Usłyszał niesłuszne zarzuty od skarbówki. Teraz domaga się 800 milionów złotych

Abramowicz o żarówkowej prowakcji: jestem zmuszony do reakcji
Abramowicz o żarówkowej prowakcji: jestem zmuszony do reakcji
Abramowicz o żarówkowej prowakcji: jestem zmuszony do reakcji

Nawet 800 milionów złotych - takiego odszkodowania od państwa domaga się Marek Isański, który przez 10 lat prowadził firmę leasingową. Wszystko z powodu niesłusznych, jak potwierdził sąd, zarzutów skarbówki. Materiał z programu "Czarno na białym" w TVN24.

Ponad 20 lat temu Marek Isański prowadził jedną z większych firm leasingowych w Polsce. Tylko w pierwszym roku działalności podpisał 200 umów, miał 15 milionów złotych zysku i stworzył kilkadziesiąt miejsc pracy. - Działałem jako przedsiębiorca 10 lat, ale następnych prawie 20 lat zmarnowałem na to, żeby wykazać, że postępowałem zgodnie z prawem - powiedział były przedsiębiorca, a obecnie prezes Fundacji Praw Podatnika.

Gigantyczne odszkodowanie

Jego firma była monopolistą w leasingowaniu autobusów dla wszystkich PKS-ów w Polsce. Klienci odbierali pojazdy bezpośrednio od producentów, co oznaczało, że pojazdy zakupione przez spółkę nigdy nie pojawiały się w Zielonej Górze, gdzie spółka Isańskiego miała swoją siedzibę. Urzędnicy podejrzewali więc, że faktury, na podstawie których firma dokonywała odliczeń podatku VAT, są fikcyjne. - Z dnia na dzień bezpodstawnie postawione zarzuty przez aparat skarbowy, zawiadomione organy ścigania i koniec funkcjonowania biznesu - wskazał Isański. - Jak do przestępcy przyszło z 20 funkcjonariuszy z długą bronią, żeby zająć dokumentację i zabrać zarząd na przesłuchanie. Zabrano spółce 7 milionów złotych, a zarząd wsadzono do aresztu - opowiadał.

Markowi Isańskiemu oczyszczenie się z zarzutów zajęło 20 lat. Teraz walczy o odszkodowanie.

Mężczyzna żądał 150 milionów, ale na wniosek Skarbu Państwa sąd powołał biegłego, który sprawdził, czy taka kwota nie jest za duża. Jego wyliczenia okazały się szokujące, bo zgodnie z nimi Isański może domagać się nawet 800 milionów złotych odszkodowania.

Zdaniem byłego przedsiębiorcy sprawa potrwa 2 lata. - Parę miesięcy przed sądem pierwszej instancji, potem pewnie weryfikacja w sądzie drugiej instancji, ale o wynik jestem raczej spokojny - podkreślił. Dziś Marek Isański jest przede wszystkim prezesem Fundacji Praw Podatnika, która walczy o przestrzeganie podstawowych praw w zderzeniu z aparatem skarbowym.

Na korzyść podatnika

Isański był jednym z orędowników idei wprowadzenia w ordynacji podatkowej następującej zasady: "Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika". - Tak naprawdę nie mówimy o żadnej korzyści, mówimy o tym, żeby nie ograbiać obywatela z normalnych praw - wskazał. Ale to miała być rewolucja. Nowa zasada była jednym z politycznym tematów kampanii prezydenckiej w 2015 roku. Urzędujący wówczas prezydent Bronisław Komorowski w walce o reelekcję namawiał do udziału w referendum. A w nim odpowiedzi na pytania: o Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, sposób finansowania partii politycznych i właśnie o to, czy jesteśmy za wprowadzeniem zasady rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika. Wrześniowe referendum było frekwencyjną porażką. Do urn poszło niespełna 8 procent uprawnionych. Ówczesny prezydent Bronisław Komorowski, ostatniego dnia urzędowania podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej wprowadzając nową zasadę. Weszła ona w życie 1 stycznia 2016 roku. - Wtedy kiedy zupełnie nie wiadomo, jak się zachować, to rozstrzygamy na korzyść podatnika - wyjaśniał Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy Grant Thornton. Jego firma przebadała pierwsze 12 miesięcy obowiązywania klauzuli. Na prawie 34 tysiące interpretacji, 262 razy podatnicy wnioskowali o zastosowanie zasady "in dubio pro tributario". Nie udało się ani razu. - Nie znam takich przypadków, kiedy skarbówka rozstrzygnęła sprawę na korzyść podatnika, choć ponoć takie sytuacje są - powiedział Łagowski.

Odrzucony wniosek

Bolesław Kuc jest jedną z osób, która chciała skorzystać z klauzuli orzekania na korzyść podatnika. - Urząd w sposób jednoznacznie negatywny odniósł się do mojej prośby - wskazał. Jego sprawa była stosunkowo prosta. W 2007 roku kupił mieszkanie, a następnie sprzedał je w 2010 roku. A więc przed upływem 5 lat od nabycia. Normalnie więc powinien zapłacić 19-procentowy podatek dochodowy, ale obowiązująca w latach 2007-2008 tak zwana ulga meldunkowa pozwalała go nie płacić. - Zakwestionowano w moim przypadku to, że urząd nie otrzymał oświadczenia o chęci skorzystania z ulgi meldunkowej - powiedział Bogusław Kuc. Bo trzeba było spełnić dwa warunki: być zameldowanym w zbywanym mieszkaniu przez co najmniej rok; w ciągu 14 dni od sprzedaży złożyć oświadczenie o chęci skorzystania z ulgi. Dla urzędników brak oświadczenia, oznaczał brak prawa do ulgi. Oświadczenie Bolesława Kuca do urzędu nie dotarło. - Oświadczenie powinno dotrzeć do urzędu, a ja miałem poświadczenie o jego wysłaniu, a urząd do tej pory się wypiera, mówi że ono nie dotarło - tłumaczył Kuc. Sąd w dwóch instancjach stanął po stronie mężczyzny, a nie urzędu - ale bez powołania się na zasadę "in dubio pro tributario".

Wątpliwości

- Często podatnikom wydaje się, że każde wątpliwości, jakie w sprawie występują uzasadniają skorzystanie z tej zasady. Chodzi tu o wątpliwości, które nie dają się usunąć - powiedział Łukasz Kosiodowski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Czyli na przykład wtedy, gdy dwa przepisy podatkowe wzajemnie się wykluczają.

- Organy podatkowe zupełnie ignorują te argumenty, one twierdzą, że tak naprawdę żadnych wątpliwości nie ma, bo przepis stanowi wprost, że trzeba go tak interpretować żeby skutki były korzystne dla organu podatkowego, a nie podatnika - wskazał Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy Grant Thornton. Mogą to potwierdzać słowa wiceministra finansów Pawła Cybulskiego. - Ocena, czy w konkretnej sprawie wystąpiły niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego, pozostaje w gestii organu rozpatrującego tę sprawę - mówił w wypowiedzi z maja 2017 roku. Zdaniem Marka Isańskiego, "aparat skarbowy będzie robił zawsze to, co mu się opłaca". Według prezesa Fundacji Praw Podatnika kluczowa jest tu zmiana mentalności urzędników skarbowych.

Według Ministerstwa Finansów zasada działa i "jest szeroko stosowana przez organy podatkowe".

Autor: mb / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2024 roku przeciętny oczekiwany czas aktywności zawodowej w państwach Unii Europejskiej osiągnął prawie 37,2 roku - podał Eurostat. W ciągu ostatniej dekady wzrósł o 2,4 roku. Dla Polski wskaźnik ten był poniżej średniej UE.

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił 50-procentowe cła na towary z Brazylii, czym chciał wesprzeć byłego brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro. Jednak działania prezydenta USA zwiększyły poparcie dla obecnego prezydenta Brazylii Inácio Luli da Silvy.

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Źródło:
PAP

Współpraca Rosji z Koreą Północną wykracza poza sferę wojskową, obejmując kolejne dziedziny takie jak handel czy inwestycje infrastrukturalne - informuje "Financial Times". Dodaje, że efekty ożywienia są już widoczne, dzięki czemu reżim w Pjongjangu wychodzi z międzynarodowej izolacji.

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Źródło:
PAP

Kalifornisjka firma górnicza KoBold Metals zawarła umowę na wydobycie litu z kopalni Manono w Demokratycznej Republice Konga. To jedno z największych na świecie złóż tego surowca. Amerykańska spółka zamierza zainwestować łącznie ponad miliard dolarów w kongijski sektor wydobywczy.

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Źródło:
PAP

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o rozpoczęciu prac nad ustawą, która ma wprowadzić zakaz bezpłatnych staży. Mają na niej skorzystać młodzi pracownicy.

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do pięciu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 19 lipca 2025 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
Lotto.pl

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

W pierwszym półroczu 2025 roku Pop Mart, chiński producent zabawek, odnotował wzrost zysków o 350 procent. Kluczem do sukcesu okazały się pluszowe lalki Labubu, których ceny na rynku wtórnym sięgają nawet setek tysięcy dolarów.

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Źródło:
PAP

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl