Wielka Brytania

Wielka Brytania

Scots Unthirldom – te dwa słowa mogą zmienić historię Europy. Oznaczają „szkocką niepodległość”. 18 września odbędzie się tu referendum. Niespełna czterem milionom uprawnionych do głosowania zadane zostanie jedno pytanie: „Czy Szkocja powinna stać się niepodległym państwem"?

Dowódca brytyjskiej floty zdecydowanie wypowiedział się przeciw secesji Szkocji i ostrzegł, że poważnie zaszkodziłoby to Royal Navy. Brytyjskie siły morskie mają na północy kraju bardzo ważną bazę i kluczowe stocznie. Admirał George Zambellas przestrzegł, że Szkoci sami by dużo stracili, bo nie byliby już chronieni przez "jedną z najlepszych i najbardziej skutecznych flot świata".

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel powiedział w poniedziałek w dosadnych słowach o swoich obawach względem działań Rosji w Europie. Jego zdaniem "najwyraźniej Rosja pozwoli swoim czołgom przetoczyć się przez europejskie granice", dlatego politycy na Starym Kontynencie powinni przestać myśleć, że wolność jest zagwarantowanym prawem.

Brytyjska pisarka Sue Townsend, znana czytelnikom przede wszystkim z serii książek o Adrianie Mole'u, zmarła po krótkiej chorobie - poinformowała BBC w nocy z czwartku na piątek, powołując się na przyjaciela rodziny.

Szykowana w Muzeum Brytyjskim wystawa udowadnia, że archeolodzy widzą więcej i dalej niż kiedykolwiek i nie ograniczają ich przeszkody takie jak drewno czy ludzkie tkanki. Dzięki wykorzystaniu tomografów najnowszej generacji nie muszą nawet otwierać sarkofagów, w których spoczywają zmumifikowane zwłoki, by określić wygląd, stan zdrowia i przyczyny śmierci wiekowego denata.

Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague uważa, że ostatnie wydarzenia na wschodzie Ukrainy wyglądają na element rosyjskiej strategii polegającej na destabilizowaniu sytuacji w tym kraju.

Szkocką whisky i miód oraz żywność biologiczną otrzymał papież Franciszek od królowej Elżbiety II, którą przyjął w czwartek w Watykanie. Ich prywatne, pierwsze spotkanie trwało pół godziny. Wcześniej monarchini zjadła obiad z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano w Rzymie. Do Wiecznego Miasta monarchini powróciła po 14 latach. Królowej towarzyszy mąż, książę Filip.

Do końca 2015 r. w Anglii czynna będzie tylko jedna głębinowa kopalnia węgla kamiennego. Największa spółka górnicza - UK Coal - zamknie dwie pozostałe kopalnie: Thoresby w Nottinghamshire i Kellingley w Yorkshire, ponieważ nie wytrzymują konkurencji z węglem z importu.

Zapytany o to, którego polityka ceni najbardziej, szef antyeuropejskiej brytyjskiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage odpowiedział, że Władimira Putina. Brytyjczyk zaznaczył jednak, że Putina ceni nie jako człowieka, lecz jako gracza (w ang. oryginale "operator").

Chiński konglomerat Sanpower Group kontrolowany przez milionera Yuana Yafei prowadzi rozmowy ws. przejęcia znanej, brytyjskiej sieci sprzedaży detalicznej House of Fraser za ok. 450 mln funtów – donoszą media powołując się na źródła chińskie.

- Liczba zgonów z powodu czynników pogodowych w okresie zimowym odnotowanych na terenie Wielkiej Brytanii jest najniższa od 8 lat - poinformowali urzędnicy. Liczba zgonów z zimna spadła aż o 6,7 proc. względem poprzedniego sezonu. To zasługa łagodnych temperatury - zgodnie z danymi Met Office średnia na wyspie wyniosła 2-4 st. C, lokalnie sięgając nawet 8 st. C.

Brytyjski minister finansów George Osborne wykluczył w sobotę możliwość zachowania przez Szkocję funta szterlinga, a tym samym pozostania w unii walutowej z resztą Zjednoczonego Królestwa, w razie poparcia niepodległości kraju we wrześniowym referendum.