Najnowsze

Najnowsze

"Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie". Nowe uprawnienia dla szefa CBA budzą obawy

Oświadczenia majątkowe od osób wykonujących 141 funkcji publicznych już wkrótce mogą trafić na biurko szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Przewiduje to projekt ustawy o jawności życia publicznego, który budzi duży sprzeciw prawników. Obawiają się, że w ręce szefa CBA trafią poufne informacje o ich klientach. - To wykracza poza zwykłe państwo demokratyczne - ocenia w rozmowie z tvn24bis.pl dr Łukasz Bernatowicz, radca prawny.

Nie tylko skarpetki i kosmetyki. Sprawdź, jakie prezenty wybierają Polacy

Dziecięce zabawki, farmaceutyki oraz upominki służące w domu i ogrodzie - tego najczęściej szukali Polacy w sklepach i serwisach internetowych przez świętami. Wigilia dla 10-osobowej rodziny ma kosztować według szacunków Open Finance 1082 zł. W tej kwocie na prezenty wydamy ponad dwa razy więcej niż na samą wieczerzę.

Ekspresowo od Bałtyku do granicy z Czechami? Umowy na kolejne odcinki

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na realizację dwu odcinków ekspresowej S3 w województwie zachodniopomorskim położonych między Szczecinem a Świnoujściem. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował, że finalizowane są przygotowania do budowy całej S3, od Bałtyku do granicy z Czechami.

Toyota stawia na auta elektryczne

Toyota poinformowała w poniedziałek, że około 2025 roku jej wszystkie modele, również marki Lexus, będą oferowane z napędami elektrycznymi, hybrydowymi lub wodorowymi. Dodatkowo po 2020 roku planuje wprowadzić do sprzedaży ponad 10 nowych modeli czysto elektrycznych.

Imponująca inwestycja. Miliardy dolarów na miasto bez samochodów

Koreańczycy z Południa zaprojektowali w mieście Songdo dzielnicę biznesową, w której nie będzie konieczności korzystania z samochodów osobowych. W "mieście przyszłości" komunikacja publiczna ma być tak zorganizowana, aby podróż z miejsca zamieszkania do pracy nie zajmowała dłużej niż 12 minut. Przewidziano również wysoki stopień recyklingu wody oraz innowacyjne usuwanie śmieci. Koszt projektu wynosi 35 miliardów dolarów, a dzielnica o powierzchni 929 hektarów ma być ukończona już w 2020 roku. Materiał programu "24 Godziny".

Historia pękających baniek spekulacyjnych

Znana jako najstarsza bańka giełdowa tulipomania miała miejsce już w XVII wieku. Ceny nasion tych kwiatów w Królestwie Niderlandów rosły nawet 20-krotnie w ciągu miesiąca. Kiedy ceny okazały się w końcu zbyt wygórowane, a zainteresowanie kupujących spadło, nastąpiło gwałtowne załamanie. Jeszcze bardziej bolesny okazał się krach z lat 20' ubiegłego wieku, znany jako Wielki Kryzys. W ciągu jednego dnia w 1929 roku spadły ceny akcji wszystkich spółek notowanych na Wall Street. Wcześniej rosły przez dziewięć lat. Nie tylko ekonomiści pamiętają powtórkę z kryzysu, który miał miejsce w latach 2007 - 2008 i związany był z rynkiem nieruchomości. Do tych baniek spekulacyjnych często porównywany jest obecnie bitcoin, którego cena przebija kolejne rekordy.

Gdzie wybrać się na sylwestra? Siedem europejskich propozycji

Grudzień to czas nie tylko przygotowań do świąt, ale też do zabawy sylwestrowej. Gdzie wybrać się, żeby jak najlepiej uczcić ostatni wieczór roku? Wśród europejskich miast dobrym wyborem jest Londyn. Stolica Wielkiej Brytanii zapewnia największy i najpiękniejszy pokaz fajerwerków w Europie. Z Polski łatwo jest dotrzeć do, znanego jako klubowe centrum Europy, Berlina. Jakie jeszcze europejskie miasta warto wziąć pod uwagę?

Finlandia wychodzi przed szereg. Mała rewolucja w handlu alkoholem

Fiński parlament przegłosował nowelizację prawa alkoholowego, która zezwala sklepom spożywczym na sprzedaż napojów zawierających do 5,5 procent alkoholu (obecny limit: 4,7 procent). "Za" głosowało 98 deputowanych w dwustuposobowym parlamencie, "przeciw" było 94. Nowe przepisy znacząco odróżnią Finlandię od innych krajów Północy w sprawie handlu alkoholem.

Najnowsza część kultowej serii już w kinach. "Udało się zaskoczyć dużą część publiczności"

Fani "Gwiezdnych Wojen" w tym roku świąteczny prezent otrzymali nieco wcześniej. Najnowsza część sagi, czyli "Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi", trafiła właśnie do kin. - To już ósma odsłona tej kosmicznej opery, ale wydaje mi się, że udało się zaskoczyć dużą część publiczności, bo sporo namieszano w tej historii. Nie można "Ostatniemu Jedi" zarzucić, żeby było kalką którejś z poprzednich części - oceniała Ewelina Woźnica w przeglądzie kulturalnym TVN24 BiS. - Dużo też jest zaskoczeń fabularnych, które mogą nie spodobać się zagorzałym fanom - dodawała.

Państwo UE zakazuje smartfonów w szkołach. Duże kontrowersje

Smartfony i tablety uzależniają dzieci i młodzież, zbyt częste korzystanie z tych urządzeń może zmieniać ich psychikę i szkodzić zdrowiu. Jednak całkowity zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach nie rozwiązuje problemu - uważają eksperci. Tymczasem na taki krok zdecydowali się Francuzi.