Najnowsze

Najnowsze

Plaga kradzieży marihuany

Legalna sprzedaż marihuany w stanie Waszyngton to biznes, ale także źródło kłopotów. Sklepy dostarczające ten narkotyk coraz częściej są celem złodziei. Tylko w mieście Tacoma w ciągu ostatnich dni zanotowano kilka kradzieży. Sprawcy zostali nagrani kamerami monitoringu. Okazuje się, że wszystkie włamania są dziełem tych samych osób. Jednak na razie nie udało się ich zidentyfikować. Materiał programu "24 Godziny" TVN24 BiS.

Ołowiane kamizelki i samolot spisany na straty. Pilot wspomina lot nad Czarnobylem

Pilot śmigłowca, który 32 lata temu przelatywał nad elektrownią w Czarnobylu, wspomina swoje przeżycia z tego dnia. Mykoła Wołkozub opowiada, że dla niego i lecących z nim specjalistów, którzy mieli badać skalę katastrofy, przygotowano ołowiane kamizelki ochronne. Miały zabezpieczać przed promieniowaniem, ale były tak ciężkie, że ludzie ledwo się w nich ruszali. Śmigłowiec, którym przelatywali nad zniszczonym reaktorem, został napromieniowany i musiał zostać zezłomowany. Pilot został odznaczony najwyższym ukraińskim orderem – medalem Bohatera Ukrainy. Materiał programu "24 Godziny" TVN24 BiS.

Naukowcy chcą stworzyć genomy wszystkich gatunków

Naukowcy chcą stworzyć genomy wszystkich gatunków na Ziemi. Projekt Earth BioGenome Project nadzoruje amerykański Smithsonian Institutution. Pomysłodawcy podkreślają, że obecnie znamy genomy jedynie 0,2 procent gatunków na Ziemi. Badania mają pomóc w rozwoju wiedzy o życiu oraz w ochronie gatunków przed wymieraniem. Całość pochłonie 4,7 miliarda dolarów i ma zająć 10 lat. To będzie najbardziej ambitny projekt w historii nowoczesnej biologii – oceniają jego inicjatorzy. O szczegółach w programie "24 Godziny" mówił Mateusz Walczak.

Pieniądze za praworządność. Wszyscy komisarze "za"

Komisja Europejska debatowała w środę nad przyszłym budżetem unijnym po 2020 roku. Wszyscy komisarze opowiedzieli się za wprowadzeniem mechanizmu uzależniania wypłaty unijnych środków od praworządności w państwach członkowskich - przekazała komisarz do spraw sprawiedliwości Viera Jourova.

"Bilans". Koniec efektu 500 plus?

Spadająca liczba urodzeń w Polsce - to główny temat programu "Bilans" w TVN24 BiS. Gośćmi Roberta Stanilewicza byli Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Bank. O prywatnych kontrolach prędkości mówił zaś Tomasz Kuchar, kierowca rajdowy.

Reforma Kodeksu karnego. Kary m.in. za cofanie licznika

Walka z nieuczciwymi pożyczkodawcami, surowsze kary za przestępstwa internetowe, łapówki i cofanie liczników samochodów oraz walka z aferzystami gospodarczymi - takie zmiany zakłada reforma Kodeksu karnego, które przedstawił w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wiceminister Marcin Warchoł.

Minister w sprawie nagród zasłania się konstytucją. Brejza: tego nie było od 2 lat!

Minister środowiska Henryk Kowalczyk nie chce podać nazwisk członków gabinetu politycznego w jego resorcie, którzy otrzymali nagrody w poprzednich dwóch latach. Kowalczyk w odpowiedzi na poselską interpelację wskazał, że stanowiłoby to naruszenie konstytucji. "Tego nie było od 2 lat! Wreszcie PiS powołuje się na Konstytucję RP!" - skomentował poseł PO Krzysztof Brejza na Twitterze.

Roboty zabiorą nam pracę. Połowa zawodów zagrożona

Prawie połowa miejsc pracy w krajach OECD objęta jest ryzykiem automatyzacji - informuje tygodnik "Economist". W Polsce odsetek stanowisk zagrożonych automatyzacją wynosi nieco ponad 50 procent. Najwyższe ryzyko obejmuje miejsca pracy w przemyśle spożywczym.

Bezrobocie w dół. "Poprawa we wszystkich regionach"

Stopa bezrobocia w marcu 2018 roku wyniosła 6,6 procent wobec 6,8 procent w lutym - podał Główny Urząd Statystyczny. - Poprawa sytuacji na rynku pracy jest odczuwalna we wszystkich regionach - ocenia ekspert Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk.

Danina solidarnościowa już funkcjonuje w Europie. To rozwiązania na czas kryzysu

Rząd chce dodatkowo opodatkować najbogatszych, żeby mieć środki na sfinansowanie pomocy osobom niepełnosprawnym. Nad szczegółami pracują już resort finansów i ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej, a efekty poznamy w połowie maja. Kilka krajów unijnych wdrożyło u siebie w ostatnich latach mechanizm daniny solidarnościowej, głównie miało to jednak związek z kryzysem gospodarczym.

Zwolniony wiceminister po dwóch miesiącach wraca do kancelarii premiera

Jarosław Pinkas był jednym z pierwszych wiceministrów odwołanych w ramach zapowiedzianej przez premiera Mateusza Morawieckiego redukcji liczby sekretarzy i podsekretarzy stanu. Teraz wraca jako pełnomocnik premiera do spraw organizacji struktur administracji publicznej odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności.

Powstaje "zaplecze intelektualne rządu". Premier powołał pełnomocnika

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie w sprawie powołania pełnomocnika do spraw utworzenia i kierowania Centrum Analiz Strategicznych. To nowa jednostka w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w której kierownictwo obejmie profesor Waldemar Paruch - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Największa miejska plantacja w Europie. Warzywa prosto z dachu

Zajmuje powierzchnię czterech tysięcy metrów kwadratowych i znajduje się na dachu budynku w Brukseli. Założyciel największej miejskiej plantacji w Europie podkreśla, że produkcja jest ekologiczna, a wyhodowane w ten sposób warzywa będzie można kupić od razu w centrum belgijskiej stolicy - świeże i bez jakichkolwiek dodatków podtrzymujących świeżość. Materiał programu "24 Godziny".

Pokojowe menu. Co zjedzą przywódcy obu Korei?

Poznaliśmy menu na spotkanie liderów Korei Północnej i Południowej. Przywódcom zostaną zaserwowane m.in. rosti, czyli szwajcarskie placki ziemniaczane i pieczona ryba piotrosz. Pierwsza z potraw jest ukłonem w stronę Kim Dzong Una, który spędził kilka lat w Szwajcarii. Druga to hołd dla Mun Dze Ina, który w młodości mieszkał w południowo-koreańskim portowym mieście Pusan. Piątkowe spotkanie przywódcy komunistycznej Korei Północnej i prezydenta Korei Południowej to trzeci w historii szczyt koreański. Jest on wynikiem nagłego zwrotu stanowiska Pjongjangu w sprawie rozbrojenia nuklearnego i rozpoczętej przez tamtejsze władze ofensywy dyplomatycznej. Materiał programu"24 Godziny".

NASA: jedna z planet Układu Słonecznego cuchnie jak zgniłe jajo

Specjaliści z NASA zabrali się za analizowanie atmosfery na Uranie, jednej z największych planet Układu Słonecznego. Ich zdaniem cuchnie jak zgniłe jajo. A wszystko dlatego, że chmury na tej planecie składają się z siarkowodoru. Badanie były możliwe dzięki wykorzystaniu spektrometru zainstalowanego na teleskopie Gemini. Naukowcy obserwowali w podczerwieni promieniowanie słoneczne odbite od górnych warstw atmosfery Urana. I dzięki analizom ustalono właśnie jej skład. Materiał programu "24 Godziny".