Najnowsze

Najnowsze

Kwieciński: Polska dostanie mniej pieniędzy, bo się rozwija

- Polska otrzyma mniej pieniędzy na politykę spójności, ale nadal będzie największym beneficjentem w nowej perspektywie finansowej - powiedział w TVN24 BiS Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. - Zależy nam na tym, aby podział tych środków następował w sposób sprawiedliwy - dodał.

Bezrobocie lekko w dół. Minister Rafalska przedstawiła nowe dane

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8 procenta - poinformowała w środę w Krynicy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Nieznacznie spadła liczba osób bez pracy, które są zarejestrowane w pośredniakach. Minister zaznaczyła, że są to dopiero wstępne dane, ale jednocześnie dodała, że do tej pory resort nie mylił się w swoich prognozach.

Ważne zmiany dla dłużników. Problem dotyczy dwóch milionów Polaków

Resort sprawiedliwości zapowiada zmiany w przepisach dotyczących upadłości konsumenckiej. Procedury jej ogłaszania mają stać się bardziej przejrzyste. - Sąd nie będzie już badał przyczyn upadłości przy procedurze otwierania postępowania upadłościowego. Sama deklaracja o niewypłacalności będzie dla dłużnika podstawą wejścia do systemu, który da możliwość oddłużenia się - powiedział w TVN24 BiS Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. Dodał, że przeterminowane długi, o wartości ponad 50 miliardów złotych, posiada około dwa miliony Polaków.

Nowy Kodeks pracy. Wiceminister: jest potrzebny, ale teraz się nie uda

Jestem przekonany, że nowy Kodeks pracy w Polsce jest potrzebny – powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wiceminister zaznaczył jednocześnie, że nie ma szans, żeby parlament jeszcze w tej kadencji rozpoczął pracę nad nowymi przepisami. Myślę, że w następnej kadencji parlamentu powróci się do rozwiązań przygotowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy – dodał Stanisław Szwed.

Minister o wymianie pieców: rachunki powinny być niższe

Program dotacji do wymiany pieców jest już gotowy. W tej chwili trwają tylko testy systemu informatycznego w celu sprawnego przyjmowania wniosków. W gminach rozpoczęliśmy już szkolenia dla beneficjentów - powiedział w TVN24 BiS minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że efektem programu powinny być niższe rachunki za ogrzewanie.

Nie dla e-sportu na igrzyskach. Ostre słowa szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Włączenie e-sportu do konkurencji na igrzyskach olimpijskich pozostaje odległym marzeniem. Zdaniem prezesa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha, "mordercze gry" promują przemoc wbrew idei ruchu olimpijskiego. - Dopóki się to nie zmieni sporty elektroniczne nie mają miejsca na igrzyskach - powiedział w rozmowie z agencją Associated Press. O szczegółach mówił Mateusz Walczak.

Do naprawy ponad milion aut. Wielka akcja serwisowa Toyoty

Ponad milion aut wyprodukowanych przez Toyotę trafi do naprawy. Jak pisze agencja Reutera japońska firma chce wezwać ich właścicieli do serwisów po tym, jak wykryto problem z wiązkami kabli elektrycznych w silnikach, co może stanowić zagrożenie pożarowe. Do wypadku z tego powodu, jak wyjaśnia Toyota doszło tylko raz, w Japonii. W wyniku zwarcia samochód zaczął dymić, ale nikomu nic się nie stało.

Zmiany w prawie a funkcjonowanie małych firm. Jak poradzić sobie z RODO i JPK?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Od lipca 2018 r. małe i średnie firmy oraz mikroprzedsiębiorstwa są zobowiązane do przekazywania danych w formie JPK na żądanie urzędu skarbowego. To dodatkowy obowiązek po styczniowej nowelizacji, zgodnie z którą przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi podatkowe w formie elektronicznej, co miesiąc powinni przesyłać do urzędu raporty dotyczące ewidencji VAT według określonej formy JPK_VAT. Na funkcjonowanie firm wpłynęło również wprowadzone w maju RODO, które zobowiązuje przedsiębiorstwa do szczególnej ochrony danych osobowych. W jaki sposób łatwo i efektywnie poradzić sobie z nowymi zadaniami?

Koreańczycy na czele listy inwestorów. "Bardzo dobry sygnał"

Zagranicznych inwestycji z rok na rok jest coraz więcej. Są to nawet 5-procentowe wzrosty. Na czoło listy inwestorów w Polsce w tym roku wysunęli się Koreańczycy, którzy kilka lat temu uznali, że jesteśmy wiarygodnym krajem i bardzo szybko multiplikują wartość inwestycji w Polsce - powiedział w TVN24 BiS Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Jak dodał, jest to "bardzo dobry sygnał". - Mam nadzieję, że przez efekt konkurencji Koreańczycy zachęcą inwestorów z Japonii i innych krajów azjatyckich - podkreślił.

Prawa Polaków po brexicie. "Brytyjski rząd nie zafunduje sobie dużego zamieszania"

Jeżeli chodzi o osoby, które są rezydentami w Wielkiej Brytanii, to rząd brytyjski nie pozwoli na to, aby zafundować sobie duże zamieszanie. Wiadomo, że potrzebna tam jest siła robocza - zauważył w rozmowie z TVN24 BiS Przemysław Kamil Rosiak, partner w firmie doradczej KPMG. Dodał, że Polacy mieszkający na Wyspach powinni być jednak świadomi tego, że nadchodzi brexit i że zmienią się zasady ich przebywania w Wielkiej Brytanii.

Rafalska: nie będzie spektakularnych spadków bezrobocia

Zbliżamy się do "naturalnego bezrobocia", wiemy, że nie nastąpi już jego spektakularny spadek - powiedziała we wtorek w Krynicy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zaznaczyła, że jednym z wyzwań na rynku pracy jest niedobór wykwalifikowanych pracowników.

Prezes BGK Nieruchomości: "potężna dziura" na rynku mieszkaniowym

Mamy bardzo ambitne zamierzenia. Do końca 2019 roku chcemy zaoferować 100 tysięcy lokali w ramach programu Mieszkanie plus - powiedział w TVN24 BiS Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości. Dodał, że jeśli chodzi o deficyt mieszkań w naszym kraju, to "dziura jest potężna". - Średnia ilość mieszkań w Unii Europejskiej wynosi 435 na tysiąc mieszkańców, a w Polsce jest to 363 - podkreślił Barszcz, który jest gościem odbywającego się w Krynicy Forum Ekonomicznego.

Supermarket idzie pod młotek. Nietypowa aukcja

Supermarket idzie pod młotek jako dzieło sztuki. Niecodzienna aukcja odbędzie się na przełomie września i października w Hongkongu. Dzieło Xu Zhen na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od zwykłego sklepu spożywczego w dużym mieście. Na półkach znajdują się produkty codziennego użytku z tą różnicą, że opakowania są puste. Nie brakuje jednak klientów, którzy chcą je kupić i płacą za nie regularną cenę. Dom aukcyjny Sotheby’s oszacował wartość supermarketu na blisko 200 tysięcy dolarów.