Najnowsze

Najnowsze

"Nie" dla robotów do zabijania. Pracownicy giganta protestują

Pracownicy Google’a zaapelowali do kierownictwa firmy o zaprzestanie prac nad projektem, który pomaga identyfikować cele dronom, w przyszłości także tym autonomicznym. Projekt jest prowadzony na zlecenie Pentagonu. List w sprawie zaniechania tych prac podpisało około 10 procent amerykańskich pracowników firmy. Z kolei naukowcy z kilkudziesięciu krajów wzywają do bojkotu południowokoreańskiego Instytutu KAIST, który przy współpracy z przemysłem zbrojeniowym pracuje nad wykorzystaniem robotów w trakcie wojny. To kolejne ostrzeżenia przed tworzeniem autonomicznych technologii, które mają być wykorzystywane do zabijania. Materiał programu "24 Godziny".

Chciały pomóc, sędzia zabronił. Tradycja ważniejsza niż zdrowie

Gdy 66-letni burmistrz miasta Maizuru w Japonii zasłabł podczas zawodów sumo, na pomoc pospieszyły także kobiety-ratowniczki. Zostały one jednak zatrzymane przez sędziego, który poprosił je o opuszczenie ringu. Zgodnie z tradycją areny sumo to święte miejsca i kobiety nie mają na nie wstępu. Zachowanie sędziego spotkało się z ostrą krytyką komentatorów sportowych i internautów. Wkrótce po zajściu przewodniczący związku sumo przeprosił za całą sytuację, mówiąc, że sytuacja została błędnie oceniona. Burmistrz miał udar i trafił do szpitala. Jego stan jest stabilny. Materiał programu "24 Godziny".

Leczył niepłodność własnym nasieniem. Nowa odsłona sprawy sprzed lat

Kelli Rowlette po przeprowadzeniu testów DNA ustaliła, że jej biologicznym ojcem jest lekarz, który leczył z niepłodności jej matkę. Zdarzenie miało miejsce w 1980 roku w Idaho, gdzie żyła rodzina kobiety i gdzie lekarz prowadził praktykę. Sprawca - dr Gerald Mortimer - został właśnie pozwany przez Kelli i jej rodzinę. Skarżący chcą rekompensaty za straty moralne, bo jak twierdzą, zostali wprowadzeni w błąd i przeżyli szok, gdy odkryli prawdę. Lekarz twierdził, że użyje nasienia męża kobiety, którą leczył lub nasienia anonimowego dawcy z banku spermy. Obecnie dr Mortimer jest już na emeryturze i na razie nie odniósł się do sprawy. Materiał programu "24 Godziny".

Ministrowie oddadzą nagrody, ale zyskają na podatku

Nagrody mają oddać, ale zupełnie stratni nie będą. Wszystko za sprawą szczególnych przepisów podatkowych umożliwiających odliczenie od podstawy opodatkowania darowizny na "kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą", czyli np. Caritas. Rozliczając się z fiskusem członkowie rządu mogą zyskać nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Puls miasta. Jak zmieniać przestrzeń wokół nas?

Przestrzeń miejska może być zorganizowana i zaplanowana, ale też chaotyczna i niespójna architektonicznie. O to, jak zaangażować mieszkańców w życie miasta i jak sprawić, żeby wspólna przestrzeń ożyła, pytał swoich gości Rafał Wojda w programie "Świat”.

"Biznes dla Ludzi", 5.04

Niższe pensje posłów, zastrzeżenia do programu Mieszkanie plus oraz pięcioletni dłużnik ZUS - to główne tematy programu "Biznes dla Ludzi", na który zaprasza Robert Stanilewicz.

"Bilans", 5.04

Zmiany w programie 500 plus, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i targi motoryzacyjne w Poznaniu - to główne tematy programu "Bilans", na który zaprasza Robert Stanilewicz.

"Solidarność" o rządowej reformie emerytur. "Może dojść do kuriozalnej sytuacji"

W obecnej formie projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) jest nie do zaakceptowania - powiedział w czwartek szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Jak podkreślono w stanowisku związku, za sprawą zmian może dojść do "kuriozalnej sytuacji", gdy państwo dopłaca do emerytur bogatszym, a gorzej zarabiający szukają sposobów, jak się z nowego systemu wypisać.

Rewolucyjne zmiany w prawie pracy? Wicemarszałek Sejmu zabrała głos

Jeżeli rząd chciałby forsować ten projekt, to nasz kierunek jest jeden, ulica - w ten sposób przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda wyraził stanowisko związku na temat propozycji nowego Kodeksu pracy. Beata Mazurek już zapowiedziała, że Prawo i Sprawiedliwość nie poprze propozycji przygotowanych przez Komisję Kodyfikacyjną. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wciąż je analizuje.

Indeks aplikacji zakazanych. Ministerstwo ma pomysł, jak uregulować rynek przewozu osób

Ministerstwo Infrastruktury chce prowadzić rejestr domen i aplikacji na telefon wykorzystywanych przez pośredników przewozu osób. Aplikacje trafią do rejestru, jeśli będą wykorzystywane niezgodnie z prawem. Nowe przepisy mają zapewnić większe bezpieczeństwo pasażerów korzystających z takich przewozów, ale zdaniem części ekspertów proponowane zmiany są nieuzasadnione i trudne do zastosowania.