Szybciej do megalotniska. Oto propozycje nowych tras na kolei

[object Object]
Pełnomocnik rządu o budowie CPKTVN24 BiS
wideo 2/6

Prawie 700 kilometrów nowych linii kolejowych ma powstać w pięciu województwach: świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i lubelskim - poinformowała w poniedziałek spółka Centralny Port Komunikacyjny. W tych regionach odbyły się już konsultacje z przedstawicielami lokalnych samorządów. Inwestycje mają związek z budową polskiego superlotniska.

Proces konsultacyjny dotyczy przebiegów linii kolejowych. Jak czytamy w komunikacie, celem spotkań jest uzgodnienie, czy przygotowane warianty uwzględniają wszystkie uwarunkowania regionalne i lokalne oraz czy inwestycje kolejowe nie kolidują z budowami planowanymi przez samorządy.

W ubiegłym tygodniu spotkania odbyły się w Kielcach, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie i Lublinie. W kolejnych dniach mają się zaś odbyć konsultacje w Białymstoku (17 września) i Olsztynie (23 września). W pozostałych regionach kraju spotkania mają mieć miejsce jeszcze w tym roku.

Świętokrzyskie

W ramach Programu CPK w województwie świętokrzyskim planowana jest budowa 73 kilometrów nowych linii. "Według założeń inwestora ponad 80 procent mieszkańców województwa będzie w stanie w czasie w czasie poniżej 30 minut dotrzeć do stacji pociągów dalekobieżnych, co znacząco poprawi dostępność komunikacyjną regionu" - czytamy. W województwie świętokrzyskim powstaną linia numer 89 (Końskie – Kielce) i linia numer 73 (Busko Zdrój – Tarnów). Wybudowana zostanie także linia numer 84 (Radom - Kunów). Zakładana prędkość eksploatacyjna pociągów na tych odcinkach to co najmniej 160 kilometrów na godzinę.

"Zakładamy, że realizacja połączenia Kielce – Końskie pozwoli na uzyskanie czasu przejazdu z Kielc do Warszawy wynoszącego 1 godzinę 20 minut oraz włączenie powiatu koneckiego w sieć dalekobieżnych połączeń pasażerskich" - powiedział, cytowany w komunikacie, Michał Jasiak, koordynator do spraw projektów kolejowych CPK. Dziś najkrótsza podróż na tej trasie zajmuje 3 godziny 15 minut. Zaprezentowana podczas spotkania wersja trasowania zakłada również, że możliwe będzie osiągnięcie czasu przejazdu z Kielc do CPK - 1 godzina 5 minut, a do Rzeszowa - 1 godzina 35 minut (obecnie najkrótszy czas to 4 godziny 30 minut).

Śląsk

Na terenie Śląska CPK planuje budowę 100 kilometrów nowych linii kolejowych. Priorytetowymi inwestycjami mają być linie: numer 111, stanowiąca przedłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku regionu małopolsko-śląskiego, oraz numer 113 Katowice – Kraków. Jak wskazano, obie połączą się w nowym Węźle Małopolsko-Śląskim (WMŚ), tworząc nowy układ szybkich połączeń kolejowych między Katowicami, Krakowem, Centralnym Portem Komunikacyjnym, Warszawą i innymi miastami. "Dzięki temu pociągi dalekobieżne jadące przez WMŚ i Katowice skrócą czas przejazdu, a do stolicy Górnego Śląska będzie mogło dotrzeć więcej pociągów niż obecnie" - dodano. "Szacujemy, że WMŚ da możliwość połączenia Krakowa i Katowic w 35 minut. Jest to czas niemal dwa razy krótszy w porównaniu z podróżą samochodem płatną autostradą A4. Duża liczba pociągów pozwoli ponadto na odciążenie tej drogi" - wyjaśnił Michał Jasiak. W województwie śląskim powstanie także nowa linia numer 170 prowadząca z Chybia przez Jastrzębie Zdrój do Bogumina w Czechach. Jak wskazano, inwestycja ta przywróci połączenia kolejowe z Jastrzębiem-Zdrojem, dziś największym polskim miastem bez dostępu do kolei, oraz umożliwi szybką podróż pomiędzy Katowicami a Ostrawą.

Spółka CPK poinformowała, że zaprezentowana podczas spotkania wersja zakłada, że przy prędkości eksploatacyjnej 250 kilometrów na godzinę możliwe będzie osiągnięcie czasu przejazdu z Warszawy: do Katowic – 1 godzina 45 minut (teraz najkrótszy czas to 2 godziny 20 minut), Bielska-Białej - 2 godziny 10 minut (dziś minimum 3 godziny 15 minut), a do Jastrzębia-Zdroju - 2 godziny 25 minut.

"Dzięki inwestycjom CPK 96 procent mieszkańców województwa będzie w stanie w czasie poniżej pół godziny dotrzeć do stacji pociągów dużych prędkości" - podkreślono w komunikacie.

Małopolskie

W ramach programu w województwie małopolskim wybudowane zostanie 179 kilometrów nowych połączeń. Pierwsza z inwestycji obejmie dwie linie – numer 111 i 113, spotykające się w WMŚ, zapewniając nowe połączenie Krakowa z Centralną Magistralą Kolejową (CMK), Katowicami i Oświęcimiem. We wschodniej części województwa powstaną także nowe odcinki linii 73 (Busko Zdrój – Tarnów) oraz numer 96 (Tarnów – Nowy Sącz). Znacząco ma się poprawić dostępność komunikacyjna regionu, ponieważ zgodnie z założeniami inwestora, 73 procent mieszkańców województwa będzie w stanie w czasie poniżej godziny dotrzeć do stacji pociągów dużych prędkości.

Spółka zapewniła, że budowa nowych linii pozwoli skrócić czas przejazdu, na przykład z Krakowa do Warszawy pasażerowie dotrą w 1 godzinę 50 minut (zamiast obecnych 2 godzin 15 minut), do Centralnego Portu Komunikacyjnego – w 1 godzinę 35 minut, do Katowic - 35 minut (teraz najkrótszy czas to – 1 godzina 35 minut), a do Bielsko-Białej w 1 godzinę (zamiast 2 godzin 45 minut).

Podkarpacie

W województwie podkarpackim w ramach Programu CPK ma powstać 155 kilometrów dwóch nowych linii kolejowych. Pierwsza z nich, czyli linia numer 58 (Łętownia – Rzeszów) skróci czas przejazdu pomiędzy stolicą województwa a tak zwanym Czwórmiastem (Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Sandomierz, Nisko) oraz zapewni szybsze połączenie Podkarpacia z Warszawą i CPK. Linia numer 122 (Rzeszów – Sanok) ma z kolei znacząco polepszyć skomunikowanie Bieszczad z całą Polską.

Zaprezentowana podczas konsultacji wersja zakłada, że przy prędkości eksploatacyjnej 250 kilometrów na godzinę możliwe będzie osiągnięcie czasu przejazdu z Warszawy: do Rzeszowa – 2 godziny 40 minut (obecnie najkrótszy czas to 4 godziny 5 minut), do Stalowej Woli - 2 godziny 10 minut (dziś najkrótsza podróż na tej trasie zajmuje 4 godziny 50 minut), do Sanoka - 3 godziny 25 minut (zamiast obecnych 8 godzin 40 minut). Zgodnie z komunikatem, dzięki inwestycjom CPK w tym regionie, 70 procent mieszkańców województwa będzie w stanie w czasie poniżej godziny dotrzeć do stacji pociągów dalekobieżnych.

Lubelszczyzna

W województwie lubelskim w ramach Programu CPK powstanie 187 kilometrów nowych odcinków. Pierwsza z inwestycji obejmie trasę z Lublina, przez Zamość, Tomaszów Lubelski, a w perspektywie do granicy z Ukrainą. Umożliwi to znaczącą poprawę połączeń kolejowych z Zamojszczyzną i Roztoczem oraz w przyszłości uruchomienie szybkich pociągów z Warszawy i Lublina do Lwowa. Program CPK zakłada także wybudowanie nowej linii numer 631 Milanów – Biała Podlaska – Fronołów, stanowiącej fragment tak zwanej Magistrali Wschodniej, łączącej Rzeszów, Lublin i Białystok.

Zaprezentowana podczas konsultacji wersja zakłada, że przy prędkości eksploatacyjnej 250 kilometrów na godzinę możliwe będzie osiągnięcie czasu przejazdu z Lublina: do Warszawy – 1 godzina 25 minut (obecnie najkrótszy czas to 3 godziny), do CPK – 1 godzina 45 minut, do Rzeszowa – 1 godzina 40 minut (dziś najkrótsza podróż na tej trasie zajmuje 3 godziny 50 minut), do Białegostoku - 3 godziny 5 minut (zamiast obecnych 5 godzin 35 minut).

Dzięki inwestycjom 68 procent mieszkańców województwa będzie w stanie w czasie poniżej godziny dotrzeć do stacji pociągów dalekobieżnych.

Nowe linie kolejowe

Łącznie w ramach kolejowej części Programu CPK planowana jest budowa ponad 1600 kilometrów nowych linii prowadzących z dziesięciu kierunków do nowego lotniska i Warszawy.

Tak zwany etap zero, który powinien być gotowy przed uzyskaniem przez Port Lotniczy Solidarność zdolności operacyjnej, zakłada wybudowanie 140 kilometrów nowych linii na trasie Warszawa – CPK – Łódź.

Zakończenie pozostałych inwestycji kolejowych wpisuje się w horyzont czasowy do 2040 roku.

Łączna długość linii kolejowych w Polsce wynosi dziś około 19 tysięcy kilometrów.

CPK

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W odległości 37 kilometrów na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 tysięcy hektarów, zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie, a docelowo około 100 milionów.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

Na przełomie 2019 i 2020 roku CPK planuje wskazać doradcę strategiczno-technicznego, czyli międzynarodowy podmiot z doświadczeniem inwestycyjnym w zakresie projektowania, budowy i zarządzania portami przesiadkowymi.

Także w tym roku CPK ma zlecić plan generalny Portu Lotniczego Solidarność, czyli tak zwany master plan. Będzie on zawierał między innymi: prognozy ruchu lotniczego, zwymiarowanie planowanej infrastruktury CPK i wstępny plan jej ulokowania, szczegóły etapowania budowy oraz ostateczny model biznesowy nowego portu lotniczego.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl