeregi niemieckiej policji. Pada też opinia, że obcokrajowców generalnie nie należy rekrutować do akademii, bo to nie koledzy, a wrogowie. Jeśli zaś w ogóle mieliby zostać przyjęci, to należy przygotowywać dla nich specjalne testy kwalifikacyjne. Materiał programu "24 Godziny".

Kilogram w cenie auta. Ten przysmak osiąga rekordowe ceny

Białe trufle osiągnęły we Włoszech rekordową cenę 6 tysięcy euro za kilogram. Dane te pochodzą z giełdy w Albie na północy, która wyznacza ceny na krajowym rynku. Powodem znacznego ich wzrostu są pogodowe anomalie tego roku: długie upały i wyjątkowa susza.

"Albo ten film kupujemy, albo nie wiemy, o co w nim chodzi". Na co wybrać się do kina?

Na ekrany kin wszedł film "Mother!" w reżyserii Darrena Aronofsky’ego. Horror, którego plakat zachwycił internautów, podzielił jednak widzów. Na jednym z pokazów w Wenecji produkcję bowiem wygwizdano. W głównych rolach - młodej pary, której związek zostaje wystawiony na próbę, gdy w ich domu zjawia się nieproszony gość - zobaczymy Jennifer Lawrence i Javiera Bardema. - Z tym filmem jest jak z poezją, bo albo kupujemy go ze wszystkimi metaforami, alegoriami i trudnymi wersami albo odrzucamy i stwierdzamy, że nie rozumiemy, o co w nim chodzi. To radykalny film tego artysty, bo nie idzie on na żadne kompromisy - mówiła w TVN24 BIS Ewelina Woźnica z TVN24.

Pociągiem w góry. Do Zakopanego pojedziemy znacznie szybciej

Do 2026 roku powstanie nowa linia kolejowa z Krakowa do Zakopanego i Nowego Sącza - zadeklarował w sobotę w Mszanie Dolnej minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Inwestycja na odcinku Podłęże-Szczyrzyc wraz z modernizacją istniejącego odcinak Chabówka-Nowy Sącz ma kosztować 6 miliardów złotych.

Pomniki Stalina i Lenina znalazły azyl w prywatnym parku

Ukraiński przedsiębiorca Ołeksandr Paralijew postanowił zaopiekować się usuwanymi z Ukrainy pomnikami z czasów sowieckich. W małej miejscowości, położonej ponad 100 kilometrów na zachód od Odessy, stworzył prywatne muzeum, w którym zgromadził ponad 100 pomników, w tym Włodzimierza Lenina i Józefa Stalina. Miejsce stało się jedną z większych atrakcji w regionie. Eksponatów przybyło, gdy musiały zostać zdemontowane po wejściu w życie nowego antykomunistycznego prawa na Ukrainie. Twórca muzeum podkreśla, że te pomniki świadczą o historii, a inspirował się podobnym przedsięwzięciem z Litwy. Dodaje, że nie zauważył, aby te pomniki stały się miejscem kultu dla wyznawców komunistycznych idei. Materiał programu "24 Godziny".