Jak zostać milionerem w piętnaście lat? Siedem sposobów

[object Object]
Gigantyczna pensja i luksusy. Niezwykła oferta pracy dla niani tvn24bis
wideo 2/3

O siedmiocyfrowej sumie na koncie marzy większość z nas, ale tylko nielicznym udaje się zrealizować ten cel. Oto siedem sposobów na dołączenie do grona milionerów.

Jak radzi Tomasz Wyduła z Credit Agricole, na początku trzeba ustalić horyzont czasowy, w jakim planujemy zebrać kwotę, która nas interesuje. Jest to proces czasochłonny, także okres 15 lat dobrze pasuje do rozważań.

Sposobów na pomnożenie bogactwa jest wiele: granie na giełdzie, zakup obligacji, inwestowanie w nieruchomości itp. Jeśli nie jesteśmy osobami z doświadczeniem na rynku finansowym, na początek warto rozważyć lokaty bankowe ze stałym oprocentowaniem 2 proc. rocznie (kapitalizacja miesięczna).

1. Cierpliwość popłaca

Jeśli akurat mamy do zagospodarowania dużą sumę pieniędzy, wystarczy umieścić ją na lokacie i spokojnie czekać, aż osiągniemy siedmiocyfrowy wynik.

Metoda dość prosta, niemniej jest jeden istotny szczegół: aby za 15 lat osiągnąć status milionera, już dziś powinniśmy zainwestować około 750 tysięcy złotych. Na szczęście nie jest to jedyny sposób.

2: Grosz do grosza

Inna metoda to podstawa wszelkiego oszczędzania: comiesięczne odkładanie określonej sumy pieniędzy, aż osiągniemy kwotę, która nas satysfakcjonuje.

Jak wylicza Tomasz Wyłuda, żeby uzyskać milion złotych, co miesiąc powinniśmy odkładać 4,8 tys. złotych. Kwota dość znacząca, nawet niewyobrażalna dla niektórych, biorąc pod uwagę codzienne wydatki.

3. Giełda

Lokaty mają to do siebie, że są bezpieczne, ale jednocześnie zarobek na nich wymaga czasu. Chcąc osiągnąć status milionera, musimy rozważyć nieco agresywniejsze metody inwestowania, np. akcje.

Można inwestować samemu lub powierzyć swoje pieniądze funduszom inwestycyjnym. Powierzenie tym ostatnim naszych pieniędzy łączy się jednak z opłatami w wysokości od 0,5 do 4 proc. rocznie.

Analityk Credit Agricole jako założenie przyjął roczną stopę zwrotu z funduszy inwestycyjnych w wysokości 11 proc., co jednak w niektórych warunkach rynkowych może być zbyt optymistyczne. Aby po 15 latach cieszyć się "bańką", trzeba na początku wyłożyć 211 tys. złotych.

4. Systematyka

Powolne, lecz systematyczne budowanie bogactwa jest znacznie bardziej dostępnym sposobem od jednorazowej wpłaty znacznej sumy. Aby w 15 lat uzbierać milion złotych przy pomocy inwestycji w akcje - przy tym samym założeniu 11 proc. stopy zwrotu - powinniśmy miesięcznie przeznaczać na to 2310 złotych.

Jest to kwota dużo bardziej przystępna od poprzednich, niemniej w sytuacji, gdy najczęstsze wynagrodzenie w Polsce wynosi 2074,03 złotego (około 1500 złotych na rękę), trzeba poszukać sposobów mniej inwazyjnych dla naszego portfela.

5. Próg startowy

Wynagrodzenie zazwyczaj rośnie, co daje nam szansę na systematyczne zwiększanie kwoty, którą przeznaczymy na gromadzenie bogactwa. Co również ważne, zdolność do oszczędzania zwiększa się dużo szybciej niż wzrost wynagrodzenia, wobec czego comiesięczne podwyższanie kwoty przeznaczanej na oszczędności nie jest zbyt uciążliwe.

Zakładając 15-letni okres, w którym chcemy się wzbogacić, musimy rozpocząć inwestowanie od sumy 1050 złotych, którą będziemy co miesiąc zwiększać o 1 proc.

6. Solidna podstawa

Jeśli mamy możliwość połączenia poprzedniej metody z większą sumą pieniędzy, to warto rozważyć ten sposób.

Osiągnięcie miliona złotych tą metodą oznacza konieczność jednorazowej wpłaty 100 tys. złotych i comiesięcznego odkładania 1250 złotych.

7. Wzrost miesiąc po miesiącu

Bardzo zdeterminowane osoby, zaczynające jednakże z niskiego pułapu, mogą pokusić się o wpłatę 10 tys. złotych jako podstawę i co miesiąc odkładać dużo mniejszą sumę - 350 złotych. Niemniej głównym założeniem tej strategii jest szybkie zwiększanie składki oszczędnościowej o 2 proc. co miesiąc, czyli np. w kolejnym okresie wpłacimy 357 złotych itd.

Budowanie bogactwa jest procesem czasochłonnym oraz wymaga nieustannej czujności. Zmieniająca się sytuacja na rynkach, regulacje prawne, ukryte opłaty, podatki, te wszystkie niebezpieczeństwa musimy mieć na uwadze, wyruszając w drogę ku milionowi.

Nie jest ona ani łatwa, ani krótka, niemniej odpowiednia determinacja pozwoli nam przez nią przejść.

Autor: ah/ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Żaden miliarder nie zrobił więcej, by wesprzeć kandydaturę byłego prezydenta Donalda Trumpa niż Elon Musk - pisze CNN. Choć mogłoby się wydawać, że polityczna inwestycja najbogatszego człowieka świata już zaczęła zwracać się z nawiązką, to dla Muska nowa kadencja Trumpa może oznaczać też wyzwania.

"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

Źródło:
CNN

W marcu, po kolejnej projekcji inflacji, w Radzie Polityki Pieniężnej może rozpocząć się dyskusja o obniżkach stóp procentowych. Może pojawić się taki wniosek - ocenił podczas czwartkowej konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie podwyżki zasiłku pogrzebowego - wynika z opublikowanego projektu ustawy. Według poprzednich założeń świadczenie miało wzrosnąć do 7000 złotych w ciągu 14 dni od momentu wejścia w życie regulacji.

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Eurostat opublikował najnowsze dane na temat wysokości zarobków w Unii Europejskiej. Średnia roczna pensja w krajach Wspólnoty wyniosła 37 900 euro (w przeliczeniu to około 164 tysięcy złotych). Oznacza to wzrost o 6,5 procent rok do roku. Jak na tym tle wypada Polska?

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Źródło:
tvn24.pl

Kiedy pracodawcy będą musieli zaoferować obcokrajowcowi umowę o pracę? - Jeśli praca jest świadczona pod kierownictwem pracodawcy i w miejscu oraz czasie przez niego wyznaczonym, jest odpłatna, to powinna być podpisana umowa o pracę. Dotyczy to wszystkich, i Polaków, i cudzoziemców - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Ewa Flaszyńska, dyrektorka departamentu rynku pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do warszawskiej siedziby Polsatu - przekazał w czwartek rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. "Poprosili o wydanie dokumentacji związanej z umowami z TVP", a "dokumentacja została przekazana" - poinformował rzecznik Grupy Polsat Plus Tomasz Matwiejczuk.

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Blisko 30 związków z kopalni i elektrowni w Bełchatowie i Turowie zwróciło się do premiera Donalda Tuska. Związkowcy apelują o powstanie w regionie bełchatowskim elektrowni jądrowej. Ich zdaniem pozwoli to uniknąć katastrofy społecznej, ekonomicznej i środowiskowej.

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Źródło:
PAP

Japoński koncern Nissan Motor zapowiedział wprowadzenie działań oszczędnościowych, w tym redukcję zatrudnienia o 9 tysięcy osób. Po raz kolejny obniżył też swoje prognozy na ten rok - poinformował Reuters.

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Źródło:
Reuters

Orlen rozważa, co dalej z rozbudową kompleksu Olefiny III w głównym zakładzie Orlenu w Płocku. Możliwe warianty tej inwestycji to: optymalizacja projektu albo zatrzymanie lub czasowe wstrzymanie inwestycji.

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mimo osłabienia popytu ceny mieszkań nie spadają. W największych miastach na rynku pierwotnym jest coraz mniej lokali w cenach poniżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy - wynika z danych za trzeci kwartał 2024 roku.

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

Źródło:
PAP

Australijski rząd planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 16. roku życia - informuje BBC. Premier Anthony Albanese poinformował, że projekt przepisów pojawi się w parlamencie w przyszłym tygodniu, a ich celem jest złagodzenie negatywnego wpływu, jaki media społecznościowe mają na australijskie dzieci.

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Źródło:
BBC

Ministra przemysłu Marzena Czarnecka oraz wiceminister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Shinji Takeuchi podpisali w czwartek w Warszawie memorandum o współpracy Polski i Japonii w sektorze jądrowym.

"Japoński biznes nuklearny" ma wejść do Polski

"Japoński biznes nuklearny" ma wejść do Polski

Źródło:
PAP

Firmy liczą na interwencję rządu w sprawie napływających na rynek nawozów z Rosji i Białorusi - pisze "Puls Biznesu". Wjeżdżające do Unii Europejskiej, a zwłaszcza do Polski, produkty zatapiają europejskich producentów. Najboleśniejsze jest to dla rodzimych przedsiębiorców - zwraca uwagę "PB".

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Źródło:
PAP

Sinsay poinformował o wycofaniu ze sprzedaży pięciu produktów. Jak tłumaczy sieć, decyzja ma związek z "niespełnieniem standardów jakości". "Osoby posiadające produkty proszone są o zaprzestanie korzystania" - zaapelowano.

Znana sieć wycofuje ze sprzedaży pięć produktów

Znana sieć wycofuje ze sprzedaży pięć produktów

Źródło:
tvn24.pl

Bez zatrudnienia dodatkowych pracowników skrócenie czasu pracy musiałoby przełożyć się na niższą produkcję i niższe łączne dochody, a co za tym idzie, na niższe płace - oceniają analitycy Instytutu Badań Strukturalnych (IBS). W ich opinii przyjęcie takiego rozwiązania prowadziłoby do "poważnych problemów państwa z dostarczaniem usług publicznych".

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących podatku od nieruchomości. Projekt ustawy w tej sprawie został w środę skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych. Jak mówił w Sejmie wiceszef resortu finansów Jarosław Neneman, jest to mała nowelizacja i "pierwszy krok", a "opodatkowanie budynków mieszkalnych, szczególnie w dużych miastach, wymaga gruntownych zmian".

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski dopuścił się "bezczynności w zakresie przekazywania środków z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej". Sąd zobowiązał szefa KRRiT do przekazania środków na rzecz Polskiego Radia i Radia Lublin. Oba wyroki są nieprawomocne.

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Jednak, jak wynika z danych zebranych przez Jarosława Sadowskiego z serwisu Rankomat, oprocentowanie stałe dla nowych kredytów hipotecznych znacząco wzrosło.

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Źródło:
tvn24.pl/ rankomat

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące partii mąki żytniej razowej. "Może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów" - napisano w komunikacie.

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl