Warszawa Wschodnia - połączenia PKP, SKM, PKS. Informacje dla podróżnych

Utrudnienia w rejonie stacji Warszawa Wschodnia (zdjęcie ilustracyjne)
Na Dworcu Wschodnim powstaną platformy dla niepełnosprawnych
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Warszawa Wschodnia to jeden z najważniejszych stołecznych węzłów komunikacyjnych zlokalizowany na warszawskiej Pradze. Obsługuje on pociągi podmiejskie - Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej - oraz składy dalekobieżne. Obok stacji Warszawa Wschodnia znajduje się także pętla autobusów miejskich i przystanek autobusowy obsługujący połączenia dalekobieżne.

● Dworzec Warszawa Wschodnia jest jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w stolicy. ● Warszawa Wschodnia podzielona jest na dworzec dalekobieżny oraz dworzec podmiejski. ● Obok dworca kolejowego znajduje się także dworzec autobusów dalekobieżnych.

Warszawa Wschodnia, nazywana również Dworcem Wschodnim, znajduje się przy ulicy Kijowskiej 20. Jest to drugi co do wielkości dworzec PKP w Warszawie, który znajduje się na warszawskiej linii średnicowej w osi wschód-zachód.

Warszawa Wschodnia

Dworzec Warszawa Wschodnia jest dobrze skomunikowany z centrum Warszawy. Można do niego dotrzeć pociągiem, tramwajem lub autobusem. Do dworca od ul. Kijowskiej dojeżdżają tramwaje (nr 7, 13, 28) i autobusy (linie: 120, 123, 140, 156, 169, 738). Od strony ul. Lubelskiej zatrzymują się natomiast autobusy linii 123, 146, 147, 173, 202.

Przed budynkiem dworca Warszawa Wschodnia jest też płatny parking samochodowy. W okolicy znajduje się ponadto Centrum Handlowe Galeria Wileńska oraz Stadion Narodowy, do którego można dojechać pociągiem podmiejskim albo metrem linii M2.

ZOBACZ TEŻ: Warszawa Zachodnia - dworzec kolejowy i autobusowy. Bilety, rozkłady jazdy, godziny otwarcia

Warszawa Wschodnia - dworzec kolejowy

Na dworcu Warszawa Wschodnia jest siedem peronów połączonych przejściami podziemnymi. Z pierwszych czterech odjeżdżają pociągi w ruchu dalekobieżnym, z piątego składy dalekobieżne i lokalne, z szóstego i siódmego tylko pociągi podmiejskie. Dworzec obsługuje połączenia podmiejskie Kolei Mazowieckich (linie R2 i R6) oraz Szybkiej Kolei Miejskiej (linie S1, S2 oraz S3).

Na dworcu znajdują się dostępne przez całą dobę skrytki bagażowe, informacja turystyczna i dworcowa (otwarta w godz. 7-21), apteka, lokale gastronomiczne, sklep spożywczy, kantor, bankomaty, punkty z prasą i książkami. Aktualny plan dworca można sprawdzić na stronie Polskich Kolei Państwowych.

W 2012 roku odnowiona została szklana elewacja hali dworca. Planowany jest także remont peronów w ramach projektu modernizacji linii średnicowej, w ramach której dostosowane zostaną one do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obecnie na stacji Warszawa Wschodnia dla ludzi o ograniczonej mobilności przystosowany jest jedynie budynek dworca.

Rozkładów jazdy pociągów z i do stacji Warszawa Wschodnia należy szukać na internetowych stronach przewoźników. Bilety na pociągi dalekobieżne odjeżdżające ze stacji Warszawa Wschodnia można kupić w Internecie lub bezpośrednio na dworcu. Znajdują się tam otwarte przez całą dobę kasy Intercity sprzedające bilety na pociągi IC, PR, KM, KW, ŁKA. Na dworcu podmiejskim znajdują się natomiast czynne w godz. 3:30-00:40 kasy Kolei Mazowieckich sprzedające bilety na pociągi  IC, PR, KM, KW, ŁKA.

Bilety na pociągi Intercity i Kolei Mazowieckich oraz bilety komunikacji miejskiej (ZTM) można też kupić w znajdujących się na dworcu biletomatach.

ZOBACZ TEŻ: Utrudnienia na kolei. Pociągi nie zatrzymują się na Dworcu Wschodnim

Warszawa Wschodnia - dworzec autobusowy

Przy stacji Warszawa Wschodnia przy ul. Lubelskiej znajduje się także dworzec autobusowy. Obsługuje on zarówno autobusy komunikacji miejskiej, jak też autobusy dalekobieżne. Znajduje się też ponadto pętla autobusów ZTM linii 123, 173, 202.

Na dworcu autobusowym przy Warszawie Wschodniej zlokalizowany jest także Punkt Obsługi Pasażerów ZTM, w którym można m.in. wyrobić Warszawską Kartę Miejską lub kupić bilety komunikacji miejskiej. Bilety na autobusy dalekobieżne można nabyć w kasach biletowych, online lub bezpośrednio u kierowców. Rozkłady jazdy autobusów najlepiej sprawdzać na stronach poszczególnych przewoźników.

ZOBACZ TEŻ: Chodnik, droga rowerowa, tramwaj. Porozumienie w sprawie tunelu pod Dworcem Wschodnim

Czytaj także: