Najnowsze

Najnowsze

Bez górnego limitu składek do budżetu trafią miliardy złotych. Ale to "zysk na krótką metę"

Na zniesieniu górnego limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe budżet państwa może zyskać w przyszłym roku ponad 5 miliardów złotych – wyliczyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zaprojektowało nowe przepisy. Zdaniem ekspertów związanych z organizacjami przedsiębiorców, reforma może doprowadzić do wzrostu nierówności wypłacanych świadczeń. - Nasili się presja na podwyższenie niskich emerytur i rent. Efektem będzie dalsze zwiększenie deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – uważa Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Gotówka za utracone deputaty. Lawina wniosków

Dotychczas złożono blisko 170 tysięcy wniosków o 10-tysięczną rekompensatę za utracone prawo do bezpłatnego węgla, a rozpatrzono prawie 70 tysięcy z nich – poinformował w poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Uprawnionych do tego świadczenia jest około 235 tysięcy osób. Rekompensata zakłada jednorazową wypłatę w wysokości 10 tysięcy złotych netto.

Lotnisko w Krakowie z historycznym wynikiem

Lotnisko Kraków Airport odprawiło w październiku blisko 529,5 tys. pasażerów, czyli o 84 tysiące więcej niż w tym samym okresie 2016 roku. Tegoroczny październik był też pierwszym październikiem w historii portu, w którym został przekroczony próg 500 tysięcy pasażerów.

Jak działają raje podatkowe? Tłumaczymy

Kajmany oraz Bermudy - to niektóre miejsca na mapie świata wymieniane przy okazji śledztwa Paradise Paper. To tam swoje swoje firmy krzaki miały zakładać duże przedsiębiorstwa, z usług tamtejszych kancelarii miały również korzystać zamożne osoby. Wszystko, by płacić mniejsze podatki. Mechanizm działania rajów podatkowych tłumaczy Łukasz Kijek, dziennikarz TVN24.

Małym firmom będzie trudniej o kredyt. Banki zaostrzą politykę

W ostatnim kwartale 2017 roku banki planują zaostrzyć politykę kredytową dla małych i średnich przedsiębiorstw. Podobne ruchy planowane są odnośnie do kredytów konsumenckich. Odetchnąć mogą osoby, które pod koniec roku zamierzają ubiegać się o kredyt na mieszkanie. W tym przypadku, banki nie zamierzają zmieniać swojej polityki.

Gondolierzy znaleźli sposób, jak obniżyć ceny rejsów

Dwóch gondolierów z Wenecji postanowiło wyjść naprzeciw tym, dla których cena przejażdżki gondolą, około 80 euro za pół godziny, jest zbyt wysoka. Proponują oni turystom, by wsiadali do łodzi z obcymi osobami, dzięki czemu mogą podzielić koszt rejsu.

Ile kosztuje podróż do Dakaru?

Dakar jest stolicą i jednocześnie największym miastem Senegalu, położonym w zachodniej części kraju, nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego. Od stolicy Polski oddalony o około 5,3 tysiąca kilometrów. Trudno jest znaleźć bezpośredni lot z Warszawy, ale taki z przesiadką w Lizbonie to koszt około 2 tysięcy złotych w obie strony. Najtańszy nocleg, na przykład w Dakar International House, kosztuje mniej niż 80 złotych. Jednak są też droższe miejsca, jak King Fahd Palace, gdzie za noc trzeba zapłacić ponad 560 zł. Posiłek na mieście można zjeść za równowartość 16 złotych, na przykład lokalny przysmak Thieboundienne, czyli ryż z rybą i warzywami. Za to kawy można się napić już za 30 groszy. Materiał programu "Pokaż nam świat".

Winobranie najgorsze od lat. Przez rekordową suszę

We Włoszech zakończyło się winobranie - ogłosił w niedzielę związek rolników. Tegoroczne zbiory z powodu pogodowych anomalii, głównie rekordowej suszy, są jednymi z najmniejszych w ciągu ostatnich 70 lat. Wina będzie o jedną czwartą mniej niż przed rokiem.

Brawurowa jazda i gościnność. "Jest dużo podobieństw między Polakami i Senegalczykami"

To, co mi się w Senegalu bardzo podoba to kolory, barwy, które są bardzo głębokie - powiedziała w TVN24 BiS Joanna Wieczorek-Dieng, autorka książki "Wszystkie barwy Słońca. Historie prawdziwe własnoręcznie uszyte". Podróżniczka mieszka w Senegalu i to tam poznała męża, który jest szamanem. - Ja go nazywam szamanem miejskim, uzdrowicielem. Ma takie umiejętności, że widzi różne byty, energię i uzdrawia - tłumaczyła. Podkreślała, że między Polakami, a Senegalczykami jest dużo podobieństw. - To brawurowa jazda na ulicach, gościnność, powiedzenie "czym chata bogata" - oceniła. Materiał programu "Pokaż nam Świat".

Ten dzień chcą spędzić w domu. Protest przeciw pracy w Wigilię

Niemiecki Związek Zawodowy Pracowników Usług Verdi protestuje przeciwko handlowi w Wigilię. Choć w tym roku wypada ona w niedzielę, przepisy prawne dopuszczają możliwość otwarcia w tym dniu sklepów. Związek zaapelował do klientów, by nie robili zakupów w Wigilię, lecz zaopatrzyli się w potrzebne towary wcześniej.

500 plus. Lawina wniosków o świadczenie na kolejny rok

Do końca października złożono 2 miliony 566 tysięcy wniosków o przyznanie świadczenia z programu 500 plus, wydano już 2 miliony 186 tysięcy decyzji w sprawie wypłaty środków - poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk. W nowym okresie świadczeniowym wprowadzono kilka zmian dotyczących programu.

Nie chcą migrantów w policji. "To wrogowie, nie koledzy"

Berlińska policja sprawdza doniesienia z jednej ze szkół policyjnych w stolicy Niemiec. Przechwycono tam nagranie, na którym słychać, jak jeden z trenerów narzeka na młodych migrantów, którzy chcą dostać się w szeregi niemieckiej policji. Pada też opinia, że obcokrajowców generalnie nie należy rekrutować do akademii, bo to nie koledzy, a wrogowie. Jeśli zaś w ogóle mieliby zostać przyjęci, to należy przygotowywać dla nich specjalne testy kwalifikacyjne. Materiał programu "24 Godziny".