Najnowsze

Najnowsze

Grzyb za ponad tysiąc złotych. Cena spadła o połowę

Prawie o połowę we Włoszech spadły ceny białych trufli. Za 100 gramów tego szlachetnego grzyba trzeba zapłacić 250 euro, czyli ponad tysiąc złotych. Przed rokiem cena ta sięgała 450 euro - przypomniał związek rolników. W jego ocenie w tym roku zapowiadają się rekordowe zbiory.

Najbogatsi stracili kilkadziesiąt miliardów dolarów jednego dnia

Premier Mateusz Morawiecki, który otworzył czwartkową sesję nowojorskiej giełdy, nie przyniósł szczęścia inwestorom z Wall Street. Notowania zakończyły się najmocniejszymi spadkami od dwóch miesięcy, a jak podaje Bloomberg za ich sprawą wartość majątku 500 najbogatszych świata obniżyła się jednego dnia o 63 miliardy dolarów.

Rosyjski minister: ceny ropy mogą powrócić jesienią do trzycyfrowego poziomu

Ropa na giełdzie w Stanach Zjednoczonych drożeje o 0,8 procent i zaliczy już czwarty z kolei tydzień ze zwyżką ceny. Takiego tygodniowego pasma zwyżek nie było od stycznia 2018 roku. Zdaniem ministra energii Rosji Aleksandra Nowaka jeszcze tej jesieni notowania ropy mogą osiągnąć poziom 100 dolarów za baryłkę. Arabia Saudyjska zapewnia zaś, że robi wszystko, co może, żeby do tego nie dopuścić.

Zwycięzcy niedzielnego zakazu handlu. Skokowy wzrost sprzedaży

Sprzedaż produktów spożywczych na stacjach benzynowych w okresie od marca do czerwca 2018 wzrosła o blisko 30 procent w stosunku do danych z 2017 roku - wynika z danych firmy badawczej Nielsen. Dynamiczny wzrost to przede wszystkim efekt wprowadzenia ograniczeń w niedzielnym handlu.

Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy wolą pieniądze

Państwowa Inspekcja Pracy przyjrzała się, jak samorządowcy wykorzystują urlopy wypoczynkowe. Z danych wynika, że w kończącej się właśnie kadencji ponad 500 urzędników - wójtów, burmistrzów i prezydentów - ma łączne zaległości na 12,3 tysięcy dni. "Pracoholizm" urzędników to koszt dla budżetów gmin. W zależności od wynagrodzenia ekwiwalent za niewykorzystany urlop może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych

Sejm nie zgodził się w czwartek na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu budżetu na 2019 rok. Oznacza to, że projektem zajmą się poszczególne komisje sejmowe. - To budżet dobry dla Polski - podkreśliła minister finansów Teresa Czerwińska.

Rządowy plan na emerytury coraz bliżej. Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, dzięki którym Polacy mają oszczędzać na emeryturę. Rząd szacuje, że z programu może skorzystać ponad 11 milionów pracujących Polaków, a do ich oszczędności na emeryturę dorzucą się pracodawcy i państwo. Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, mają zacząć stosować nowe przepisy od 1 lipca przyszłego roku.

Mniej pieniędzy na 500 plus. Wiceminister: zmieniła się sytuacja rodzin

W projekcie budżetu na 2019 rok rząd zaplanował blisko 22 miliardy złotych na świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus. To mniej, niż na program przeznaczono w bieżącym roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy, że zmiana wynika z lepszej sytuacji rodzin. - Mniej osób ubiega się o świadczenie - powiedział w czwartek wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.

Podwykonawcy Astaldi zapowiadają blokady dróg. "Nie wytrzymamy"

Spotkanie przedstawicieli Astaldi i podwykonawców, którzy domagają się od włoskiej spółki zapłaty za zaległe faktury, nie przyniosło żadnych efektów. Zdesperowani budowlani zapowiedzi protest - w środę 10 października zablokowane mają zostać dwie drogi ekspresowe: Zakopianka i warszawska inwestycja Astaldi. Podwykonawcy zrezygnują z protestu, jeśli Polskie Linie Kolejowe wyrównają zaległości.

Ważne zmiany dla przedsiębiorców. Firmy będą krócej przechowywać akta

Skrócenie obowiązku przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat, możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej czy domyślne przekazywanie pensji na konto pracownika. To zmiany, które przewiduje ustawa e-akta zaprojektowana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2019 roku.

Borys: "Mieszkanie plus" ma zdecydowanie przyspieszyć

Polski Fundusz Rozwoju został właścicielem spółki BGK Nieruchomości, realizującej inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus. "Chcemy w najbliższych miesiącach zdecydowanie przyspieszyć inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus" - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Małe firmy płacą grosze. Niepokojące dane w sprawie wynagrodzeń

2,8 tysiąca złotych brutto, czyli około 2 tysiące złotych na rękę - tyle wyniosło w 2017 roku miesięczne wynagrodzenie przeciętnego pracownika w małej firmie. Dobra informacja jest taka, że w stosunku do roku 2016 nastąpił wzrost o ponad 200 zł brutto. Zła - pensje w mikrofirmach i zarobki w większych podmiotach dzieli przepaść.

Duże zmiany w sprawie PIT. Zielone światło od Sejmu

Sejm uchwalił w czwartek ustawę upraszczającą rozliczenia PIT, nakładającą na fiskusa obowiązek wypełniania deklaracji za podatników. Ułatwienia dotyczą między innymi podatników rozliczających się indywidualnie oraz wspólnie z małżonkiem.

Zakaz handlu w niedziele do szybkiej poprawy. Minister zapowiada, co się zmieni

Chcemy szybko dointerpretować te przepisy ustawy o zakazie handlu w niedziele, które tego wymagają - powiedziała w czwartek Elżbieta Rafalska, minister rodziny i pracy. Jak dodała, skierowała już propozycje zmian do odpowiedniego departamentu. W nowelizacji ma znaleźć się część propozycji, które złożyła "Solidarność".

Takich danych nie było jeszcze nigdy. Rekordowa klasa średnia

Austriaccy naukowcy pokazali badania, które mogą napawać optymizmem. Jeszcze nigdy w historii klasa średnia nie była tak liczna. Już prawie 3,6 miliarda ludzi - ponad połowa światowej populacji - zarabia od 11 do 110 dolarów dziennie. W skrajnej biedzie, czyli za mniej niż 1,9 dolara dziennie, żyje 630 milionów ludzi. Z kolei do finansowej elity, czyli osób, których wynagrodzenie przekracza 110 dolarów dziennie, zalicza się 200 milionów ludzi. O rosnącej zamożności opowiada Mateusz Walczak.

Polacy tracą miliardy na kontach

Polacy są już tak znudzeni niskimi zyskami z lokat, że coraz częściej zostawiają pieniądze na nieoprocentowanych depozytach. Tracą przez to miliardy i jednocześnie ułatwiają bankom osiąganie wyższych zysków - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". - Lokaty bankowe dają za mały zysk, by pokonać inflację - przyznaje Bartosz Turek z Open Finance.