Najgorszy tydzień od dziesięciu lat. Zamieszanie wokół budżetu uderzyło w giełdę


Giełdy na Wall Street zakończyły tydzień mocnymi spadkami. Głównymi pretekstami do wyprzedaży akcji stały się obawy o zawieszenie działalności amerykańskiego rządu, a także oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych w USA i spowolnienie gospodarcze na świecie.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 1,81 procent, do 22.445,37 pkt. To dla tego indeksu najgorszy tydzień od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku. Przez pięć ostatnich dni Dow Jones spadł o około 7 procent, czyli ponad 1600 punktów. S&P 500 spadł o 2,06 procent i wyniósł 2.416,63 pkt. W tym tygodniu indeks stracił ponad 7 procent, a od tegorocznego szczytu zniżkował już prawie 18 procent. Nasdaq Comp. zniżkował o 2,99 procent do 6.333,00 pkt. W tym tygodniu indeks ten zniżkował ponad 8 procent, a od sierpniowego szczytu jest już 22 procent niżej.

Notowania na Wall Street

Giełdy w USA przeżywają obecnie najgorszy grudzień od 1931 roku. Dla DJI to może być najgorszy miesiąc od lutego 2009 roku S&P 500 i DJI tracą w tym miesiącu około 9 procent, oba indeksy pozostają w fazie korekty. Od początku roku są na około 9-procentowych minusach. Spadły akcje spółek FAANG - Twitter i Netflix traciły ponad 3 procent. Mocno zniżkowały też akcje firm finansowych American Express i Visa. Obie spółki straciły około 4 procent. Akcje Nike rosły o 7 procent po tym, jak firma podała, że w drugim kwartale zysk za akcję wyniósł 52 centy, 6 centów za akcję powyżej szacunków. Lekko zyskiwały McDonald's oraz Procter & Gamble. Walory Goldman Sachs poszły w dół o 5 procent. Singapur rozszerzył swoje dochodzenie nad malezyjskim funduszem inwestycyjnym 1MDB. Śledztwo ma teraz objąć także Goldman, jak podał w piątek Bloomberg. Dziennik "Financial Times" w piątkowym wydaniu poinformował z kolei, że Malezja chce, by Goldman zapłacił 7,5 miliarda dolarów za zaangażowanie w 1MDB.

Zamieszanie wokół budżetu

Już po zamknięciu piątkowych notowań potwierdziły się obawy inwestorów. Impas, spowodowany różnicami stanowisk między prezydentem USA Donaldem Trumpem a Demokratami w Kongresie w sprawie nakładów budżetowych na budowę muru na granicy z Meksykiem, doprowadził bowiem w sobotę do częściowego zawieszenia działalności rządu federalnego. Przymusowa przerwa w działalności rządu federalnego dotknie w pierwszej kolejności 800 tysięcy, czyli około jedną czwartą pracowników rządu federalnego, zatrudnionych w resortach, które nadal nie mają stałego budżetu. Od 1 października br., kiedy w USA zaczął się obecny 2019 rok fiskalny, działają one w oparciu o prowizorium budżetowe. Próby drugiego już przedłużenia prowizorium budżetowego, podejmowane osobno w Senacie i Izbie Reprezentantów, okazały się bezskuteczne, ponieważ z jednej strony prezydent Trump i prawicowi Republikanie w Izbie Reprezentantów, a z drugiej Demokraci i część umiarkowanych Republikanów w Senacie, "okopały się" na swoich pozycjach. Projekt przedłużenia prowizorium przyjęty w środę głosami senatorów z obu partii reprezentowanych w wyższej izbie amerykańskiego Kongresu był nie do przyjęcia dla Republikanów w Izbie Reprezentantów i dla prezydenta. Trump zapowiedział zawetowanie każdej ustawy budżetowej, która nie uwzględni finansowania realizacji jego podstawowej obietnicy wyborczej, czyli budowy gigantycznego muru, a właściwie kombinacji murów, płyt stalowych, zapór, płotów i zasieków na liczącej 3,1 tys. km granicy USA z Meksykiem.

Dane z gospodarki

Produkt Krajowy Brutto USA w trzecim kwartale 2018 roku wzrósł o 3,4 procent w ujęciu zanualizowanym kwartał do kwartału. Rynek oczekiwał wzrostu o 3,5 procent. Wydatki amerykańskich konsumentów w listopadzie wzrosły o 0,4 procent miesiąc do miesiąca, podczas gdy w październiku wzrosły o 0,8 procent miesiąc do miesiąca, po korekcie z 0,6 procent. Zamówienia na dobra trwałe w USA w listopadzie wzrosły o 0,8 procent miesiąc do miesiąca wobec spadku w październiku o 4,3 procent - poinformował Departament Handlu USA we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano wzrostu o 1,6 procent.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl