Najnowsze

Najnowsze

Umowa handlowa Japonia-UE coraz bliżej ratyfikacji

Japoński rząd przyjął projekt ustawy ratyfikującej porozumienie z Unią Europejską o wolnym handlu. Wymagana jest jeszcze zgoda PE i parlamentu Japonii; według agencji Kyodo umowa może wejść w życie 1 lutego przyszłego roku.

KGHM z kontraktem na 4 miliardy dolarów

KGHM podpisał wieloletni kontrakt na dostawy katod miedzianych dla China Minmetals. Wartość eksportowanych produktów w ciągu pięciu lat może sięgnąć 4 miliardy dolarów - poinformował KGHM we wtorkowym komunikacie.

GDDKiA płaci za Astaldi

- Wypłacamy należności bezpośrednio podwykonawcom Astaldi, uregulowaliśmy już kilka kontraktów na łączną kwotę 36,7 mln zł - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Jak dodał, dzięki temu zabezpieczono płynność finansową firm, które prowadzą prace na zlecenie włoskiej firmy.

Ropa naftowa notuje kolejny spadek

Ropa w USA jest wyceniana blisko 7-miesięcznego minimum. W ciągu 6 sesji surowiec stracił 6,6 proc. W poniedziałek weszły w życie sankcje USA na Iran, w tym na import irańskiej ropy - podają maklerzy.

Biustonosz za milion dolarów. Założy go 29-letnia Szwedka

Firma Victoria’s Secret ujawniła w poniedziałek, że to szwedzka supermodelka Elsa Hosk założy Fantasy Bra podczas tegorocznego pokazu słynnej bieliźniarskiej marki. Biustonosz zaprojektowany przez Atelier Swarovski jest wart milion dolarów i stworzony został z topazów, srebra i ponad dwóch tysięcy diamentów.

Premia za niepodległość. Hojny gest państwowej spółki

Pracownicy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa mogą liczyć na specjalny bonus finansowy z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – ustalił portal tvn24bis.pl. Osoby zatrudnione w kontrolowanej przez Skarb Państwa spółce w oparciu o umowę o pracę dostaną świadczenie okolicznościowe w wysokości od około 500 do 850 złotych na rękę.

Rząd szykuje bat na dłużników alimentacyjnych. "Okradają własne dzieci"

Trudno jest zaakceptować sytuację, w której osoby uchylające się od obowiązku alimentacyjnego w rzeczywistości okradają własne dzieci. Część z tych osób żyje po prostu na koszt podatnika - mówił w programie "Bilans" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk o przyjętym w ubiegłym tygodniu przez rząd projekcie ustawy, który ma poprawić ściągalność alimentów.

300 plus nie wystarcza na wyprawkę. Ile wydali rodzice?

Średnio 1051 złotych wydała w tym roku polska rodzina na potrzeby dzieci związane z rozpoczęciem roku szkolnego, czyli o 48 złotych więcej niż w ubiegłym roku. W przeliczeniu na jedno dziecko w wieku szkolnym wydatki te wyniosły średnio 679 złotych, czyli o 30 złotych więcej - wynika z sondażu CBOS. W tym roku po raz pierwszy rodzice mogli skorzystać z rządowego programu Dobry start, który polega na wypłacie 300 zł na dziecko.

Wicepremier Włoch: polityka Donalda Trumpa receptą dla Europy

Wicepremier Włoch Luigi Di Maio ocenił w poniedziałek w wywiadzie dla brytyjskiej gazety "Financial Times", że zwiększenie planów wydatkowych przy obniżaniu podatków na wzór polityki gospodarczej prezydenta USA Donalda Trumpa "jest receptą dla Europy". Polityk bronił tym samym projektu włoskiego budżetu.

Poseł chce pozwolić przechodzić na czerwonym świetle. Jest odpowiedź resortu

Sto złotych mandatu grozi za przejście na czerwonym świetle. Odejścia od karania za tego typu wykroczenie chciałby jednak poseł Paweł Szramka z Kukiz'15. "Nasze prawo należy do jednego z nastawionych najbardziej restrykcyjnie do zachowań pieszych w całej Europie" - wskazał w interpelacji wysłanej do przedstawicieli rządu. Odpowiedź w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Infrastruktury.

Ruszył nowy-stary system e-myta. Kontraktom przygląda się CBA

Ruszył nowy ViaToll, czyli przynoszący 2,5 miliarda złotych elektroniczny system poboru opłat za ruch ciężarówek po polskich drogach. Zgodnie z prawem miał zostać przejęty przez państwo, ale pozostał w rękach prywatnych podwykonawców. Tym razem wybranych bez przetargu, "z wolnej ręki", czemu przygląda się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Za chlebem już nie na Wyspy. Popularność zyskują inne kierunki

Obecnie jedynie 3 proc. Polaków, którzy chcieliby podjąć pracę za granicą, rozważa emigrację na Wyspy Brytyjskie. Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów, z wynikiem 23,3 proc., są Niemcy. W pierwszej trójce wyboru polskich emigrantów znalazły się również Norwegia i niespodziewanie po raz pierwszy Szwecja – wynika z najnowszego raportu "Migracje Zarobkowe Polaków IX" przygotowanego przez Work Service.

Liderzy biznesu chcą drugiego referendum w sprawie brexitu

Ponad 70 liderów biznesu podpisało się pod listem opublikowanym w "Sunday Times", domagając się przeprowadzenia referendum dotyczącego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Sygnatariusze przekonują, że potencjalny twardy brexit będzie bardzo szkodliwy dla brytyjskiej gospodarki.

Najdłuższa seria zniżek od dziewięciu miesięcy. Iran odpowiada na sankcje

Ropa w USA jest coraz bliżej 62 dolarów za baryłkę i tanieje od sześciu sesji. To najdłuższe takie pasmo zniżek od dziewięciu miesięcy. W poniedziałek weszły w życie sankcje USA na Iran, w tym na import irańskiej ropy. Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział jednak, że kraj i tak będzie sprzedawał swoją ropę naftową oraz złamie amerykańskie restrykcje.

500 i 300 plus. Fala wniosków przez internet

Od 1 lipca do końca października tego roku złożono online 2 miliony 374 tysiące wniosków świadczenia 500 plus i 300 plus - poinformował na Twitterze wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

Duże zmiany w paszportach. Można wnioskować o nowe dokumenty

Każda osoba, która od poniedziałku złoży wniosek o wydanie paszportu, otrzyma dokument przygotowany według nowego wzoru. Na stronach paszportu znajdą się grafiki przedstawiające między innymi Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców polskiej niepodległości.