Śpią bardzo krótko, przez większość czasu są w stanie czuwania, chociaż nie czyhają na nie żadne niebezpieczeństwa. Nocą, chcą znaleźć dobre miejsce do żerowania.
Ptaki pokonują duże dystanse podczas lotu, szukając np. pożywienia. Naukowcy zastanawiali się, jak znajdują one czas na sen w czasie długich podróży. Istniała hipoteza, że faktycznie ptaki śpią podczas lotu, utrzymując połowę mózgu aktywną, by monitorować, dokąd lecą. Po raz pierwszy naukowcy obserwowali aktywność mózgów fregat z rodziny fregatowatych (Fregatidae) podczas lotu i potwierdzili, że ucinają sobie drzemki, lecąc.
Wyłączają mózg
Niespodziewanie naukowcy odkryli, że czasami ptaki wyłączają obie półkule mózgu, a mimo to, są w stanie utrzymać równowagę aerodynamiczną. Kolejnym zaskakującym faktem jest to, że fregaty w nocy, podczas długich podróży śpią tylko 42 minuty. Oznacza to, że są pozbawione snu przed długi czas, jednak są w stanie funkcjonować normalnie.
Zespół naukowców wynalazł małe urządzenie, pozwalające zmierzyć aktywność elektryczną mózgu ptaków. Zostało ono przyczepione do głów fregat na Wyspach Galapagos. Za pomocą GPS monitorowano ich ruch. Okazało się, że spędziły 10 dni na wycieczkach nad oceanem, przeleciały ok. 3 tys. km.
Wyniki badań
Podczas podróży ptaki nie spały w ciągu dnia, ponieważ przeszukiwały powierzchnię oceanu w celu złapania ryby. W nocy pozwalały sobie na drzemki, by podładować baterie.
Po analizie aktywności mózgu u fregat naukowcy odkryli, że ich sen dzieli się na dwie fazy. Na sen wolnofalowy (SWS) i fazę szybkich ruchów gałek ocznych (REM). SWS to faza głębokiego snu, która charakteryzuje się bardzo niską częstotliwością fal mózgowych. Faza REM wiąże się z większą aktywnością mózgu. Podczas tej fazy pojawiają się sny.
Średnio ptaki śpią 12 sekund, większość przypadków była w fazie SWS. Rekordzista podczas lotu przespał prawie sześć minut.
Jakie są wnioski?
Jak przewidywano, ptaki pozostawiają jedną półkulę mózgu aktywną, szczególnie gdy krążą, zamiast lecieć w linii prostej. Badacze w czasopiśmie "Nature Communications" uważają, że ptaki pozostawiają jedno oko otwarte, aby uniknąć zderzenia. Czasami obie półkule stają się nieaktywne.
Dużą niespodzianką jest to, że nocne drzemki są tak krótkie. Fregaty nie muszą obawiać się drapieżników, w nocy też nie żerują, co oznaczałoby, że mogą spokojnie spać. To sugeruje, że ograniczają sen tak mocno na wypadek nieprzewidzianej sytuacji.
Obecnie najlepsze wyjaśnienie jest takie, że fregaty podążają za wirami nad oceanem, by znaleźć najlepszą pozycję do żerowania, zanim nadejdzie ranek. Nie chcąc jej zgubić, czuwają przez większość czasu.
Równie intrygujący jest fakt, którego nie potrafią wyjaśnić naukowcy, dlaczego te ptaki są w stanie funkcjonować przy tak krótkim czasie snu. Współautor badań, Niels Rattenborg podsumował to tak - nadal pozostaje tajemnicą, dlaczego ludzie i niektóre zwierzęta cierpią z powodu braku snu, gdy te ptaki funkcjonują dobrze śpiąc tak krótko.
Fregaty lubią jeść ryby, w nocy szukają dobrego miejsca do żerowania. Rybołowy, nasze rodzime drapieżniki też uwielbiają ryby i żywią się tylko nimi. Zobacz, jak je mierzono i obrączkowano:
Autor: AP/rp / Źródło: iflscience.com