Najnowsze

Najnowsze

Siedzą na piętach i biją się po udach. Właśnie pobili rekord

Klaszczą w dłonie, biją się w piersi i po udach, strzelają z palców. W Indonezji młodzi mężczyźni z plemienia Gayo, ubrani w tradycyjne stroje, pobili rekord w liczbie tancerzy wykonujących taniec ludowy Saman. Nazywany jest on również "tańcem tysiąca rąk" i w 2011 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Materiał programu "24 Godziny".

Chcą podziwiać cień Księżyca nad Ziemią. Dwie siostry zbudowały specjalne urządzenie

Już 21 sierpnia nad Stanami Zjednoczonymi będzie można podziwiać całkowite zaćmienie Słońca, czyli zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni. Dwie siostry ze Seattle przygotowały na tą okazję coś niezwykłego. W garażu swojego domu stworzyły konstrukcję, za pomocą której chcą zaobserwować cień Księżyca nad Ziemią. Za sobą mają już pierwsze próby. Urządzenie wyposażone jest w panel słoneczny, komputer oraz kamerę. Nieodłącznym elementem każdego eksperymentu są też zdjęcie ukochanego kota i ludzik Lego. Materiał programu "24 Godziny".

Połączenie notebooka z telewizorem. To symbol zmiany w Korei Północnej

Około 3 milionów obywateli Korei Północnej posiada telefony komórkowe, miejscowej lub chińskiej produkcji. Ale prawdziwym symbolem cyfryzacji w tym 25-milionowym kraju są urządzenia zwane Notelami: jest to połączenie notebooka z telewizorem, ale nie ma w nim połączenia z internetem. Kosztuje około 50 dolarów. Koreańczycy z Północy uwielbiają ponoć oglądać na nim szmuglowane przez granice opery mydlane czy filmy hollywoodzkie. Taka rozrywka wiąże się jednak ze sporym zagrożeniem. Materiał programu "24 Godziny".

"Londyn chce przyspieszenia rozmów o handlu po brexicie"

Dr Thomas Sampson z London School of Economics (LSE) ocenił, że publikacja planów brytyjskiego rządu dotyczących okresu przejściowego i regulacji celnych po brexicie sugeruje, że Londyn chce przyspieszenia rozmów o przyszłej umowie o wolnym handlu z Unią Europejską.

Są porywani i sprzedawani, jako dawcy organów lub niewolnicy seksualni

Każdego roku ofiarą handlarzy ludźmi pada nawet 600 tysięcy dorosłych i dzieci na świecie. To dane oficjalne. Nieoficjalne szacuje się, że liczba ta może być nawet o milion wyższa. Ofiary zazwyczaj pochodzą z biednych krajów, a namierzenie ich i sprowadzenie z powrotem do domu jest niezwykle trudne. Porwani i sprzedani, wykorzystywani są do pracy przymusowej, jako dawcy organów lub niewolnicy seksualni. Reporterka Sky News rozmawiała w Atlancie z pracownicą socjalną, która próbuje ratować ofiary przemytników. Materiał programu "24 Godziny".

Chiny zapowiadają ograniczenie handlu z Koreą Północną

Chińskie ministerstwo handlu oświadczyło w poniedziałek, że zakazuje od wtorku importu węgla, rudy żelaza, ołowiu oraz owoców morza z Korei Północnej. W ten sposób Pekin realizuje postanowienia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wobec Pjongjangu.

"Przerobimy każdy metr sześcienny drewna po nawałnicach"

Jesteśmy w stanie przerobić każdy metr sześcienny drewna, który pojawi się na rynku - mówią przedstawiciele branży drzewnej. Lasy Państwowe szacują straty po ostatnich nawałnicach na około 7 milionów metrów sześciennych. - Połamane w wyniku wichury drzewa trafią na rynek w niższej niż standardowa cenie - zapewnia rzecznik prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska.