Najnowsze

Najnowsze

"Bilans", 3.04

Część środków zgromadzonych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych po rozwodzie przejmie Skarb Państwa. O ten zapis Robert Stanilewicz w programie "Bilans" TVN24 BiS pytał Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju.

"Biznes dla Ludzi", 3.04

O systemie eCall, który ma pomóc w razie wypadku drogowego, Robert Stanilewicz rozmawiał w programie "Biznes dla Ludzi" TVN24 BiS z Jakubem Farysiem, prezesem Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Stanisławem Sewastianowiczem, redaktorem naczelnym magazynu "Auto Świat". Kolejnym gościem był Adam Ossowski z kancelarii Ożóg Tomczykowski.

W 92 centrach handlowych będzie można rozliczyć PIT

W najbliższy piątek i sobotę w 92 galeriach handlowych na terenie całego kraju pracownicy urzędów skarbowych pomogą wypełnić PIT i wysłać go elektronicznie - poinformował we wtorek resort finansów. Deklaracje będzie można rozliczyć w godzinach 12-20.

Reforma emerytur zbiera cięgi od ministrów. Kolejny resort zgłasza uwagi

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma wątpliwość, czy Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolne, tak jak deklaruje to resort finansów - wynika z opinii do projektu reformy emerytur. To kolejne zastrzeżenia dotyczące kluczowych elementów nowego systemu zgłaszane przez członków rządu. Wcześniej swoje uwagi zgłosiły resorty energii i infrastruktury, po czym częściowo się z nich wycofały.

Podwyżki dla nauczycieli od kwietnia. "W zderzeniu z nagrodami to brzmi obrazoburczo"

Od 123 do 168 złotych brutto wzrosły od 1 kwietnia minimalne pensje nauczycieli. Jak informowała pod koniec marca minister edukacji narodowej Anna Zalewska, wzrost wynagrodzeń dla tej grupy jest rozłożony na trzy lata. - To nie są żadne podwyżki, to jest co najwyżej waloryzacja płacy nauczycieli - ocenia dla TVN24 Krystyna Szumilas, posłanka Platformy Obywatelskiej, minister edukacji w rządzie Donalda Tuska. - W zderzeniu z nagrodami to brzmi obrazoburczo - dodaje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Nagrody od premier Szydło także w 2016 roku. Podano ich wysokość

Od 8 000 do 33 000 złotych brutto - nagrody takiej wysokości dostali w 2016 roku ministrowie w rządzie Beaty Szydło. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów na interpelację posła Platformy Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Ówczesna premier Beata Szydło otrzymała 15 000 złotych brutto.

Deficyt najniższy w historii. Dług też w dół

Dobre informacje o stanie publicznych finansów. Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku wyniósł 50,6 procent produktu krajowego brutto - podał we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to spory spadek w porównaniu do roku wcześniej, kiedy było to 54,2 procent. Deficyt sektora finansów publicznych także spadł i wyniósł 1,5 procent PKB.

Krytyka rządowego pomysłu na mieszkania. "Groźny i nieprzemyślany"

"Ignorujący interesy narodowe w dłuższej perspektywie" - tak o rządowym projekcie specustawy, która ma przyspieszyć budowę mieszkań, pisze Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk. Jak wskazano w opinii, nowe przepisy mogą "zachęcić do większej korupcji". Komitet, w stanowisku przesłanym do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, zaapelował o wycofanie się z proponowanych rozwiązań.

Jak rozliczyć dochody z kryptowalut?

Osoby inwestujące w kryptowaluty powinny pamiętać o wykazaniu dochodów z tego tytułu w zeznaniu rocznym i odprowadzeniu podatku w odpowiedniej wysokości - przypominają eksperci PwC.

System pomoże kierowcom po wypadku. Sam wezwie pomoc

Od niedzieli we wszystkich nowych samochodach musi być zamontowany system eCall, który w razie wypadku automatycznie wezwie pomoc. - System skróci czas powiadamiania o wypadku o połowę - ocenia rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego. Dzięki usłudze na europejskich drogach ma ginąć mniej osób.

Dopłaty do czynszów. "Ustawa staje się szansą dla spekulantów"

Konsultowany właśnie projekt przepisów, zakładający wprowadzenie dopłat do czynszów w programie Mieszkanie plus, budzi skrajne emocje. Rządowa propozycja podoba się między innymi branży budowlanej, ale część ekspertów uważa, że po kilku latach realna pomoc państwa będzie tylko symboliczna. - Proponowana ustawa ma tyle niedociągnięć, że staje się szansą dla spekulantów, którzy odbiorą szanse prawdziwie potrzebującym - uważa ekspert branży budowlanej.

Po świętach nauczyciele dostaną podwyżki

Od kwietnia nauczyciele mają zarabiać więcej. W ubiegłym tygodniu minister edukacji Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek ich wynagrodzenia zasadniczego. Zasadnicze pensje nauczycieli wzrosną od 123 do 168 złotych brutto. Kolejną podwyżkę pensji nauczyciele mają dostać w styczniu 2019 roku.

Niskie oprocentowanie lokat kusi do zakupu mieszkań na wynajem

Ponad pięć miliardów złotych w gotówce wydali Polacy na zakup nowych mieszkań w siedmiu największych polskich miastach. To wnioski z raportu Narodowego Banku Polskiego, poświęconego rynkowi nieruchomości w czwartym kwartale ubiegłego roku. - Wydatki na mieszkania wynikają z bardzo niskiego oprocentowania lokat, co kusi inwestorów do zakupu mieszkań na wynajem - zauważa Bartosz Turek, główny analityk Open Finance.

Ostatni miesiąc na rozliczenie z fiskusem

Osoby, które jeszcze nie złożyły zeznania podatkowego, mają jeszcze miesiąc na to, aby rozliczyć PIT. Z fiskusem możemy rozliczyć się na kilka sposobów: przez internet, wysyłając zeznanie pocztą lub składając je osobiście w urzędzie skarbowym. Przespanie terminu na złożenie deklaracji może wiązać się z karą finansową.

Chrześcijaństwo w Etiopii. "Z perspektywy katolików z Polski to może wydawać się dziwne"

Jędrzej Majka to dziennikarz, teolog, autor książki "W poszukiwaniu Arki Przymierza. Etiopia" opowiadającej o chrześcijaństwie w tym kraju. - W czasach studenckich zetknąłem się z kościołem etiopskim. Pierwszy kraj w Afryce, jeden z pierwszych na świecie, który przyjął chrześcijaństwo. Tam chrześcijaństwo nawiązuje bardzo do judaizmu - mówił w programie "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS Jędrzej Majka. - Obrzezanie obowiązuje, szabat obowiązuje, koszerność jedzenia, Pismo Święte, niby to samo, a ma więcej Ksiąg - mówił, dodając, "z perspektywy katolików z Polski to może wydawać się bardzo dziwne".

Czym święta na Ukrainie różnią się od polskich?

Pomiędzy świętami wielkanocnymi w Polsce, a tymi ukraińskimi można znaleźć wiele analogii, pomimo, że na Ukrainie religią jest prawosławie - ocenia Anna Bielecka, autorka bloga "Petrykivka" (ukraiński motyw we wzornictwie). - Tam jest jednak więcej przepychu, ponieważ Ukraina czerpie z bizantyjskiego obrządku. Ale jest też wiele różnic. Ja różnicę widzę przede wszystkim w kalendarzu - mówiła w rozmowie z Jakubem Poradą. Materiał z programu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS,

Wielkanoc w hiszpańskiej Andaluzji. "To podstawa procesji"

Co odróżnia polskie procesje wielkanocne od hiszpańskich? Przede wszystkim platformy. - To podstawa całej procesji, wyglądają spektakularnie - mówiła Monika Filipiuk-Obałek, fotograf i podróżniczka, która spędzała Wielkanoc w Andaluzji. Jak wyjaśniała w rozmowie z Jakubem Poradą, takie platformy ważą nawet półtorej tony. - Platformy i rzeźby, które są na nich umieszczane, są bardzo stare. Czasem pochodzą z XVI wieku. Więcej w programie "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS.

Pełzają i robią "dywany". Jak świętują Gwatemalczycy?

Przygotowania do piątkowego świętowania zaczynają się w czwartek, kiedy układa się tak zwane alfombras, czyli dywany z kwiatów, owoców, warzyw suszonych, piasku kolorowanego. Wszystko to idzie w pył, kiedy przechodzi procesja z platformami, na których są figury plastikowe: Maryi, Jezusa, sceny biblijne - opowiadała o Wielkanocy w Gwatemali Magdalena Krukowska, dziennikarka i podróżniczka. Popularny jest też rytuał "pełzania" w celu pokuty za grzechy. Więcej o świętach w tym kraju w programie "Pokaż nam świat" TVN24 BiS.

Święta na Bali. Koszyczki obfitości i dary dla bogów

Dagmara Gmitrzak, podróżniczka i autorka książek miała okazję świętować Wielkanoc na Bali. Jak opowiadała w rozmowie z Jakubem Poradą, cechą wspólną z polskimi świętami jest obecność koszyczków, tzw. koszyczków obfitości. - Do tych małych koszyczków wkładane są różne symbole, dary dla bogów, na przykład troszeczkę ryżu, jakaś słodycz, kwiat, może być też banknot - mówiła. Jak wyjaśniała, podobnie jak w Polsce koszyczki są święcone przez kapłana albo ustawiane na domowych ołtarzach. Materiał programu "Pokaż nam świat".