Zastanawiasz się, ile wynosi wiek emerytalny? Czy przepracowane lata mają wpływ na prawo do otrzymywania świadczenia? Od czego zależy jego wysokość? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące przejścia na emeryturę.
Wiek emerytalny w Polsce
Wiek emerytalny w naszym kraju wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu można zdecydować o przejściu na emeryturę lub kontynuowaniu aktywności zawodowej.
Wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn został przywrócony 1 października 2017 roku.
Wiek emerytalny a staż ubezpieczeniowy
Staż ubezpieczeniowy nie wpływa na prawo do otrzymania emerytury, zależy ono tylko od osiągnięcia wieku emerytalnego. Staż wpływa natomiast na wysokość emerytury. To od niego zależy też prawo do pobierania emerytury minimalnej. Staż ubezpieczeniowy dla kobiet wynosi 20 lat, a dla mężczyzn – 25 lat.
Wysokość świadczenia a wiek emerytalny
Im później przejdziemy na emeryturę, tym jej wysokość będzie wyższa. Wartość świadczenia jest bowiem uzależniona od sumy opłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne. Na wysokość emerytury wpływają także: kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego i kwota środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS (w tym środki przeniesione z OFE) oraz średnia dalszego trwania życia.
Jeżeli więc zostaniemy na rynku pracy dłużej, będziemy mieć wyższą podstawę do obliczania emerytury i statystycznie krótszy okres życia przed sobą. To wszystko przełoży się na wyższe świadczenie.
Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opóźnienie przejścia na emeryturę o rok może zwiększyć wysokość świadczenia o 8 proc.
Jak dostać emeryturę?
Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny muszą złożyć specjalny wniosek o emeryturę. Aby się o nią ubiegać, trzeba też rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą. Wraz z wnioskiem o emeryturę trzeba dostarczyć także otrzymane od pracodawcy świadectwo pracy.
Okresy składkowe i nieskładkowe – co to jest?
Okres nieskładkowy to okres, w którym nie odprowadzaliśmy składek na ubezpieczenie społeczne. Są one uwzględniane przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Do okresów nieskładkowych przykładowo zalicza się czas pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, czy nauki w szkole wyższej pod warunkiem ukończenia nauki.
Natomiast okresy składkowe to te, podczas których płaciliśmy składki na ubezpieczenie społeczne. Zaliczają się do nich między innymi okresy zatrudnienia, samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ale także także okres urlopu macierzyńskiego, czy czynnej służby wojskowej.
Kapitał początkowy – co to jest?
Kapitał początkowy zastępuję kwotę składek osób pracujących przed utworzeniem indywidualnych kont w ZUS, a więc przed 1999 rokiem. Jest on wyliczany w oparciu o staż ubezpieczeniowy oraz wysokość wynagrodzenia przed 1999 rokiem.
Z wnioskiem o obliczenie kapitału początkowego można w dowolnej chwili zwrócić się do ZUS.
Okres ochronny dla przyszłych emerytów
Przyszli emeryci mają zapewniony 4-letni okres ochronny w swojej pracy. Pracodawca nie może bowiem wypowiedzieć umowy o pracę osobie, której brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego.
Autor: mp / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock