NIK o ochronie praw konsumentów energii elektrycznej. Lista zastrzeżeń

[object Object]
Prezes NIK o ochronie praw konsumenta energii elektrycznejNIK
wideo 2/5

Niski stopień wdrożenia inteligentnych liczników prądu, częste awarie oraz wzrost liczby nieuczciwych sprzedawców. To główne wnioski płynące z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli o ochronie praw konsumenta energii elektrycznej.

Jak wynika z danych Eurostatu, na które powołuje się Najwyższa Izba Kontroli, ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce należały do jednych z niższych w Unii Europejskiej. Wg NIK powodem jest niepełne uwolnienie rynku energii.

Chodzi o brak wdrożenia planu liberalizacji rynku, o którym jeszcze w 2008 roku mówiły władze Urzędu Regulacji Energetyki. Według NIK, tracił na tym odbiorca końcowy, pozbawiony korzyści płynących z takiej zmiany, takich jak dopasowanie oferty handlowej do indywidualnych potrzeb czy poprawa jakości świadczonych usług.

Izba zwróciła uwagę, że Ministerstwo Energii regulowanie cen energii dla gospodarstw domowych tłumaczyło brakiem odpowiedniej ochrony jej odbiorców przed drastycznymi podwyżkami po uwolnieniu cen. Z drugiej strony - jak podkreślił NIK - nie wprowadzono żadnych instrumentów, które miałyby ochronić konsumentów w pierwszej fazie liberalizacji rynku.

W odpowiedzi minister przypomniał, że obecnie w ME są prowadzone prace nad projektem ustawy mającym na celu złagodzenie wpływu m.in. deregulacji rynku energii elektrycznej na kondycję finansową gospodarstw domowych.

Nieuczciwi sprzedawcy energii

Należy pamiętać, że wprawdzie w 2007 roku umożliwiono konsumentom zmianę sprzedawcy energii, ale w latach 2007-2017 z tej możliwości skorzystało zaledwie około 3,5 procent klientów - czytamy w raporcie.

Wśród powodów małego zainteresowanie zmianą wymieniono m.in. niewielkie różnice w ofercie poszczególnych firm energetycznych oraz trudności w samym procesie zmiany sprzedawcy.

"Konsumenci borykali się ze zbyt długimi terminami zmiany sprzedawcy, podwójnym fakturowaniem, czy nieterminowym rozliczaniem się z nimi sprzedawców. Jedną z przyczyn takich sytuacji był brak automatyzacji procesu zmiany sprzedawcy, czy obsługi rynku detalicznego, która miała być zapewniona przez Centralny System Wymiany Informacji. W 2016 roku prace nad nim na ponad rok, zdaniem NIK bezzasadnie, wstrzymał Minister Energii" - wskazał NIK.

Dodatkowo wraz z umożliwieniem konsumentom zmiany sprzedawcy energii elektrycznej pojawiły się nowe zagrożenia - nieuczciwi sprzedawcy oraz stosowanie agresywnych metod marketingowych.

Według Najwyższej Izby Kontroli "zabrakło skoordynowanych działań ze strony administracji rządowej, UOKiK i URE, dlatego oszustwa stały się powszechne". Najczęściej stosowanymi nieuczciwymi praktykami handlowymi były między innymi podszywanie się przez handlowców pod przedstawicieli dotychczasowego dostawcy energii, nakłanianie odbiorców do zawierania niekorzystnych dla nich umów.

Występowały również przypadki fałszowania podpisów, czy gróźb odłączenia prądu.

NIK ocenił także, że "Prezes URE, mimo iż zidentyfikował wysokie ryzyko nieuczciwych praktyk handlowych, nie podejmował zdecydowanych działań jako organ koncesyjny i regulator rynku energii".

Z danych Izby wynika, że w latach 2014-2017 żadnemu sprzedawcy energii elektrycznej nie została cofnięta koncesja z powodu naruszania praw konsumentów. W tym samym okresie na nieuczciwych sprzedawców nie nałożono żadnej kary pieniężnej.

Na nałożenie jednej kary finansowej zdecydował się UOKiK. "Zaskarżenie decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów powodowało jednak, że przedsiębiorca nadal mógł prowadzić nieuczciwą działalność" - czytamy.

Zdaniem NIK Prezes UOKiK zbyt późno skorzystał z możliwości publikacji komunikatów w telewizji i radiu ostrzegających przed nieuczciwymi sprzedawcami prądu. "Zrobił to dopiero w trakcie kontroli NIK" - dodano.

"Nie zgadzamy się z wnioskami z raportu dotyczącymi braku współpracy z URE. Współpraca (...) była i nadal jest aktywna. Chronimy konsumentów, którzy zostali wprowadzeni w błąd przez nieuczciwych sprzedawców prądu czy gazu" - poinformował PAP UOKiK.

Dodatek energetyczny

Ponadto Izba w swoim raporcie przytacza wyniki badań Instytutu Badań Strukturalnych z 2016 roku, z których wynika, że ponad 12 procent osób w Polsce dotkniętych było ubóstwem energetycznym.

"Oznacza to, że blisko 5 mln osób w około 1,3 mln gospodarstw domowych nie było w stanie utrzymać komfortowej temperatury w mieszkaniu" - wskazano.

Jednak duża część tych osób nie mogła liczyć na dodatek energetyczny, bo jego przyznanie było powiązane z otrzymywaniem dodatku mieszkaniowego, przysługującego osobom mieszkającym w małych mieszkaniach.

Oprócz błędu systemowego - jak wskazał NIK - "przyczynami niewielkiego wykorzystania dotacji na wypłatę dodatków energetycznych były niskie jego wartości - zaledwie kilkanaście złotych miesięcznie na gospodarstwo domowe - oraz skomplikowany proces jego przyznawania. To odstręczało od skorzystania z tej formy pomocy".

"Dopiero w 2017 roku podjęto temat opracowania założeń do kompleksowej polityki w związku z występowaniem wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza. Jednym z podjętych problemów miało być ubóstwo energetyczne. Jednak do czasu zakończenia kontroli NIK nie powstał projekt polityki między innymi ds. walki z ubóstwem energetycznym" - czytamy w raporcie.

Przerwy w dostawach prądu

Według NIK spółkom dystrybucyjnym nie udało się zapewnić odbiorcom końcowym gwarancji nieprzerwanych dostaw energii. Jak wskazano, jednym z czynników wpływających na awaryjność sieci i ich wrażliwość na zjawiska atmosferyczne, jest ich wiek.

Tymczasem gwałtowne zjawiska atmosferyczne narastają z roku na rok i powodują częstsze oraz dłuższe przerwy w dostarczaniu prądu. W 2017 roku wskaźnik (SAIDI) obrazujący średnią długość przerwy w dostarczaniu prądu wzrósł od 39 do 161 procent.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że na niski stopień wdrożenia inteligentnych sieci elektroenergetycznych, które wprowadziłyby inteligentne liczniki. Urządzenia na bieżąco komunikują się z systemem centralnym. Pozwala to szybko usuwać awarie, bo sieć sama reaguje na nieprawidłowości, a czasami wręcz je przewiduje i im przeciwdziała.

"Inwestycje, prowadzone w latach 2014-2017, mające przekształcić sieci dystrybucyjne w inteligentne sieci nie były zaawansowane. Pięciu największych dystrybutorów prądu do końca 2018 roku zaplanowało zainstalowanie inteligentnych liczników u zaledwie 8,4 procent gospodarstw domowych" - czytamy w raporcie.

ME w odpowiedzi na ten zarzut przypomniało, że projekt ustawy wprowadzający w Polsce system inteligentnego opomiarowania został już skierowany do konsultacji publicznych. Szacuje się, że projekt ten powinien wejść w życie w połowie 2019 r. - oceniło ME.

Autor: mb//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Bank Pekao, ING Bank Śląski, BNP Paribas - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace finansowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach dostęp do pieniędzy będzie utrudniony dla klientów.

Prace serwisowe w bankach w najbliższych dniach

Prace serwisowe w bankach w najbliższych dniach

Źródło:
tvn24.pl

Wycofano z obrotu partie francuskiego sera z powodu podejrzenia obecności bakterii Escherichia coli - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Bakteria E. coli produkuje toksynę Shiga (STEC), a zakażenie bakterią STEC może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Ostrzeżenie przed partiami sera z powodu podejrzenia obecności bakterii coli

Ostrzeżenie przed partiami sera z powodu podejrzenia obecności bakterii coli

Źródło:
PAP, GIS

Rolnicze stany USA, których mieszkańcy zagłosowali głównie na Donalda Trumpa, boją się potencjalnie zgubnych konsekwencji rozpoczętej przez niego wojny handlowej - dowiadujemy się z dziennika "Financial Times". Chiny, Kanada i Meksyk to kluczowe rynki zbytu produktów rolnych ze Stanów Zjednoczonych.

"FT": w rolniczym bastionie republikanów narasta strach przed wojną handlową Trumpa     

"FT": w rolniczym bastionie republikanów narasta strach przed wojną handlową Trumpa     

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się spadków cen paliw. Jednak niewielkich - prognozują analitycy portalu e-petrol.pl. Z kolei według Refleksu "w tym momencie ceny paliw, z wyjątkiem autogazu, wciąż pozostają niższe niż rok temu i powinny pozostać na niższym poziomie do końca okresu zimowych ferii".

Ceny paliw. "Powinny pozostać na niższym poziomie do końca ferii"

Ceny paliw. "Powinny pozostać na niższym poziomie do końca ferii"

Źródło:
PAP

Chińskie towary wypierają polskie z rynków Unii Europejskiej - wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski. Chiny umocniły się na pozycji najważniejszego dostawcy dóbr inwestycyjnych oraz towarów konsumpcyjnych. Spada z kolei polski eksport do Niemiec, które część tego importu zastępują zakupami w Chinach.

"To najdłuższy okres spadkowy w XXI wieku". Polska przegrywa z Chinami

"To najdłuższy okres spadkowy w XXI wieku". Polska przegrywa z Chinami

Źródło:
PAP

Kierowcy, którzy będą prowadzili pojazd mimo zakazu, stracą uprawnienia dożywotnio – wynika z założeń projektu nowelizacji przepisów. W projektowanych przepisach jest także rozszerzenie katalogu przestępstw, za które sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów o czyny związane z nielegalnymi wyścigami samochodowymi.

Dożywotni zakaz prowadzenia samochodu za jazdę bez uprawnień. Jest projekt

Dożywotni zakaz prowadzenia samochodu za jazdę bez uprawnień. Jest projekt

Źródło:
PAP

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma szansę stać się w końcu użyteczny. Ruszył właśnie nowy przetarg na pogłębienie ostatnich 900 metrów rzeki, na skutek czego do portu w Elblągu będą mogły przypływać statki towarowe.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma wreszcie stać się "użyteczny"

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma wreszcie stać się "użyteczny"

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Danych zaleca daleko idącą ostrożność w korzystaniu z aplikacji oraz usług oferowanych w ramach DeepSeek - napisał urząd w komunikacie. Jak wyjaśniono, dane gromadzone na chińskich serwerach mogą być wykorzystywane przez tamtejsze władze. Do kwestii bezpieczeństwa DeepSeek odniósł się w piątek minister cyfryzacji oświadczając, że rząd "nie planuje zamrożenia", ale nie wyklucza powrotu do rozmów w przyszłości.

Polski urząd ostrzega przed chińską sztuczną inteligencją. "Daleko idąca ostrożność"

Polski urząd ostrzega przed chińską sztuczną inteligencją. "Daleko idąca ostrożność"

Źródło:
PAP

Quiksilver, Volocom i Billabong, kultowe marki dla pokolenia milenialsów szukających ubrań inspirowanych surferami i skateboardingiem, zamykają wszystkie swoje sklepy - przekazał portal stacji CNN. Decyzję podjęto po ogłoszeniu upadłości przez firmę Liberated Brands, właściciela marek. CNN podaje, że według prognoz wskazują, że w 2025 roku zamknie się ponad 15 tysięcy sklepów, czyli dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

Kultowe marki zamykają swoje sklepy. Przegrały z inflacją i fast fashion

Kultowe marki zamykają swoje sklepy. Przegrały z inflacją i fast fashion

Źródło:
CNN

"Buy Canadian", czyli "Kupuj kanadyjskie", to hasło, które zyskuje na sile po tym, jak Donald Trump zapowiedział nałożenie ceł na sąsiadów. Choć na razie zamiary te zostały odłożone, to Kanadyjczycy poważnie potraktowali apele polityków i wspierają rodzimą produkcję. Kolejne organizacje dołączają do kampanii.

Nieoczekiwany efekt ceł Trumpa. Kanadyjczycy zareagowali na apel premiera

Nieoczekiwany efekt ceł Trumpa. Kanadyjczycy zareagowali na apel premiera

Źródło:
PAP

Zwolnienia grupowe pracowników w minionym roku sięgnęły ponad 9,5 tysiąca osób - donosi w piątek "Rzeczpospolita". Jak dodaje, rok 2025 również będzie trudny.

Najwięcej zwolnień grupowych od pandemii

Najwięcej zwolnień grupowych od pandemii

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Uwaga na fałszywe dowody osobiste z państwowej aplikacji mObywatel. Cyfrowe podróbki zalewają internet. Są tanie i łatwo dostępne. Oszuści sprzedają je już za 20 złotych. Ministerstwo Cyfryzacji wydało ostrzeżenie i instrukcje. O konkretach reporter magazynu "Polska i Świat" Maciej Słomczyński.

Cyfrowe podróbki dowodów osobistych zalewają internet

Cyfrowe podróbki dowodów osobistych zalewają internet

Źródło:
TVN24

Amerykańscy związkowcy mają dość zmian wprowadzanych przez administrację nowego prezydenta i składa pozew do sądu. To efekt czystek, jakie nowy rząd wprowadza w Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Według źródeł w administracji Trumpa, na które powołuje się Reuters, na utrzymanie swoich stanowisk pracy może liczyć zaledwie 300 z ponad 10 tys. pracowników USAID.

Związkowcy pozywają administrację Trumpa. "Niekonstytucyjne i nielegalne działania"

Związkowcy pozywają administrację Trumpa. "Niekonstytucyjne i nielegalne działania"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska przyznała blisko 60 milionów euro, czyli ponad 240 milionów złotych na projekty związane z rozwojem e-mobilności - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na ładowarki do elektrycznych pojazdów.

Ogromne pieniądze na elektromobilność. W Polsce staną ultraszybkie ładowarki do aut

Ogromne pieniądze na elektromobilność. W Polsce staną ultraszybkie ładowarki do aut

Źródło:
PAP

Okręty należące do rządu USA nie zostały zwolnione z opłat za przepływanie przez Kanał Panamski - podkreśliła panamska agencja zarządzająca kanałem. Prezydent Panamy skrytykował Departament Stanu USA, który wcześniej informował o negocjacyjnym sukcesie.

Prezydent Panamy o oświadczeniu władz USA. "Niedopuszczalne"

Prezydent Panamy o oświadczeniu władz USA. "Niedopuszczalne"

Źródło:
PAP, CNN

Przygotowania do tej operacji trwały prawie 20 lat i kosztowały ponad półtora miliarda. W najbliższą sobotę kraje bałtyckie zaczną proces odłączania się od poradzieckiej sieci elektroenergetycznej i synchronizacji z siecią kontynentalnej Europy.

Bardzo długie i drogie pożegnanie z poradziecką technologią. Kraje bałtyckie w końcu połączą się z Europą

Bardzo długie i drogie pożegnanie z poradziecką technologią. Kraje bałtyckie w końcu połączą się z Europą

Źródło:
PAP

Kapituła Nagrody Mariusza Waltera ogłosiła listę nominowanych za rok 2024. Do Nagrody Głównej za Osobowość medialną roku nominowany jest Jakub Sobieniowski, dziennikarz "Faktów" TVN. Na liście nominowanych w kategorii Wydarzenie roku w mediach znalazł między innymi Piotr Świerczek za cykl reportaży i materiałów telewizyjnych "Siła kłamstwa" w TVN24. Oto lista nominowanych.

Nagroda Mariusza Waltera. Lista nominacji

Nagroda Mariusza Waltera. Lista nominacji

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Źródło:
IMM

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać 5 milionów złotych. Oto wyniki z 6 lutego 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Dzisiejsze czasy dają nam wiele różnorodnych opcji oszczędzania oraz inwestowania zgromadzonych środków pieniężnych. Spośród nich, coraz chętniej wybieraną opcją jest złoto inwestycyjne w postaci sztabek czy monet bulionowych. Te produkty inwestycyjne możemy nabyć u zaufanego sprzedawcy jakim jest Mennica.Apart.pl. Dlaczego warto skorzystać z jej oferty jeśli my także chcemy zainwestować w złoto? Zapraszamy do lektury!

Piękne i wartościowe: sprawdź, jak dobrze ulokować swoje fundusze w złoto inwestycyjne!

Piękne i wartościowe: sprawdź, jak dobrze ulokować swoje fundusze w złoto inwestycyjne!

Źródło:
materiał promocyjny