Nowe uprawnienia dla straży miejskiej. Funkcjonariusze będą mogli sprawdzać, czy w piecach lub kominkach spalane są paliwa zakazane w uchwale antysmogowej. Zwrócą uwagę również na drewno.
- Funkcjonariusze przechodzą obecnie szkolenia mające na celu zdobycie doświadczenia i umiejętności prawidłowego rozpoznawania zabronionych paliw oraz innych niebezpiecznych materiałów. Na podstawie przygotowanych próbek strażnicy uczą się rozróżniania nielegalnych substancji używanych do palenia. Zdobyta w ten sposób wiedza będzie bardzo przydatna w pracy terenowej. Oprócz funkcjonariuszy w szkoleniu biorą również udział pracownicy Biura Ochrony Środowiska – mówi Naczelnik Oddziału Ochrony Środowiska Krzysztof Kosiński.
Specjalistyczny sprzęt
Ponadto straż miejska wyposażona jest w narzędzia, dzięki którym może pomagać w ochronie środowiska. To między innymi pięć laboratoriów mobilnych, tzw. smogowozów czy przenośny, zasilany baterią fotometr laserowy, który w czasie rzeczywistym mierzy i pokazuje na wyświetlaczu stężenie aerozolu w badanym powietrzu.
"Warto pamiętać, że zanieczyszczenie powietrza jest nie tylko wynikiem używania pieców grzewczych, powoduje je także na przykład spalanie wilgotnego drewna w kominkach" – przypomina straż miejska. Dlatego w arsenale urządzeń pomiarowych są higrometry, za ich pomocą strażnicy potrafią określić wilgotność drewna. Jeszcze w tym roku funkcjonariuszy wspomogą w pracy drony – wyposażone w specjalistyczne urządzenia pomiarowe.
Dofinansowania
Przypomnijmy, Warszawa udziela dotacji na wymianę pieca lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz na kupienie i montaż kolektorów słonecznych, pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych.
Do końca 2022 roku należy wymienić wszystkie piece i kotły, które nie spełniają wymogów oraz wymienić kominki na takie, które spełniają wymogi unijne ekoprojektu lub wyposażyć je w odpowiednie urządzenie redukujące emisję pyłu.
kz/mś
Źródło zdjęcia głównego: straż miejska