Najnowsze

Najnowsze

Zmiany w zasadach zakupu ziemi. Ułatwienia dla trzech spółek

Spółki przesyłowe będą mogły kupować ziemię rolną bez zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) - przewiduje nowela ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, którą, jak poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta, podpisał prezydent Andrzej Duda.

Zamknięta przestrzeń nad polskim gazoportem. "Infrastruktura krytyczna"

Przestrzeń powietrzna nad terminalem LNG w Świnoujściu jest zamknięta od czwartku i tak już ma pozostać. Ograniczenie lotów dotyczy przestrzeni do wysokości 1500 stóp n.p.m. czyli ok. 450 metrów. Decyzja podyktowana jest ochroną obiektu przed możliwym rozbiciem się samolotu na jego terenie i szpiegostwem przemysłowym.

Frankowicze bardziej zadowoleni. Szwajcarska waluta mocno tanieje

Coraz więcej frankowiczów jest zadowolonych ze swoich kredytów, nadal jednak ponad połowa oczekuje pomocy w sprawie spłaty kredytu mieszkaniowego. Równocześnie czterech na pięciu zadłużonych w złotówkach uważałoby taką pomoc za niesprawiedliwą - wynika z badań przeprowadzonych przez Kantar Public na zlecenie Instytutu Jagiellońskiego. Nie bez znaczenia jest fakt, że frank stracił w ciągu roku na wartości 12 procent.

Kurs w tydzień zyskał tysiąc dolarów i pobił nowy rekord

Po raz pierwszy w historii cena bitcoina przekroczyła próg 9 tys. dolarów, tym samym odnotowując wzrost o 900 proc. jedynie w ciągu bieżącego roku. Wzrost wartości o tysiąc dolarów zajął bitcoinowi zaledwie tydzień - podał w poniedziałek dziennik "Wall Street Journal".

Płacąc kartą, trzeba uważać. Ta usługa może być ciosem dla portfela

Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC) chciałaby zakazać usługi zwanej DCC. Jest to przewalutowanie kwoty płatności dokonywanej kartą, która często odbywa się na warunkach znacznie gorszych niż w banku. Ofiarą DCC możemy paść na przykład przy zakupach w zagranicznym sklepie internetowym, podczas wypłaty za granicą pieniędzy z bankomatu lub płacenia kartą.

Polska będzie szukać złota. Na dnie Atlantyku

Polska jest jednym z zaledwie siedmiu krajów na świecie, które dysponują działką... na dnie Atlantyku. Może być ona bogata w geologiczne zasoby, m.in. siarczki miedzi czy pierwiastki ziem rzadkich, w tym złota. Pierwszy rejs rozpoznawczy ma odbyć się w przyszłym roku, wtedy okaże się, czy jesteśmy w stanie wydobywać złoża. Zobacz, co planuje w polityce surowcowej PiS.

Prezydent z biznesmenami poleciał do Wietnamu. "Dużo rzeczy można osiągnąć"

- Wietnam jest jednym z pięciu państw, które polski MSZ wskazał jako jedno z najbardziej perspektywicznych, jeżeli chodzi o ekspansję biznesową z Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda tuż przed wylotem do Wietnamu. Wizycie towarzyszy misja gospodarcza 65 polskich przedsiębiorców. - Jest naprawdę bardzo dużo rzeczy, które można osiągnąć - dodał gość "Kawy na ławę" w TVN24.

Prezydent podpisze zakaz handlu w niedziele? "Może to jest rozsądne rozwiązanie"

- Jest to ciekawa wersja wobec wszystkich sporów, które były - mówi prezydent Andrzej Duda o przyjętym przez Sejm projekcie ustawy w sprawie zakazu handlu w niedziele. Gość "Kawy na ławę" w TVN24 zauważa, że "proces będzie rozciągnięty w czasie, więc będzie można obserwować jak to działa na gospodarkę, na sytuację przedsiębiorców, konsumentów". - Kto wie, może to rzeczywiście jest rozsądne rozwiązanie - dodaje.

Planujesz podróż do Portugalii? Sprawdź, ile wydasz

279 złotych - za taką kwotę możemy polecieć z Katowic do Lizbony. Jakub Porada wskazuje, że to ceny biletów lotniczych w obie strony. Nocleg w jednym z hosteli w Lizbonie kosztuje tymczasem 59 złotych za dobę. Ktoś kto woli postawić na zorganizowaną, ośmiodniową wycieczkę do Algarve musi liczyć się z wydatkiem rzędu 1839 złotych. Z lokalnych przysmaków warto spróbować na przykład zapiekankę z dorsza bacalhau.

"Ściągali tam różni szpiedzy". Co ma wspólnego Portugalia z Jamesem Bondem?

- W czasach wojny w Estoril mieszkało wielu ciekawych ludzi. Portugalia była krajem neutralnym, więc ściągali tam różni szpiedzy - opowiada Janusz Stanisław Andrasz, który na Półwyspie Iberyjskim spędził 10 lat. Jedną z osób, którą było można tam spotkać był Ian Fleming, twórca Jamesa Bonda. - Siedział sobie w kasynie. Było to wygodne miejsce spotkań. Myślę, że na miejscu naoglądał się takich niesamowitych akcji między nazistami i aliantami, że na pewno pomysł zakiełkował - wskazuje gość cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS.

Ludzie zmieniają się w bogów. Kulisy niezwykłej ceremonii

Ceremonia ma miejsce w południowych Indiach. - Rytuał tejjam to jedna z wielu tradycji i widowisk religijnych, które odbywają się w Kerali - mówi Katarzyna Mazurkiewicz, podróżniczka. Jak dodaje, ceremonie odbywają się od grudnia do lutego. - Ludzie, którzy pochodzą z najniższej kasty (...) po długim kilkugodzinnym makijażu wpatrują się długo w lustro i nagle dostają olśnienia, stają się bogami - tłumaczy gość cyklu "Pokaż nam świat".

Kopalnie sypną pieniędzmi dla górników

Nawet 25 tysięcy złotych premii zażądała część związków zawodowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Spółka określiła to żądanie jako absurdalne i je odrzuciła. Nie ulega jednak wątpliwości, że w górnictwie dzieje się coraz lepiej, czego najlepszym dowodem jest fakt, że w Polskiej Grupie Górniczej wracają częściowo czternastki.