Najnowsze

Najnowsze

Polska Wielkanoc w egzotycznej Brazylii

Kurytyba to brazylijskie miasto licznie zamieszkane przez Polaków. - Tak naprawdę to Polska w Brazylii - mówi Julita Rękawek, archeolożka, podróżniczka, autorka bloga "Archeopasja". Dodaje, że co dziesiąta osoba zamieszkująca tamten region ma polskie korzenie. Jak tłumaczy, Wielkanoc to okazja do spotkania się brazylijskiej Polonii. A jak wygląda świętowanie? - Wszyscy zbierają się wokół sceny, gdzie odbywają się występy popularnych zespołów folklorystycznych. Śpiewają one po polsku i wykonują polskie tradycyjne tańce - opisuje Rękawek w rozmowie z Jakubem Poradą. Materiał programu "Pokaż nam świat".

Zwiedzał blokowiska na całym świecie. "W Moskwie pytali się, czy się nie boję"

Od Berlina przez Warszawę i Moskwę do Pekinu. Odnalazł blokowiska na całym świecie i udowodnił, że mają one ze sobą wiele wspólnego, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. - Myślę, że mój stosunek do tego typu architektury jest połączeniem sentymentu, jakiejś fascynacji z nienawiścią - mówi fotograf i antropolog Marek M. Berezowski, który w ramach projektu "Citymorphosis" zajmował się badaniem transformacji architektury w krajach postkomunistycznych. Materiał programu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS.

Pracodawcy wydają miliardy na "chorobowe". Pomóc mają e-zwolnienia

Papierowe zwolnienia lekarskie przejdą do historii już za trzy miesiące, a zastąpią je wyłącznie zwolnienia elektroniczne. - Wprowadzenie takich zaświadczeń będzie dyscyplinujące i może zmniejszyć liczbę wystawianych zwolnień lekarskich - powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska.

Przelewy w euro będą tańsze

Komisja Europejska chce wprowadzić regulacje nakazujące bankom naliczanie znacznie niższych prowizji za zlecenia przelewów w euro. Zamiast płacić około pięciu złotych często będziemy mogli wykonywać je bezpłatnie - wskazuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Ile kosztuje podróż do Etiopii?

Od 1600 złotych w górę - tyle trzeba zapłacić za bilety lotnicze w obie strony z Warszawy do stolicy Etiopii, Addis Abeby. Nocleg na miejscu kosztuje od 44 do 553 złotych. Do wyboru mamy także piętnastodniową wycieczkę do Etiopii, za którą trzeba zapłacić 7317 złotych. Jak wskazuje Jakub Porada, z lokalnych przysmaków warto spróbować indżerę, czyli naleśnikowego placka na zakwasie, za około 10 złotych, a także tedż w butelce. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS.

"Dojrzałe dzieło" od polskiej debiutantki. Sprawdź propozycje kinowe

Jedną z propozycji dla kinomanów jest film "Wieża. Jasny dzień" w reżyserii Jagody Szelc. - Podczas festiwalu w Gdyni, gdzie odebrała trzy statuetki za swój debiut, okrzyknięto ją artystką, która potrafi zachować pazur debiutantki, ale też stworzyć dojrzałe działo - mówi Ewelina Woźnica z TVN24. - Na pewno jest to niezwykle pobudzające i ciekawe kino, które warto sprawdzić - dodaje. Obejrzeć warto też francuską opowieść o współczesnym Kopciuszku, czyli produkcję "Madame".

Chiny chwalą się atomowymi nowinkami

Miniaturowe reaktory, urządzenia chłodzone gazem zamiast cieczą, instalowane na statkach i służące do zasilania nadbrzeżnych miast. Takie rozwiązania zaprezentowano na Międzynarodowych Targach Przemysłu Nuklearnego w Pekinie. Udział w nich wzięło aż 200 wystawców z ponad 50 państw. Państwo Środka mocno stawia na rozwój energetyki atomowej ze względu na plany rezygnacji z elektrowni węglowych. Chińskie władze i firmy pracują też nad wykorzystaniem energii nuklearnej nie tylko do produkcji prądu, ale także w ciepłownictwie. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Problem z telefonami jest coraz większy. Naukowcy ostrzegają

"Phubbing" - to określenie pochodzące od angielskich słów "phone" (telefon) i "to snub" (lekceważyć). Naukowcy badający relacje międzyludzkie tak nazywają zachowanie, gdy podczas spotkania i rozmowy z innymi ludźmi trzymamy telefon w ręce, albo kładziemy na stole w zasięgu wzroku. A to zdarza się coraz częściej i jak dowiodły badania - bardzo negatywnie wpływa na relacje międzyludzkie. O szczegółach w programie "24 Godziny" mówił Marcin Masewicz.

Arnold Schwarzenegger w szpitalu. Przeszedł operację na otwartym sercu

Arnold Schwarzenegger musiał przejść nagłą operację na otwartym sercu. To skutek nieudanej wymiany zastawki - informują amerykańskie portale. Zabieg trwał kilka godzin i jak podają media, stan aktora jest stabilny. To nie pierwszy raz, kiedy Schwarzenegger miał operowane serce. W 1997 roku przeszedł wymianę zastawki aortalnej. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS

"Biznes dla Ludzi", 30.03

Coraz bliżej nowego programu antysmogowego. Gościem Roberta Stanilewicza w programie "Biznes dla Ludzi" TVN24 BiS był Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego.

"Bilans", 30.03

Większość Polaków opowiada się za zakazem handlu w niedzielę. Robert Stanilewicz w programie "Bilans" TVN24 BiS pytał o sondaż przeprowadzony dla "Faktów" TVN i TVN24 Ewę Chełminiak z NSZZ "Solidarność" oraz Radosława Knappa, dyrektora generalnego Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Duże poparcie dla ograniczeń w handlu. "Sytuacja w Polsce jest inna, niż była na Węgrzech"

W Polsce tak naprawdę nie ma zakazu handlu, są ograniczenia. Jeżeli komuś zabraknie cukru czy soli, nie będzie musiał biegać do sąsiadów, wystarczy, że pójdzie do sklepiku osiedlowego - przypomina Ewa Chełminiak z NSZZ "Solidarność", komentując wyniki sondażu w sprawie niedzielnego handlu, przeprowadzonego dla "Faktów" TVN i TVN24. Jak dodała, z tego powodu sytuacji w Polsce nie można porównywać do Węgier, które z zakazu się wycofały.

Medycyna na tropie leku na raka

Czy wynalezienie leku na raka jest na wyciągnięcie ręki? Medycyna zna już terapię, która pozwala, żeby białe krwinki rozpoznawały i zwalczały nowotwór. O rewolucyjnej terapii i innych naukowych odkryciach rozmawiali goście programu "Świat" TVN24 BiS.

Tak nagradzał premier Tusk. Część ministerstw pokazała dane

Ponad 57 tysięcy złotych brutto - to suma nagród jaką wypłacono w ministerstwach edukacji, środowiska, rolnictwa, sportu i rozwoju w latach 2008-2015. Tak wynika z odpowiedzi udzielonych przez poszczególne resorty na interpelacje Izabeli Leszczyny, posłanki Platformy Obywatelskiej i byłej wiceminister finansów. Ujawniona kwota nagród wypłaconych przez pięć resortów przez siedem lat rządów koalicji PO-PSL jest mniejsza niż nagroda, którą w ubiegłym roku otrzymała była premier Beata Szydło.

Krótszy czas pracy dla rodziców? Ludowcy wracają do pomysłu

Polskie Stronnictwo Ludowe na najbliższym posiedzeniu Sejmu złoży projekt "godzina dla rodziny". Propozycja zakłada, że rodzice wychowujący dzieci do piętnastego roku życia w pracy spędzaliby mniej czasu - góra siedem godzin dziennie. Ludowcy już w ubiegłym roku złożyli taki projekt w Sejmie, ale został on odrzucony w pierwszym czytaniu.

Nadwyżka w budżecie. Ale wpływy z VAT niższe niż przed rokiem

Po lutym budżet państwa miał nadwyżkę w wysokości 4,46 miliarda złotych - podało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Dla porównania po styczniu nadwyżka wynosiła 8,6 miliardów złotych. Do państwowej kasy wpłynęło przez pierwsze dwa miesiące roku mniej pieniędzy z tytułu VAT niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Większy zastrzyk gotówki odnotowano z kolei z tytułu podatku PIT i CIT. Ma to związek z dobrą sytuacją na rynku pracy i kondycją polskiej gospodarki.

Strajk w dużej linii lotniczej. Blisko co czwarty lot odwołany

W związku z piątkowym strajkiem pracowników francuskie linie lotnicze Air France poinformowały, że tego dnia zamierzają zrealizować 76 procent wszystkich lotów. Odwołano 20 procent zaplanowanych lotów długodystansowych z Paryża. Pracy odmówiła część pilotów. Załoga domaga się podwyżek.