Najnowsze

Najnowsze

Miliardy dolarów na rozrywkę. Arabia Saudyjska chce mieć nowe oblicze

W królestwie Saudów mają wkrótce pojawić się: amerykańska grupa Maroon 5, śpiewak Andrea Bocelii oraz Cirque du Soleil. To ma być kolejny dowód na łagodzenie oblicza kraju, znanego z bardzo surowego prawa opartego na Koranie. Szef rządowej agencji odpowiedzialnej za ten projekt Ahmed bin Aqeel al-Khatib zapowiada, że efekty zmian mają być realnie widoczne za dwa lata. A sektor rozrywkowy w Arabii Saudyjskiej ma ponad 10-krotnie zwiększyć zatrudnienie – do 220 tysięcy ludzi. Szczytowym osiągnięciem i symbolem zmian ma zostać wielki kompleks rozrywkowy niedaleko Rijadu, którego obszar ma być porównywalny z Las Vegas. Materiał programu "24 godziny" w TVN24 BiS.

Tesla w kosmosie. Obliczyli, jakie jest zagrożenie, że uderzy w Ziemię

Lot samochodu w przestrzeni kosmicznej stał się już tematem poważnie brzmiącej pracy naukowej. Trzech naukowców stworzyło opracowanie pod tytułem "Losowy spacer samochodów i prawdopodobieństwo ich kolizji z planetami". Wykonali szereg obliczeń i wyszło im, że prawdopodobieństwo przecięcia się trajektorii lotu auta z Ziemią wynosi 6 proc. w ciągu miliona lat. Naukowcy zauważają, że lot samochodu w przestrzeni kosmicznej nie różni się od lotu małych asteroid, które znajdują się w pobliżu Ziemi i dlatego można przewidzieć jego zachowanie. Zresztą podobnie jak asteroidy, gdyby Tesla wystrzelona przez SpaceX znalazła się na kursie kolizyjnym z naszą planetą spłonęłaby przy wejściu w jej atmosferę. A zatem – "Don’t Panic!". Więcej szczegółów w programie 24 godziny przedstawił Patrycjusz Wyżga.

Stare zagadki kryminalne do rozwiązania. Jest nowa metoda

Próżnia i srebro to dwa główne czynniki, które mogą pomóc śledczym znaleźć niewykrytych dotąd sprawców zbrodni. Dzięki technologii, udoskonalonej przez brytyjskich specjalistów, da się zidentyfikować większość odcisków palców np. na łuskach po nabojach. Dzięki tej metodzie udało się już odnaleźć zabójcę sprzed lat z Austrii, choć sprawca – jak sądził – dokładnie oczyścił ostrze użytego do zbrodni noża. Więcej szczegółów w programie "24 godziny" przedstawił Patrycjusz Wyżga.

Duża inwestycja w elektrowni Opole z większym opóźnieniem. Jest nowy termin

W efekcie negocjacji z generalnym wykonawcą i generalnym projektantem budowy bloków w Elektrowni Opole oraz analiz zespołu projektowego, oszacowane zostały nowe terminy oddania inwestycji - podała PGE w komunikacie. Przekazanie do eksploatacji bloku numer 5 miałoby nastąpić 31 maja 2019 roku, a bloku numer 6 - 30 września 2019 roku.

"Biznes dla Ludzi", 22.02

Strajk w Air France, innowacyjne pociągi dla PKP Intercity oraz rozliczenia podatkowe - to główne tematy programu "Biznes dla Ludzi", na który zaprasza Robert Stanilewicz.

"Bilans", 22.02

Walka o czyste powietrze w Polsce oraz zakaz handlu w niedziele to główne tematy programu "Bilans", na który zaprasza Robert Stanilewicz.

Być zamiast mieć. Minimalizm w konsumpcyjnym świecie

Być czy mieć? To dylemat, który bardzo trudno rozwiązać. Podczas gdy jedni mnożą gotówkę, inni rezygnują niemal ze wszystkiego i stawiają na minimalizm. Goście Rafała Wojdy w programie "Świat" rozmawiali o tym, jak wieść szczęśliwe życie i odnaleźć własną receptę na szczęście.

Zakaz robienia zdjęć cen w sklepach? UOKiK chce wyjaśnień

UOKiK wystąpił do przedstawicieli 25 dużych sieci handlowych o wyjaśnienia w związku ze skargami klientów, że sprzedawcy nie pozwalają im fotografować cen produktów i skanować kodów kreskowych - podał Urząd. Dodano, że można to uznać za nieuczciwą praktykę rynkową.

Strajk w Air France. Odwołane między innymi loty z Polski

Pracownicy francuskich linii lotniczych Air France strajkują w czwartek, domagając się 6-procentowej podwyżki płac. Odwołano jedną czwartą połączeń, w tym połowę lotów długodystansowych z Paryża. Strajk dotknął również pasażerów podróżujących między Warszawą a Paryżem.

Trybunał UE: Polska złamała unijne przepisy dotyczące jakości powietrza

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że Polska naruszyła unijne prawo w dziedzinie jakości otaczającego powietrza. Trybunał uznał, że Polska nie przestrzegała dobowych i rocznych wartości dopuszczalnych dla stężenia PM10 w wielu miastach. Decyzja dotyczy lat 2007-2015. Na tym etapie nie zasądzono kar, ale Komisja Europejska może o nie wystąpić. "Polska konsekwentnie działa na rzecz poprawy jakości powietrza, wieloletnie zaniedbania w tym obszarze powodują jednak, że te działania wymagają czasu" - podkreślił w czwartkowym komunikacie resort środowiska.

Nowy sposób dilerów narkotyków. Wykorzystują sieć

Nawiązują kontakty przez media społecznościowe i oferują darmowe próbki pochodnej metamfetaminy. Duńska policja i władze oświatowe są zaniepokojone i ostrzegają młodzież przed agresywnymi dilerami, którzy usiłują wciągnąć młodzież w nałóg. Więcej w programie "24 godziny" w TVN24 BiS.

Morawiecki zapowiada walkę ze smogiem. "To jest priorytet rządu"

Walka o czyste powietrze jest priorytetem rządu. Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że Polska naruszyła unijne prawo w dziedzinie jakości otaczającego powietrza.

Rewolucja na polskich torach nadjeżdża z Czech. Na wojnie cenowej mogą skorzystać klienci

Czesi wjeżdżają na polskie tory. Na początku będą wozić pasażerów na trasie z Krakowa przez Katowice do Pragi. Uruchomienie tego połączenia planowane jest na pierwszą połowę 2018 roku. To przełom, bo pierwszy prywatny i zagraniczny przewoźnik będzie konkurencją dla PKP Intercity. Czy zagrozi polskiej spółce? Polscy kolejarze uważają, że są gotowi, bo na rewolucję szykują się od dawna, kupując m.in. dziesiątki nowych pociągów i remontując stare składy. Czesi chcą polskich pasażerów kusić promocjami. Ceny mają zaczynać się od 19 złotych. - Prywatny przewoźnik spowoduje, że obniży się cena u państwowego przewoźnika - uważają eksperci. Więcej w programie "Polska i Świat" w TVN24.

Wycofano trzy serie leku stosowanego u pacjentek z rakiem

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu trzech serii leku Lynparza, stosowanego między innymi u pacjentek z rakiem jajnika. Stało się tak na wniosek producenta, firmy AstraZeneca. Jak wyjaśnia spółka, decyzja ma charakter prewencyjny i nie ma obaw o bezpieczeństwo stosowania leku.

Kradzież trwała zaledwie kilkadziesiąt sekund. Złodziejka "zapracowała" na specjalną nagrodę

Nietypowa propozycja jednej z galerii sztuki w Zagrzebiu w Chorwacji. Nagranie monitoringu uchwyciło, jak kobieta kradnie jedną z wystawianych fotografii. Właściciel galerii, gdy zobaczył, jak przeprowadziła kradzież, zaoferował, że zatrudni złodziejkę jako kuratora. Uznał, że profesjonalizm kobiety w podejściu do sztuki sprawia, że nadaje się idealnie. - Mówimy o prawdziwym wielbicielu fotografii – dodał. Policji nie powiadomiono, a w chorwackich mediach przetoczyła się dyskusja na temat słuszności takiego podejścia. Sprawczyni kradzieży na razie nie odpowiedziała na ofertę. Więcej w programie "24 godziny" w TVN24 BiS.

Kolekcjonerski strzał w dziesiątkę. Posklejał imbryk i zgarnął fortunę

Brytyjski kolekcjoner starej porcelany kupił uszkodzony imbryk do herbaty. Dwa lata temu zapłacił za niego 15 funtów. Posklejał go i wystawił na aukcji. Gdy naczynie ujrzeli amerykańscy specjaliści, nie zawahali się wydać na nie aż 575 tysięcy funtów, bo okazało się, że to niezwykle rzadki okaz. Imbryk wyprodukowała bowiem manufaktura Johna Bartlama, pierwsza działająca w USA w XVIII wieku. Posklejany dzbanek dołączy do kolekcji nowojorskiego Metropolitan Museum of Art. Więcej w programie "24 godziny" w TVN24 BiS.

Zaniedbania mogą spowodować wiele szkód. Inteligencji cyfrowej można się nauczyć

Nie tradycyjny iloraz inteligencji (IQ), lecz DQ, czyli inteligencja cyfrowa, staje się kluczowa w otaczającej nas rzeczywistości. Chodzi o zdolność sprostania wyzwaniom i dostosowanie się do wymagań życia cyfrowego. Tego się można nauczyć, a eksperci zwracają uwagę, że najważniejsze, by tę cyfrową inteligencję jak najwcześniej wykształcać u dzieci. Zaniedbania mogą bowiem spowodować wiele szkód. Wśród zagrożeń są uzależnienie cyfrowe, kradzież tożsamości czy cyberprzemoc. Więcej w programie "24 godziny" wyjaśniał Patrycjusz Wyżga.

Historyczny wyczyn gazowca. Arktyczne lody nie są straszne nawet zimą

Gazowiec LNG Eduard Toll przepłynął po raz pierwszy Północną Drogą Morską z Rosji do Francji w zimie. To pierwszy raz, kiedy statek pokonał trasę przez Arktykę bez wsparcia lodołamaczy. Dzięki jego wyczynowi trasa przewozu gazu skroplonego z Rosji do Europy Zachodniej skraca się o 40 procent. Właściciele gazowca już zapowiadają kolejne transporty. O szczegółach na antenie TVN24 BiS opowiadał Jan Niedziałek.

"Biznes dla Ludzi", 21.02

Dopłaty do czynszów w Mieszkaniu plus mają być sposobem na rozkręcenie programu. O planach w tej sprawie w programie "Biznes dla Ludzi" TVN24 BiS mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. O tym dlaczego powstaje smog, Robert Stanilewicz rozmawiał z Piotrem Siergiejem z Polskiego Alarmu Smogowego.

"Bilans", 21.02

Zakaz handlu uderzy w ochroniarzy i niesie ryzyko zwolnień - uważają przedstawiciele tej branży. Gośćmi Roberta Stanilewicza w programie "Bilans" TVN24 BiS byli Sławomir Wagner z Polskiego Holdingu Ochrony oraz Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność".

Czy człowiek poleci na Marsa?

Człowiek od zarania dziejów marzył o locie w kosmos. Kiedy te marzenia się spełniły, planów jest coraz więcej. O kosmicznym wyścigu zbrojeń rozmawiali goście Rafała Wojdy w programie "ŚWIAT" TVN24 BiS: Jakub Falaciński, założyciel fundacji "Exorion", dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN, gen. Mirosław Hermaszewski, kosmonauta, Kinga Kolosa- Sokołowska, ekspertka ryzyk kosmicznych, dr Jakub Bochiński, astronom z Centrum Nauki Kopernik, dr Natalia Zalewska z Instytutu Lotnictwa i Centrum Badań Kosmicznych PAN. Oprócz tego, w programie szukano odpowiedzi na pytania, czy człowiek poleci na Marsa? Czy przyszłością przemysłu jest wydobycie surowców z innych planet? Jakie przepisy będą regulowały prawo w kosmosie?