Najnowsze

Najnowsze

"Bilans". Co z rządowymi dopłatami do mieszkań?

Rządowe dopłaty do czynszów - to jeden z głównych tematów programu "Bilans" w TVN24 BiS. Gościem był Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Ponadto o stosowaniu przepisów w sprawie zakazu handlu w niedziele mówił doktor Mateusz Warchał z Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność".

"Biznes dla Ludzi". Rządowy pomysł na wsparcie niepełnosprawnych

Nowy podatek dla najbogatszych - to jeden z głównych tematów programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza był Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. O kosztach brexitu mówił natomiast Michał Mrożek, prezes zarządu HSBC Bank Polska.

Wiceminister: od nowego roku dopłaty do czynszów

W 2019 roku powinny być uruchomione pierwsze dopłaty do czynszów - zapowiedział w rozmowie z TVN24 BiS Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Jak tłumaczył, gospodarstwo domowe jednoosobowe będzie mogło ubiegać się o dopłatę, jeżeli jego średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku każdego kolejnego członka gospodarstwa domowego próg dochodowy będzie rósł. Wiceminister wyjaśnił ponadto, że nie ma planów wiązania szans na uzyskanie dopłat do czynszów z faktem zawarcia związku małżeńskiego. - Kwota dopłat będzie liczona na gospodarstwo - wskazał Artur Soboń.

Stopy procentowe ani drgną. Jest decyzja

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 procent w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Sklepy zmieniają się w placówki pocztowe. "Solidarność" chce kontroli

Handlowa Solidarność zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy o zintensyfikowanie kontroli w sklepach, które obchodzą zapisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Chodzi przede wszystkim o placówki próbujące ominąć niedzielny zakaz handlu rozszerzając działalność np. o prowadzenie placówek pocztowych.

Nowy podatek. "Najbogatsi zapłacą po 50 tysięcy złotych"

Podatek solidarnościowy będzie dotyczył więcej niż 25 tysięcy osób i większość zapłacą przedsiębiorcy - powiedział w programie "Bilans" ekspert podatkowy Marek Kolibski z KNDP. Zdaniem ekonomisty Adama Czerniaka z Polityki Insight, z ekonomicznego punktu widzenia nowy podatek nie jest do końca uzasadniony.

Im bogatszy kraj, tym więcej lasów

Naukowcy z Finlandii doszli do zaskakujących wniosków. Okazało się, że lasów przybywa szybciej w bogatszych krajach. Dotąd sądzono, że w wielu regionach świata lasów przybyło dlatego, że rośliny korzystały ze zwiększającej się obecności CO2 w atmosferze. Dwutlenek węgla jest niezbędny roślinom do fotosyntezy, która odpowiada za ich wzrost. Ale fińscy naukowcy doszli do wniosku, że ludzie w krajach o wyższym poziomie rozwoju lepiej dbają o ochronę przyrody, zmieniają sposób produkcji żywności i korzystają z recyklingu zamiast wciąż wycinać nowe drzewa. Materiał z programu "24 Godziny".

Jak powstało Stonehenge? Nowa teoria

Od wielu lat naukowcy zastanawiają się, jak powstało Stonehenge, jedna z najsłynniejszych i najbardziej tajemniczych budowli na świecie. Zagadką pozostawało między innymi to, jak udało się na miejsce dostarczyć wielotonowe głazy. Bo wiadomo, że pochodzą z Walii, a nie Anglii, gdzie krąg się znajduje. Najnowsza teoria, ogłoszona przez walijskiego naukowca Briana Johna, zakłada, że to nie ludzie je przetransportowali. Ludzie wykorzystali znajdujące się już na miejscu kamienie, które przyniósł lodowiec. Było to według szacunków - pół miliona lat temu. Materiał programu "24 Godziny".

Świat musi się schładzać. Grozi nam klimatyzacyjny blackout

Do 2050 roku na świecie trzykrotnie wzrośnie liczba klimatyzatorów - uważa Międzynarodowa Agencja Energii. Świat musi się schładzać, bo inaczej ludzie nie byliby w stanie funkcjonować. Agencja ostrzega jednak, że bez poprawiania stanu sieci przesyłowych oraz zwiększania efektywności energetycznej klimatyzacja - zamiast poprawy komfortu - przyniesie blackout, czyli awarie zasilania na dużą skalę. Statystyczne gospodarstwo domowe ma za ponad 20 lat zużywać do chłodzenia aż 37 procent wykorzystywanej przez siebie energii elektrycznej. Materiał programu "24 Godziny".

Praca w korporacji. Biurowy raj czy orka w "mordorze"?

Pracują w pocie czoła. Bez mrugnięcia okiem zostają po godzinach. Z drugiej strony - są coraz bardziej wybredni i stawiają pracodawcom coraz wyższe wymagania. O pracownikach korporacji i o tym, jak wygląda ich codzienność rozmawiali goście Rafała Wojdy w programie "Świat". Oceniali też millenialsów na rynku pracy. Czy są roszczeniowi, asertywni i rozpieszczeni, a może kreatywni, ambitni i mający własne zdanie?

Mniej czasu na odprawę. Lotniczy gigant zmienia zasady

Ryanair, największa niskokosztowa linia lotnicza na świecie zmienia zasady odprawy online. Przewoźnik skraca czas rozpoczęcia odprawy przez internet do 48 godzin przed planowanym odlotem. Do tej pory podróżni mogli odprawić się cztery dni przed odlotem.

Pracownicy "na śmieciówkach" będą mogli należeć do związków. Pracodawcy krytykują projekt ustawy

Osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnieniu będą mogły należeć do związków zawodowych - przewiduje projekt nowelizujący ustawę o związkach zawodowych. Pracodawcy twierdzą, że zmiany zaszkodzą zarówno przedsiębiorcom, jak i pracownikom. Związkowcy odpowiadają, że nowe prawo jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że nie wolno ograniczać prawa do działania w związkach żadnej grupie pracowników.

Ruszyła budowa gazociągu Nord Stream 2

Spółka Nord Stream 2 rozpoczęła we wtorek w Niemczech prace nad budową drugiego dwunitkowego gazociągu z Rosji po dnie Bałtyku równoległego do istniejącego już gazociągu Nord Stream. Budowie gazociągu sprzeciwia się Polska, Ukraina i kraje bałtyckie.

Morawiecki: Polska ma zdumiewać swoją nowoczesnością

Państwo to nie jest drzemiący nocny stróż, państwo ma być we współpracy i wspierać przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych w ich ekspansji międzynarodowej - mówił we wtorek na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

Podatek dla najbogatszych i część składki od pensji. Rząd szuka pieniędzy dla niepełnosprawnych

Część składki odprowadzona od naszych wynagrodzeń i nowy podatek płacony przez najbogatszych, zarabiających powyżej miliona złotych rocznie. To dwa źródła, które będą zasilały solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. Najlepiej zarabiający nowy podatek mają zapłacić w 2020 roku, już od stycznia 2019 roku do funduszu trafi część dotychczasowych przychodów Funduszu Pracy odprowadzana przez pracodawców z naszych pensji.

Były premier Finlandii: drzwi do strefy euro są dla Polski otwarte

Euro będzie najsilniejszą walutą na świecie - ocenił w rozmowie z TVN24 BiS Alexander Stubb, były premier Finlandii i wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. - Jestem absolutnie pewny, że za kilka lat będziemy mieli więcej państw w strefie euro. Drzwi do niej są otwarte dla takich krajów jak Polska - dodał.