Najnowsze

Najnowsze

Siemens zapowiada zwolnienie 7 tysięcy pracowników

Niemiecki koncern Siemens zapowiedział w czwartek znaczną redukcję zatrudnienia. Zwolni prawie 7 tysięcy osób na całym świecie, w tym połowę w Niemczech. Zamknięte mają też zostać niektóre fabryki.

Morawiecki: nie chcemy, żeby mieszkańcy małych miejscowości wyjeżdżali do Londynu

Kapitalizm nie powinien służyć tylko udziałowcom firm, ale różnym interesariuszom - mówił w czwartek podczas Kongresu 590 w Rzeszowie wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że równomierny rozwój terytorialny, społeczny jest ważny także po to, aby nie marnować potencjału ludzi mieszkających w małych miejscowościach. - Nie chcemy, żeby pakowali walizki i wyjeżdżali do Londynu, chcemy żeby używali swoich talentów w Polsce - podkreślił wicepremier.

Producenci bez odszkodowań. Jaja mogą być jeszcze droższe

Na hodowców drobiu i producentów jaj padł blady strach. Od stycznia nie będą mogli liczyć na odszkodowania za likwidacje stad kur z powodu salmonelli. Producentom w oczy może zajrzeć widmo bankructwa, a ceny jaj mogą jeszcze poszybować w górę. Jaj może zabraknąć na sklepowych półkach – straszy branża.

Taniej za ogrzewanie domu. Ministerstwo proponuje obniżenie taryf

Dobra wiadomość dla osób ogrzewających domy energią elektryczną. Ministerstwo Energii zaproponowało właśnie wprowadzenie taryf z niższymi cenami i stawkami opłat w nocy. Na zmianach skorzystać mają też właściciele samochodów elektrycznych. Ograniczony zostać ma też smog.

Szesnastoletni doradca minister Streżyńskiej powalczy o "dziecięcego Nobla"

Szesnastoletni Tymon Radzik znalazł się w gronie finalistów Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju - poinformowała Fundacja KidsRights. Polak na co dzień jest doradcą minister cyfryzacji i zajmuje się dostępem do e-usług dla osób niepełnoletnich. O tym, kto ostatecznie sięgnie po dziecięcego Nobla dowiemy się 4 grudnia.

Rekordowy miesiąc w motoryzacji. Te auta Polacy wybierali najczęściej

Blisko 46 tysięcy nowych samochodów osobowych i dostawczych zarejestrowano w Polsce w październiku tego roku. To o jedną czwartą więcej niż wynosił dotychczasowy rekord dla analogicznego miesiąca z poprzedniego roku - wynika ze wstępnych danych Centralnej Ewidencji Pojazdów, o których informuje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Wzrost trwa nieprzerwanie od kwietnia 2015 roku.

LOT stawia na egzotykę. Od maja nowe połączenie

Polskie Linie Lotnicze LOT od maja przyszłego roku uruchomią bezpośrednie połączenie na trasie Warszawa-Singapur - poinformowała spółka w czwartek. Lot na tej trasie potrwa około 12 godzin i będzie wykonywany przez najnowocześniejszy samolot LOT-u, czyli Boeing 787 Dreamliner.

Kałasznikow przechodzi w prywatne ręce

Słynny producent broni palnej, koncern Kałasznikow, wkrótce znajdzie się w rękach prywatnych inwestorów. To efekt szerszego procesu prywatyzacyjnego, który prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w zeszłym roku.

Przegląd prasy. Firmy zapłacą za śmierć pracownika

Resort sprawiedliwości proponuje zmianę przepisów o odpowiedzialności spółek. Jeśli w miejscu pracy dojdzie do wypadku, w którym zginie człowiek, za tragedię odpowiedzą nie tylko winni menedżerowie, lecz także firma - informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Zdalnie przejęli kontrolę nad samolotem. Załoga się nie zorientowała

Specjalny zespół amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego zdalnie przejął kontrolę nad Boeingiem 757. Odbyło się to bez jakiejkolwiek pomocy z pokładu, a załoga samolotu się nie zorientowała. Choć produkcję Boeinga 757 zakończono 13 lat temu, to obecnie samoloty komercyjne są oparte na technologiach wykorzystywanych m.in. w tej maszynie. Dopiero nowe modele mają być w pełni odporne na cyberzagrożenia. Materiał programu "24 Godziny".

Odnawia kontakty z rodziną i uczy się, co to komórka. Niewinny więzień wypuszczony po 29 latach

Arthur Brown z Chicago spędził 29 lat w więzieniu pod zarzutem spowodowania śmiertelnego pożaru. Dopiero dziś udało się udowodnić, że Amerykanin nie był winny zdarzenia. Mężczyzna w momencie skazania miał 37 lat. Teraz, w wieku lat 66 odnawia kontakty z rodziną i zapoznaje się z realiami współczesnego świata, jak telefon komórkowy, który jest dla niego nowością. Materiał programu "24 Godziny".

Musiałby pracować 1198 lat, by spłacić swój dług

Najbardziej zadłużona osoba, notowana w Krajowym Rejestrze Długów, musiałaby pracować 1198 lat, aby spłacić swój dług - wynika z danych KRD. Na spłatę średniego długu konsumenta potrzeba natomiast niespełna pół roku.

Plaga węży w stolicy Tajlandii

Stolica Tajlandii ma coraz większy problem z wężami. Mieszkańcy znajdują gady w garażach i lokalach na terenie całego miasta. Miejscowi strażacy częściej są wzywani, żeby łapać węże niż gasić pożary. Zdaniem ekspertów, gady zjawiają się w poszukiwaniu łatwego pożywienia, czyli szczurów, których w mieście też jest coraz więcej. Materiał programu "24 Godziny".

Stanilewicz o rządowym pomyśle: wyraźny sygnał, żeby pilnować przychodów

Osoba, która udziela korepetycji lub zajmuje się drobnym handlem, dostaje wyraźny sygnał, żeby pilnować przychodów - tak pomysł wprowadzenia działalności nierejestrowej komentuje Robert Stanilewicz z TVN24 BiS. Prowadzący cykl "3...2...1..." ocenił także pomysł utworzenia instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

"Bilans", 15.11

Mijają dwa lata, odkąd władzę w Polsce objęło Prawo i Sprawiedliwość. Rządy PiS-u w programie "Bilans" TVN24 BiS podsumowują Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej oraz Jakub Kulesza z Kukiz'15.

Opozycja krytycznie o 500 plus. "Pieniądze wzięte na kredyt"

Rodzina 500 plus to flagowy program rządu, którym chwali się zarówno resort rodziny, pracy i polityki społecznej, jak i ministerstwo rozwoju. Tymczasem w ocenie posłanki PO i byłej wiceminister finansów Izabeli Leszczyny rząd rozdaje pieniądze na kredyt, a symboliczne 500 złotych miesięcznie nie podniesie wskaźnika urodzeń. Zdaniem Jakuba Kuleszy z Kukiz'15, wbrew słowom wicepremiera Mateusza Morawieckiego, trudno jest też oszacować wpływ 500 plus na kwestię emigracji z Polski.

"Biznes dla Ludzi", 15.11

Główne założenia Konstytucji Biznesu, w tym działalności nierejestrowej - to najważniejszy temat programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gościem Mateusza Walczaka był Marek Kolibski, ekspert podatkowy z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy. W programie powróciła także kwestia problemów z rejestracją aut oraz pomysł zburzenia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Rząd szykuje rewolucję dla drobnych przedsiębiorców. "Tysiąc złotych to za mało"

Pomysł i kierunek jest dobry, aczkolwiek uważam, że jest to w połowie niedokończone - ocenia pomysł wprowadzenia tzw. działalności nierejestrowej Marek Kolibski, ekspert podatkowy z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy. Jego zdaniem próg tysiąca złotych "jest zdecydowanie za niski". - Jest to co najmniej nielogiczne, że musimy się martwić, aby miesięcznie nie przekroczyć tysiąca złotych, podczas gdy w skali roku z ustawy PIT wynika, że mamy do 8 tysięcy złotych bez podatku - wskazywał gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Pracodawcy nie radzą sobie z rekrutacją. Wakaty w połowie firm

Brak rąk do pracy staje się barierą w rozwoju polskich firm, nawet połowa ma problem z obsadzeniem wolnych stanowisk. Żeby wypełnić luki na rynku pracy, potrzebujemy nawet 200 tys. imigrantów rocznie – policzyli eksperci Business Centre Club, którzy proponują zmiany przepisów odnośnie zatrudnienia cudzoziemców.

Ceny mleka wyższe niż w ubiegłym roku. Niepokojąca sytuacja na rynku serów

W tym roku sytuacja na rynku mleka jest dobra zarówno dla rolników, jak i przetwórców - poinformował prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś. Inaczej jednak mogą to widzieć klienci, ponieważ ceny mleka są znacznie wyższe niż w 2016 roku. Wątpliwości dotyczą ponadto importu do Polski serów po zaniżonych cenach.