Podatek VAT w Rosji wzrośnie od przyszłego roku z 18 proc. do 20 proc. - poinformowali dziś premier Dmitrij Miedwiediew i minister finansów Anton Siłuanow. Ogłoszono także podniesienie wieku emerytalnego.
Miedwiediew na posiedzeniu rządu poinformował o zmianach w VAT i zapewnił, że nie dotkną one ulgowych stawek tego podatku obowiązujących obecnie na towary o znaczeniu socjalnym (np. żywność dla dzieci i lekarstwa). Według Siłuanowa budżet państwa zyska na tej podwyżce co roku 600 mld rubli (9,6 mld USD).
Wyższy podatek
Siłuanow powiadomił, że ogólna nowa stawka VAT będzie obowiązywać od przyszłego roku. Zapewnił, że dzięki uzyskanym dochodom będzie można sfinansować działania w sferze socjalnej, zapowiedziane przez prezydenta Władimira Putina na początku maja. Koszt szeroko zakrojonych działań ekonomiści szacowali na 8 bln rubli (ok. 125 mld USD). Miedwiediew zapewnił w czwartek, że ulgowe stawki VAT na towary socjalne utrzymane zostaną po to, by podwyżka podatku nie uderzyła w zwykłych ludzi. Siłuanow obiecał, że rząd przygotuje pakiet działań, których celem będzie zrekompensowanie wzrostu VAT. Minister finansów nie wyjaśnił, jak wzrost VAT do 20 proc. odbije się na cenach towarów konsumpcyjnych. VAT jest kluczowy dla rosyjskiego systemu podatkowego i budżetowego. W zeszłym roku wpływy z niego zapewniły 34 proc. ogółu dochodów budżetu. W 2018 roku rząd zamierza uzyskać z VAT 5,8 bln rubli (równowartość ponad 93 mld USD).
Nowa kadencja
Komentatorzy prognozowali, że po wyborach prezydenckich w marcu i rozpoczęciu przez Putina nowej kadencji władze Rosji zdecydują się na podnoszenie podatków. W rządzie rozważane były od dłuższego czasu różne koncepcje - m.in. podniesienie stawki podatku od osób fizycznych i właśnie podniesienie VAT-u. Część ekonomistów oceniała, że zmiany w podatkach mogą wpłynąć na zahamowanie konsumpcji, która w ostatnim czasie była siłą napędową bardzo niewielkiego wzrostu gospodarczego. Zmiany w podatkach prognozowano w świetle zapowiadanego przez Putina, w orędziu do parlamentu 1 marca, zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia, edukację i infrastrukturę. Te obietnice zostały sformalizowane w postaci dekretów, które Putin ogłosił po zaprzysiężeniu na nową kadencję na początku maja. Planowaną podwyżkę VAT-u rząd Rosji ogłosił w czwartek jednocześnie z zapowiedzią podniesienia wieku emerytalnego. Od 2019 roku rozpocznie się stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego, który obecnie wynosi 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet. Dla mężczyzn próg ten ma rosnąć stopniowo do 65 lat w 2028 roku, dla kobiet - do 63 lat w 2034 roku. Odrębne reguły będą dotyczyć m.in. osób z co najmniej 40-letnim stażem pracy, wielodzietnych kobiet, osób pracujących w trudnych warunkach na Dalekiej Północy, pracowników, którzy z racji zawodu narażeni są na zagrożenia czy wpływ szkodliwych czynników.
Społeczeństwo przeciwne
Podniesienie wieku emerytalnego też było prognozowane; ekonomiści i politolodzy oceniali, że działający od maja nowy rząd Miedwiediewa stanie przed koniecznością przeprowadzenia tej reformy. Jest to jednak zmiana nadzwyczaj niepopularna w społeczeństwie. Według sondażu ośrodka Romir aż 92 proc. Rosjan nie popiera tej inicjatywy. Upublicznienie obu tych decyzji zbiegło się z rozpoczęciem w Rosji piłkarskich mistrzostw świata, do których kraj przygotowywał się od wielu miesięcy.
Autor: msz / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock