ptaki

ptaki

Wrony wciąż zaskakują inteligencją

Wrony z Nowej Kaledonii potrafią rozwiązywać logiczne zagadki, czy też budować własne narzędzia. Ostatnio naukowcy zauważyli, że ptaki te używają tych narzędzi do przenoszenia pożywienia i innych rzeczy. Jakie jeszcze umiejętności posiadły ptaki z rodziny krukowatych?

Ptaki żyjące w miastach są bardziej agresywne

Naukowcy z Politechniki i Uniwersytetu Stanowego Wirginii ustalili, że ptaki zamieszkujące przedmieścia południowo-zachodniej Wirginii są bardziej agresywne od swoich pobratymców żyjących z dala od terenów zurbanizowanych. Badania, na podstawie których postawili ten wniosek, opublikowano na łamach magazynu "Biology Letters".

Ofiary nawałnicy opuściły ośrodek. Poleciały jedna po drugiej

Drapieżne ptaki, które przechodziły rekonwalescencję w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków "Przytulisko" przy Nadleśnictwie Krynki, są już na wolności. Większość z ośmiu wypuszczonych ptaków to ofiary burz i nawałnic, które przechodziły niedawno przez województwo podlaskie.

Bociany wróciły, czekamy na dziwonie

Na Podkarpaciu zakończyły się powroty bocianów z zimowisk w Afryce. W regionie pojawiły się też m.in. jaskółki. - Czekamy na słowiki, wilgi, jerzyki i dziwonie - powiedział ornitolog dr Marian Stój.

Projekt "Dziuplaki" pozwala podglądać gniazda mazurków

Uruchomiono kolejny projekt, dzięki któremu możemy lepiej przyjrzeć się przyrodzie. "Dziuplaki" to przedsięwzięcie Lasów Państwowych, umożliwiające zajrzenie do budek lęgowych małych ptaków, takich jak mazurki. Kamery zainstalowano w Nadleśnictwie Jarocin.

Ponad 90 procent ptaków wędrownych nie jest należycie chronionych

Miliony ptaków migrując, przemierzają długie dystanse w poszukiwaniu lepszych warunków do życia. Przeważnie przemieszczają się po podobnych, dobrze ustalonych i znanych trasach nazywanych "szlakami wędrówek". Niestety zmniejsza się populacja migrujących gatunków z całego świata. Dzieje się tak m.in. w wyniku utraty siedlisk i ich degradacji. Ochrona migrujących gatunków zależy przede wszystkim od współpracy międzynarodowej i skoordynowanych działań wzdłuż szlaków ptasich wędrówek.

Szuwarek i RoSzponka mają potomstwo. Pisklęta potrzebują 140 kg ryb

Szuwarek i RoSzponka, para rybołowów po 40 dniach oczekiwania doczekała się aż trójki potomstwa (zazwyczaj te ptaki składają po dwa jaja). Internauci mogli obserwować narodziny młodych w sieci. Centrum Informacji Lasów Państwowych prowadziło transmisję online z tego ptasiego wydarzenia.

Na Mazowszu zostały zaledwie trzy dzierlatki

Dzierlatki - niewielkie ptaki z rodziny skowronków, które przed laty były nieodłącznym elementem polskich wsi i miast - znikają z Mazowsza. Według przyrodników jedynym miejscem, gdzie można je obecnie spotkać, jest Radom. Żyją tam tylko trzy ptaki - dwa samce i samica.

Koniec zimowania. Ptaki migrują do swoich gniazd

Większość z ponad 80 bocianów, które tegoroczną zimę spędziły w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie), przygotowuje się do powrotu do miejsc gniazdowania. Z kolei zimujące w Bieszczadach ptaki opuszczają sztuczny zbiornik wodny w Myczkowcach i lecą do Skandynawii.

Tłumy gęsi nad Biebrzą. A będzie ich nawet kilkadziesiąt tysięcy!

- Szczyt przelotów gęsi nad Biebrzą dopiero przed nami - zwracają uwagę przedstawiciele Biebrza Eco-Travel, organizujący wyprawy przyrodnicze po Biebrzańskim Parku Narodowym. - Większe oraz bardziej widowiskowe koncentracje, od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy gęsi jednocześnie, nastąpią dopiero za kilkanaście dni, kiedy na masowy przelot wyruszą gęsi białoczelne.