Polskie Koleje Państwowe

Polskie Koleje Państwowe

Zamieszanie wokół Pendolino trwa. Zarówno przedstawiciele Alstomu, producenta pociągu, jak i PKP Intercity zapewniają o swojej „wielkiej determinacji”, aby pierwsi pasażerowi pojechali nim w grudniu tego roku. Rośnie jednak liczba negatywnych komentarzy, a w nich mity, kłamstwa i niedomówienia. Postanowiliśmy zmierzyć się z tymi najczęściej powtarzanymi.

Od dziś obowiązuje druga z sześciu tegorocznych zmian rozkładu jazdy pociągów. Niedogodności potrwają do połowy czerwca. Pasażerowie nadal nie pojadą pociągami z Krakowa do Zakopanego, utrudnienia wystąpią także m.in. na trasie Warszawa-Łódź.

Zarząd PKP Cargo podpisał porozumienie ze związkami zawodowymi; kończy ono trwający od połowy 2013 r. spór zbiorowy w spółce - poinformowała firma w czwartek. Pracownicy spółki otrzymają od sierpnia br. 100 zł podwyżki; część z nich dostanie też po 225 zł premii.

Spory z wykonawcami mogą przyhamować tegoroczne inwestycje w tory - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu". PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiedziały na 2014 r. przyspieszenie realizacji inwestycji. Spółka w tym roku zamierza przelać na konta wykonawców 9 mld zł. Jednak spory dotyczące wykonywania dodatkowych, nieprzewidzianych robót mogą popsuć sielankę.

- Premier Tusk zatrudnił panią Bieńkowską, by chroniła jego wizerunek, a teraz to on musi chronić ją - powiedział w "Kropce nad i" Adam Hofman z PiS, odnosząc się do słów szefa rządu, który we wtorek przeprosił za niefortunną wypowiedź swej współpracowniczki nt. problemów na kolei. - Trzeba znać charakter pani premier. Będę jej broniła do upadłego - przekonywała w TVN24 Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO.

Pierwszy z zamówionych dla polskich kolei pociąg pendolino ruszył w drogę. Na razie to tylko test. Na torze doświadczalnym w Żmigrodzie badany jest specjalną aparaturą. Tam również uczą się najlepsi maszyniści, którzy w przyszłości siądą za sterami najszybszego polskiego pociągu. Testy na Dolnym Śląsku potrwają co najmniej do końca miesiąca.

- Na zachodzie takie pociągi widziano już kilkanaście lat temu. Nazywanie tego wydarzeniem kosmicznym jest prowincjonalne. To nie jest najnowszy szczyt techniki - mówi prof. Stanisław Krawiec z Politechniki Śląskiej. Specjaliści studzą emocje związane z zakupem przez PKP Intercity włoskiego pociągu pendolino. Jak twierdzą, polskie firmy mogłyby wyprodukować go znacznie taniej.

Legendarne Pendolino już w Polsce. Już w barwach Polskich Kolei Państwowych. Oficjalnie powitane we Wrocławiu - jedzie na testy. Potencjalni pasażerowie patrzą i już pytają, kiedy i oni pojadą. Za ile. I jak szybko. Na razie wiadomo tyle, że polskie tory - włoskie Pendolino trochę przyhamują.

W samo południe wypolerowany pociąg pendolino wjechał na wrocławski dworzec i otworzył drzwi dla pasażerów. Przez 3,5 godziny luksusowe składy zwiedziło cztery tysiące osób. - Pociąg jest bardzo ładny i wygodny - mówili jedni, a inni dodawali, że taki pociąg na świecie to standard.

- Ten pociąg będzie się rozpędzał do 200 km/h, przynajmniej taki jest plan na linii kolejowej - mówił na antenie TVN24 o Pendolino Wojciech Śmiech z "Rynku Kolejowego". Zaznaczył jednak, że pociąg tak szybko nie pojedzie od razu, a dopiero w 2014 roku.

W PKP Cargo lecą głowy - donosi RMF FM. Wszystko za sprawą maszynisty, który oszukując system zarabiał miesięcznie nawet 39 tys. zł. Oprócz dyscyplinarnie zwolnionego starszego maszynisty, pracę straciły jeszcze trzy osoby - dwóch maszynistów i dyżurny ruchu. Dwie kolejne zostały zawieszone.

Dojazd pociągiem SKM na Lotnisko Chopina będzie niemożliwy także w poniedziałek - poinformował wieczorem w niedzielę ZTM. To efekt przedłużających się prac przy usuwaniu skutków wykolejenia pociągu linii S2 w tunelu prowadzącym do lotniska. W wypadku nikt nie ucierpiał.

Srebrno-błękitne wagony, przód pociągu według pomysłu projektanta m.in. Ferrari i Maserati, a także więcej miejsca na nogi niż w samolocie - tak będą wyglądały pociągi Pendolino kupione przez PKP Intercity.