Najnowsze

Najnowsze

Urlop z poczuciem winy. W tym kraju pracownicy wykorzystują połowę dni wolnych

Ponad 60 procent Japończyków, którzy idą na urlopy, ma z tego powodu poczucie winy. To wniosek z najnowszych badania, przeprowadzonego przez serwis podróżniczy Expedia, w którym wzięło udział ponad 15 tysięcy ludzi z 30 krajów. Okazało się że Japończycy w dalszym ciągu wykorzystują tylko połowę przyznanego im urlopu. To najmniej ze wszystkich badanych nacji. Japońskie władze i wiele firm starają się wspólnie ograniczać pracoholizm, który prowadzi nieraz do zjawiska "karoshi" czyli śmierci z przepracowania. Jak się jednak okazuje droga do zmiany mentalności Japończyków wciąż pozostaje daleka. Materiał programu "24 Godziny".

Plany awaryjne po eksplozji i pożarze tłoczni gazu. Cena surowca mocno w górę

Eksplozja i pożar tłoczni gazu w wielkim europejskim hubie gazowym Baumgarten w Austrii zachwiały rynkami, krajów, które zaopatrują się poprzez infrastrukturę hubu. Najbardziej ucierpiały Włochy - dostawy z Austrii spadły do zera, więc uruchomiono plany awaryjne. Ponadto na rynku hurtowym gazu ziemnego zanotowano najwyższe od pięciu lat wzrosty cen paliwa.

"Biznes dla Ludzi", 12.12

Podwyżki cen w sklepach oraz na stacjach paliw - to główny temat programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza był profesor Andrzej Kowalski z Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Ponadto w programie pojawiły się informacje o frankowiczach oraz bitcoinie.

Morawiecki o długu publicznym. "To sukces rządu"

Nie wiem jeszcze, jak zamkniemy rok, ale wzrost długu publicznego nie powinien być wyższy niż około 5 mld zł - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Polska po raz pierwszy od transformacji ustrojowej nie uzależnia się bardziej od kredytów zagranicznych.

"Bilans", 12.12

Luki w zakazie handlu w niedziele - to główny temat programu "Bilans" w TVN24 BiS. Gośćmi Roberta Stanilewicza byli Justyna Samolińska z Partii Razem oraz Robert Krzak, ekspert do spraw handlu. Ponadto w programie pojawiły się informacje o eksplozji gazociągu w Austrii oraz trudnych warunkach pogodowych w Europie.

Szykują się strajki pilotów Ryanaira. Możliwe utrudnienia dla polskich pasażerów

Irlandzki związek zawodowy, który zrzesza stacjonujących w tym kraju pilotów linii lotniczych Ryanair, zapowiedział we wtorek jednodniowy strajk, który odbędzie się 20 grudnia. Wcześniej o podobnych planach informowali także niemieccy, portugalscy i włoscy piloci przewoźnika. Kłopoty największej taniej linii lotniczej w Europie mogą odbić się na polskich pasażerach.

Dziesięć gospodarczych zapowiedzi Morawieckiego

Wzmocnienie roli Polski w światowej gospodarce, budowa tanich mieszkań, podniesienie płac oraz wsparcie przedsiębiorców - to tylko niektóre z obietnic, które złożył w trakcie wtorkowego expose premier Mateusz Morawiecki. - Wszyscy stoimy w obliczu gigantycznego wyzwania - mówił szef rządu.

Święta najdroższe od lat. Więcej płacimy za jedzenie, paliwo i prezenty

Dane statystyczne nie pozostawiają wątpliwości. Szykują się najdroższe święta od co najmniej pięciu lat. Już w listopadzie za żywność płaciliśmy więcej niż w ubiegłym roku. Wzrost cen w szczególności dotyczy jaj, które są droższe aż o 30 procent. Głębiej do kieszeni muszą sięgnąć kierowcy. W stosunku do ubiegłego roku podrożały zarówno benzyna, jak i olej napędowy. Droższe niż rok temu są także książki, które są popularnym prezentem pod choinkę.

Wina jak na lekarstwo przez słabe zbiory

Wina z rocznika 2017 będą poszukiwane ze względu na wyjątkowo słaby plon zebrany z winnic - uważa prezes fundacji "Galicja Vitis" Ewa Wawro. - Z tego rocznika wina będzie jak na przysłowiowe lekarstwo - dodała.

Ostrzeżenie banku i nadzoru finansowego. "To nie pieniądz"

Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego rozpoczęły kampanię ostrzegającą przed ryzykiem inwestowania w kryptowaluty, jak bitcoin, litecoin czy ether. Przypominają między innymi, że wirtualne "waluty" nie są emitowane i gwarantowane przez bank centralny i nie są prawnym środkiem płatniczym.

Ulgi za 150 procent płacy minimalnej. Miasto stawia firmom warunek

Przedsiębiorcy inwestujący na terenach specjalnych stref ekonomicznych w Częstochowie nadal będą mogli ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości, jednak nowym warunkiem. Otrzymanie ulgi uzależniono od przyznania pracownikom płacy równej co najmniej 150 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Mięso pod lupą. Niedozwolone dodatki znaleziono w kiełbasie

Prawie jedna czwarta skontrolowanych przez Inspekcję Handlową partii surowego mięsa i wyrobów z niego wzbudziła zastrzeżenia. Najczęściej chodziło o błędne oznakowanie, ale znaleziono też np. wieprzowinę w tatarze wołowym i niedozwolone dodatki w surowej kiełbasie.

Nowe przepisy płatności online. Zmienią zasadę loginu i hasła

Nowa unijna dyrektywa PSD2, regulująca usługi płatnicze w internecie, wprowadza zabezpieczenia transakcji, ale niesie ze sobą także zagrożenia - wskazuje Piotr Gałązka dyrektor Przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli. Wyjaśnił, że do tej pory obowiązywała zasada, że loginu i hasła używało się tylko na stronie banku i nie podawało ich na innych stronach. - Wraz z nowymi przepisami ta sztywna zasada trochę się rozmywa - ocenił.

W Neapolu chcą ograniczenia tłumu turystów. Na jednej ulicy

Grupa szopkarzy z Neapolu zwróciła się do władz miasta o wyznaczenie limitu osób, które mogą wejść na ulicę, gdzie znajdują się ich odwiedzane przez turystów z całego świata pracownie. Argumentują, że tłok, jaki tam panuje, jest niebezpieczny. Jak podkreślają włoskie media - powstają najpiękniejsze szopki na świecie.

Amerykanie planują polecieć na Księżyc. A potem ruszyć na Marsa

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał "Dyrektywę Polityki Kosmicznej 1", dającą zielone światło dla wznowienia amerykańskich lotów załogowych na Księżyc. Dalszym celem jest podjęcie takich lotów na Marsa. Datę podpisania dyrektywy wybrano nieprzypadkowo. Ostatnia jak dotąd podróż ludzi na Księżyc odbyła się dokładnie 45 lat temu. Więcej szczegółów w programie "24 Godziny" przedstawiał Patrycjusz Wyżga.

Polacy wybierają święta pod palmami i na stoku. Liczba wyjazdów rośnie

Do początku grudnia klienci biur podróży zarezerwowali o około 20 procent więcej wyjazdów na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok w porównaniu do podobnego okresu 2016 roku - wynika z raportu Travelplanet.pl. Najchętniej wybieranymi miejscami są Wyspy Kanaryjskie, Egipt, Malta, a także Austria. Tylko połowie turystów zależy na spędzeniu Wigilii w domu.