Jak ukrócić łamanie zakazów na placu Pięciu Rogów? Strażnicy mają informować, "że sytuacja się zmieniła"

Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Prezydent o słupkach na placu Pięciu Rogów
Prezydent o słupkach na placu Pięciu RogówTVN24
wideo 2/6
Prezydent o słupkach na placu Pięciu RogówTVN24

Ratusz nie wyklucza, że na placu Pięciu Rogów pojawią się słupki. - Bardzo nam zależy na tym, by przestrzeń miejska, którą zmieniamy, nie służyła za parking - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. - Zgody na takie parkowanie, jakie widzieliśmy na początku, nie będzie. Będziemy postępować stanowczo - zapowiedział. Przyznał jednocześnie, że na razie w walce z łamaniem zakazu wjazdu straż miejska będzie stosowała upomnienia, ponieważ mieszkańcy nie są jeszcze przyzwyczajeni do zmian.

Przebudowany plac Pięciu Rogów miał stać się przestrzenią dla pieszych i rowerzystów. Ruch samochodowy ograniczono na nim do minimum, dopuszczając wyłącznie wjazd dla autobusów miejskich i aut ze specjalnym identyfikatorem NC. W praktyce wygląda to jednak tak, że wielu kierowców nie dostrzega lub celowo ignoruje znaki informujące o zakazie ruchu. Na miejscu, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, zaczęła działać straż miejska. Funkcjonariusze nie wystawiają jednak na razie mandatów - tak wynikało ze statystyk dotyczących poprzedniej doby. Zamiast tego stosowali "środki oddziaływania wychowawczego", czyli zwracanie uwagi oraz pouczenia.

O efekty ich działań był w czwartek pytany prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który wziął udział w konferencji prasowej poświęconej przedstawieniu nowej komendant straży miejskiej. - Jest sam początek, dlatego nawet sami mieszkańcy jeszcze się nie przyzwyczaili do tej zmiany. W związku z tym podejście mamy takie, jak ogłaszałem podczas otwarcia placu. Są posterunki straży miejskiej, będziemy informowali najpierw tych wszystkich, którzy wjeżdżają, że sytuacja się zmieniła i to nie jest miejsce do parkowania. Oczywiście jeśli będzie trzeba, będziemy również podejmowali działania bardziej asertywne - zapowiedział.

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

Słupki? Prezydent "nie wyklucza takiego rozwiązania"

Dziennikarze dociekali, czy ratusz zdecyduje się na zastosowanie bardziej radykalnych kroków, takich jak na przykład montaż słupków uniemożliwiających wjazd. - Po pierwsze kolejne ulice, które dochodzą do placu Pięciu Rogów, będą podlegały transformacji - Chmielna, Zgody, Złota. Będziemy podejmowali decyzje dotyczące ewentualnych słupków, ale w momencie, kiedy przygotujemy już całościowy plan, żeby nie musieć najpierw tych słupków montować, a później ich rozmontowywać - zastrzegł Trzaskowski.

- Nie wykluczam takiego rozwiązania i nie ukrywam, że przed chwilą z panią komendant o tym rozmawialiśmy. Bardzo nam zależy na tym, by przestrzeń miejska, którą zmieniamy, nie służyła za parking - mówił prezydent. - Zgody na takie parkowanie, jakie widzieliśmy na początku, nie będzie. Będziemy postępować stanowczo - dodał.

Mogą wjechać tylko z identyfikatorami, ale jeszcze ich nie dostali

Wjazd na plac prywatnymi samochodami jest możliwy tylko dla aut ze specjalnymi identyfikatorami NC. Przypilnować mają tego kamery, których zadaniem będzie skanowanie tablic rejestracyjnych wjeżdżających na plac samochodów. Po porównaniu z rejestracjami posiadaczy identyfikatorów, zdjęcia aut, które nie są uprawnione do wjazdu, zostaną przesłane do policji.

Strefa działania identyfikatora obejmuje ulice: Szpitalną (na odcinku Przeskok - Chmielna, posesje po stronie nieparzystej od początku do numeru 5 włącznie oraz po stronie parzystej od początku do numeru 6 włącznie), Chmielną (na odcinku Bracka - Nowy Świat, posesje po stronie nieparzystej od początku do numeru 15 włącznie oraz po stronie parzystej od początku do numeru 20 włącznie) i Bracką (na odcinku Chmielna - Krucza; posesje o numerach 22 i 25). Na placu dopuszczony jest również ruch autobusów.

Wjazd na plac Pięciu Rogów kontrolują kamery ZDM

Identyfikatory NC wydaje Zarząd Dróg Miejskich. Choć od otwarcia placu mija już kilka dni, nikt ich jeszcze nie dostał. - Jesteśmy w okresie przejściowym. Dopiero w piątek poinformowaliśmy o tym, że można składać wnioski o przyznanie tego identyfikatora. W ciągu kilku dni osoby, które złożyły poprawnie wypełniony wniosek, dostaną identyfikator - zapowiedział rzecznik ZDM Jakub Dybalski.

Rzecznik uspokaja również, że nikt z mieszkańców, którzy zawnioskowali o identyfikator, mandatu na pewno nie dostanie. - Kamery zamontowane przy wjeździe skanują tablice rejestracyjne wjeżdżających na plac samochodów. Wyłapią tych, którzy nie są do tego upoważnieni - podkreślił Dybalski.

Na razie mieszkańcy muszą się przyzwyczaić do tłumaczenia się każdorazowo patrolowi Straży Miejskiej, który stoi przy wjeździe od strony Kruczej. Jest tam znak informujący o zakazie wjazdu bez identyfikatora NC. Strażnicy zatrzymują wszystkie auta, które go nie mają, w tym uprawnionych do wjazdu mieszkańców.

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wieczorem grzmi na południowym wschodzie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP