Najnowsze

Najnowsze

Mają wozić pasażerów nawet 225 kilometrów na godzinę. Testy nowych pociągów

W Wielkiej Brytanii ruszyły testy nowych szybkich pociągów, wyprodukowanych przez japoński koncern Hitachi, ale na Wyspach. Pociągi mają podwójny, dieslowsko-elektryczny napęd i mają mknąć 225 kilometrów na godzinę. To największy zakup taboru dla brytyjskiej kolei od 40 lat. Tamtejszy rząd złożył zamówienie na 122 nowoczesne składy. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Kolacja ostatniej szansy w sprawie brexitu. Apel May i Junckera

Brytyjska premier Theresa May i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wezwali w poniedziałek do przyśpieszenia rozmów ws. brexitu. Wizyta May w Brukseli jest częścią ofensywy dyplomatycznej przed szczytem UE pod koniec tygodnia, mającej przekonać kraje 27 do racji Londynu.

Dziesięć osób ma tyle, ile warta jest połowa polskiej gospodarki. Szokujący raport

Grupa nieco ponad dwóch tysięcy najbogatszych Chińczyków ma w rękach majątek szacowany w sumie na 2,6 biliona dolarów. Jest to mniej więcej roczny produkt krajowy brutto Wielkiej Brytanii, czyli piątej gospodarki świata. Sama tylko pierwsza dziesiątka w zestawieniu ma majątek na poziomie połowy rocznego produktu krajowego brutto Polski. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Polska chce opodatkować płyny do e-papierosów

Rząd we wtorek zajmie się projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który zakłada opodatkowanie akcyzą płynu do e-papierosów. Ministrowie omówią też projekt ustawy o odpadach zakładający uruchomienie elektronicznej bazy danych o produktach i opakowaniach.

Na Wall Street kolejne rekordy, rynek czeka na wyniki banków

Amerykańskie indeksy giełdowe nie przestają rosnąć i ustanawiają kolejne historyczne szczyty. Przed Wall Street tydzień pełen wyników dużych spółek, w tym zwłaszcza czołowych banków. Uwagę zwracają solidne wzrosty metali przemysłowych oraz ropy naftowej.

Oto finaliści konkursu EY. Mają szansę zostać Przedsiębiorcą Roku

Już po raz 15. firma EY oganizuje konkurs, który ma wyłonić Przedsiębiorcę Roku. W tegorocznym finale znalazło się 15 przedsiębiorców z 12 firm. Rywalizują oni w trzech kategoriach: Produkcji i Usług, Nowych Technologii/Innowacyjności oraz Nowego Biznesu. O tym, kto otrzyma tytuł Przedsiębiorcy Roku 2017, dowiemy się podczas uroczystej gali 23 listopada.

"Biznes dla Ludzi", 16.10

O zakazie handlu w niedziele w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS dyskutowali Maciej Konieczny z Partii Razem oraz ekonomiści Kazimierz Krupa i Marek Zuber. Perspektywy dla polskiej oraz globalnej gospodarki to z kolei temat, który wzięli pod lupę Adam Dakowicz z AgioFunds TFI oraz Tomasz Korab z Eques Investment TFI.

"Bilans", 16.10

Prognozy dla polskiej gospodarki oraz wydatki na ochronę zdrowia - to główne tematy programu "Bilans" w TVN24 BiS. Gośćmi Roberta Stanilewicza byli Mariusz Adamiak z PKO BP oraz Adam Czerniak z Polityki Insight. Ponadto, w programie pojawił się temat ograniczenia handlu w niedzielę.

Trzy a może pięć lat? Przed Polską okres szybkiego rozwoju

Polska gospodarka jest w bardzo obiecującym okresie - mówi Adam Dakowicz z AgioFunds TFI. W efekcie, zdaniem gościa programu "Bilans" w TVN24 BiS, rozwój naszego kraju w przyszłym roku może sięgnąć nawet 4,5 procent PKB. - Jedyną łyżką dziegciu w tym wszystkim jest spowolnienie inwestycji. Ten wzrost jest wzrostem, a mniej rozwojem - wskazuje Tomasz Korab z Eques Investment TFI.

Chcą dodatkowych miliardów na zdrowie. Jak w budżecie znaleźć takie pieniądze?

- To, czego żądają rezydenci, czyli wzrost wydatków na ochronę zdrowia do 6,8 procenta produktu krajowego brutto, oznacza 38 miliardów złotych - ocenia Adam Czerniak z Polityki Insight. Zwraca uwagę, że to łączny koszt obsługi programu Rodzina 500 plus i obniżenia wieku emerytalnego. - Na pewno jest miejsce w budżecie na to, żeby wydać więcej na służbę zdrowia, tylko że trzeba wtedy gospodarować inaczej wydatkami - wskazuje Mariusz Adamiak z PKO BP.

Dlaczego klękają? Akcja sportowców wychodzi poza USA

Akcję klękania rozpoczął się w USA w zeszłym roku zawodnik futbolowej ligi NFL Colin Kaepernick, który nie wstał w trakcie przedmeczowego hymnu. Chciał w ten sposób zwrócić uwagę na brutalność policji wobec czarnoskórej mniejszości. Sportowiec protestował zwykle, klękając w trakcie hymnu na jedno kolano. W tym sezonie nie ma do tego okazji, ponieważ nie przedłużono z nim umowy. Jego postawę kontynuowało jednak kilku zawodników. Akcja nabrała rozgłosu, gdy zwrócił na nią uwagę rozzłoszczony prezydent Trump. Obecnie nabrała charakteru manifestu i dzieli kibiców i sportowców różnych dyscyplin. Sprawa wyszła poza granice Stanów Zjednoczonych.

Tani przewoźnik uruchomi wiosną nowe loty z Polski

Węgierska linia lotnicza Wizz Air od 9 marca przyszłego roku zacznie latać na trasie Katowice - Ateny - poinformował w poniedziałek przewoźnik. Loty do stolicy Grecji będą odbywać się dwa razy w tygodniu: we wtorki i soboty.

Rośnie eksport unijnych dóbr. Ale dane wciąż pod kreską

W sierpniu eksport dóbr z Unii Europejskiej osiągnął wartość 145,5 miliarda euro, to o 6,4 proc. więcej, niż przed rokiem - podał Eurostat. Wartość importu wyniosła zaś 150,5 miliarda euro, czyli o 3,9 proc. więcej niż 12 miesięcy temu. Deficyt wyniósł zatem około 5 miliardów euro.

Firmy sięgają po osoby po pięćdziesiątce. Nowy raport

Blisko 23 procent firm zatrudnia i planuje w najbliższych miesiącach zatrudnić pracowników w grupie wiekowej 50 plus - wynika z badania Work Service. Pracodawcy wskazują, że osoby w tym wieku mają duże doświadczenie zawodowe i angażują się w swoją pracę.

Polacy budują najwięcej domów od ośmiu lat

Polacy budują najwięcej domów od ośmiu lat - wynika z danych Open Finance. Głównymi czynnikami, które ich do tego skłania są rosnące ceny mieszkań, wyższe wynagrodzenia oraz mniejsze ryzyko utraty pracy.