Najnowsze

Najnowsze

Domy dla bogaczy na morzu. Trwa budowa sztucznej wyspy

Monako już wkrótce swoim wyglądem może przypominać Dubaj. Wszystko za sprawą sztucznej wyspy, na której mają powstać domy dla bogaczy. Powodem jest kryzys mieszkaniowy. W księstwie nie ma wystarczającej ilości gruntów, aby pomieścić posiadłości kolejnych multimilionerów. Stąd władze zgodziły się zasypać sześć hektarów morza. O szczegółach z Monako opowiadał Mateusz Walczak, dziennikarz TVN24 BiS.

Szef "S" o rządowej propozycji: nie do przyjęcia

Rządowa propozycja minimalnego wynagrodzenia w 2019 r. na poziomie 2220 zł jest nie do przyjęcia – ocenił szef Solidarności Piotr Duda. Zapowiedział także, że związek będzie zabiegał o wzrost płac w sferze budżetowej oraz odmrożenie wskaźnika służącego do wyliczania funduszu socjalnego w firmach.

Ciemna strona mundialu. Czy pseudokibice zagrożą mistrzostwom świata?

To będzie festiwal przemocy - tak o tegorocznych mistrzostwach świata mówią rosyjscy pseudokibice. Zapowiedzieli oni także, że urządzą piekło angielskim kibicom, którzy przyjadą na mundial do Rosji. Dlaczego im? Bo to na Wyspach Brytyjskich narodził się ruch stadionowych chuliganów i to angielscy pseudokibice przez lata byli uważani za najgroźniejszych. Teraz rosyjscy chcą im ten "tytuł" odebrać. Więcej szczegółów w materiale Marcina Łuniewskiego z TVN24 BiS.

W tej klasyfikacji naszą grupę na mundialu wygrywamy w cuglach

Średnie ceny piwa w Polsce podczas tegorocznego mundialu będą o około 0,5 procent niższe niż w trakcie poprzednich mistrzostw. Ponadto, za kwotę średniego wynagrodzenia, polski konsument mógłby kupić o 338 butelek "złotego trunku" więcej niż cztery lata temu - wynika z analizy ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas. Pod względem spożycia piwa bijemy na głowę naszych grupowych rywali.

Minimalna pensja w górę, ale nie tak mocno, jak chciała Rafalska

Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła propozycję podniesienia minimalnego wynagrodzenia w 2019 roku do 2220 złotych, a stawki godzinowej do 14,50 złotych - poinformował wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed. Wcześniej ministerstwo proponowało podniesienie najniższej krajowej do poziomu 2250 zł, ale nie zgodził się na to resort finansów.

Szef stowarzyszenia linii lotniczych: Lotniska Chopina nikt nie zamknie

Lotniska Chopina nikt nie zamknie. Zawsze są takie plany, że kiedy nowe lotnisko przejmuje główny ruch lotniczy, stare ma być zamknięte. I nigdzie jeszcze tak się nie stało - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Alexandre de Juniac, dyrektor generalny Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA).

Nowy sposób poboru opłat drogowych. Zapowiedź ministra infrastruktury

Przygotowywany jest nowy sposób poboru opłat na drogach krajowych od samochodów, których masa przekracza 3,5 tony - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Podkreślił jednak, że resort nie przewiduje wprowadzenia w tym roku podwyżek za przejazd wybranymi odcinkami dróg krajowych przez te samochody.

Półfinał, a nawet finał mistrzostw. Jak ekonomiści oceniają szanse Polski na mundialu?

Polska będzie czarnym koniem mundialu w Rosji, a według niektórych prognoz dojdzie nawet do finału turnieju. Inne scenariusze zakładają, że na złoto co prawda mamy iluzoryczne szanse, ale wyjście z grupy jest już jak najbardziej realne. Jak ekonomiści, na co dzień zajmujący się kwestiami mniej związanymi ze sportem, prognozują szanse naszej reprezentacji na rozpoczynających się właśnie mistrzostwach?

Protest w obronie szefowej związku zawodowego w LOT. "Wyrzucenie jej z pracy jest skandalem"

Przed siedzibą Polskich Linii Lotniczych LOT w Warszawie odbył się protest grupy pracowników oraz przedstawicieli związków zawodowych w obronie zwolnionej dyscyplinarnie szefowej Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Moniki Żelazik. - Wyrzucenie jej z pracy jest skandalem - mówił Piotr Szumlewicz z OPZZ. - Monika Żelazik była zwolniona nie za działalność związkową, a za słowa nawołujące do stosowania przemocy - odpowiada Adrian Kubicki, rzecznik LOT-u.

Fed podwyższył stopy procentowe

Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 1,75-2,0 proc. - podano w komunikacie. Bankierzy z Fed podwyższyli prognozy liczby podwyżek w całym 2018 roku do czterech z szacowanych poprzednio trzech.

"Biznes dla Ludzi". Nowe oznaczenia żywności

Rząd szykuje zmianę przepisów w sprawie oznaczenia żywności. Co się zmieni dla klientów? O tym w programie "Biznes dla Ludzi" opowiadał Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Wakacje z alkoholem. Część firm ubezpieczeniowych żąda wyższej składki

Do tej pory było tak, że turysta, który w czasie wypadku miał alkohol we krwi nie mógł liczyć na odszkodowanie. Dziś część firm ubezpieczeniowych proponuje polisy z klauzulą alkoholową, która gwarantuje ochronę nawet po wypiciu kilku drinków. To oferta, za którą nierzadko trzeba dodatkowo zapłacić, a z której najczęściej korzystają klienci na wczasach all inclusive.

Rosną ceny awokado. Przez susze i duże zainteresowanie klientów

Miłośnicy awokado muszą głębiej sięgnąć do portfela, bo ceny ich ulubionego owocu osiągają rekordowe ceny. W Nowej Zelandii, jak podał Guardian, w zeszłym miesiącu za 200 gram owocu płacono 5,06 dolarów nowozelandzkich (3,5 dolara amerykańskiego), czyli o 37 procent więcej niż w kwietniu i o aż 50 procent więcej niż w maju zeszłego roku. Podobny trend obserwowany jest u innych dużych producentów np. w Chile. Wysokie ceny awokado to efekt rosnącego popytu, szczególnie w Chinach oraz Europie, a także ograniczających zbiory suszy. - Uprawy nie są z gumy i natychmiast nie zaczną się powiększać. Druga przyczyna to niekorzystne warunki pogodowe w Nowej Zelandii i Australii, ale też u dużych producentów, czyli w Meksyku, Chile, RPA, gdzie mamy potężne susze. Jeśli wypadają po kolei kraje, które liczą się w produkcji awokado, to ceny idą do góry - wyjaśniał w TVN24 BiS Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Prezydent USA oskarża OPEC o zawyżanie cen ropy naftowej

Donald Trump ponownie zaatakował OPEC i w środę napisał na Twitterze, że zawyża ona ceny ropy naftowej. Prezydent USA już wcześniej oskarżał o to kartel, powodując chwilowe spadki cen na rynku. W ciągu ostatniego roku ceny surowca wzrosły o 60 proc.

Słony rachunek za mistrzostwa świata. "Ciężar dla Rosji, zyski dla oligarchów"

11 miliardów dolarów - tyle wyniosą koszty organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji. To pokaźna suma, ale i tak mniejsza niż ta, którą na organizację mundialu wydała cztery lata temu Brazylia. Koszt mistrzostw w tym kraju wyniósł bowiem aż 15 miliardów dolarów. - Wydatki państwowe są dużym ciężarem dla Rosji, ale jednocześnie to gwarancja zysków dla oligarchicznego otoczenia Putina - zauważa Jan Niedziałek z TVN24 BiS.