ptaki

ptaki

Koniec zimowania. Ptaki migrują do swoich gniazd

Większość z ponad 80 bocianów, które tegoroczną zimę spędziły w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie), przygotowuje się do powrotu do miejsc gniazdowania. Z kolei zimujące w Bieszczadach ptaki opuszczają sztuczny zbiornik wodny w Myczkowcach i lecą do Skandynawii.

Tłumy gęsi nad Biebrzą. A będzie ich nawet kilkadziesiąt tysięcy!

- Szczyt przelotów gęsi nad Biebrzą dopiero przed nami - zwracają uwagę przedstawiciele Biebrza Eco-Travel, organizujący wyprawy przyrodnicze po Biebrzańskim Parku Narodowym. - Większe oraz bardziej widowiskowe koncentracje, od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy gęsi jednocześnie, nastąpią dopiero za kilkanaście dni, kiedy na masowy przelot wyruszą gęsi białoczelne.

Jak przetrwać zimę, ważąc kilka gramów? Ptasie sposoby survivalu

Jak to jest być niewielkich rozmiarów ptaszkiem? To codzienna walka o przeżycie. Nie chodzi tylko o podołanie trudnym warunkom atmosferycznym, czy o posiadanie pełnego brzucha przy ograniczonych ilościach pokarmu. Kłopotliwe jest również nie zostanie posiłkiem jakiegoś głodnego drapieżnika.

W całej Polsce rusza akcja Zimowe Ptakoliczenie

W ostatni weekend stycznia, czyli 24-25 stycznia, odbędzie się coroczna akcja Zimowe Ptakoliczenie. W tym wydarzeniu udział może wziąć każdy - wystarczy, że poświęci godzinę na obserwację oraz liczenie ptaków, które przebywają w jego otoczeniu. Akcja organizowana jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Gągoły już zimują, niedźwiedzie jeszcze nie

Bytujące na Podkarpaciu niedźwiedzie nadal są aktywne. W ostatnich dniach misie swoje tropy zostawiły m.in. w Bieszczadach. Natomiast ponad 1,5 tys. ptaków, m.in. gągołów, łabędzi niemych i kormoranów, rozpoczęło zimowanie nad zbiornikiem wodnym w Myczkowcach. Misie pójdą spać dopiero wtedy, gdy warstwa białego puchu sięgnie pół metra.

Sezon bociani w pełni. "Wiosnę powitamy ze 120 ptakami" .

Bociany, które nie odleciały do Afryki, zimę spędzą m.in. w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Pracownicy tego typu placówek mają mnóstwo pracy. Sezon bociani już mamy w pełni - mówił w rozmowie z reporterem TVN24 Radosław Fedaczyński z ORZC.

Dla jednych słonina, dla innych jabłka. Poradnik dokarmiania ptaków

Późna jesień to najlepszy moment, by zacząć dokarmianie ptaków - podaje rzecznik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Przypomina jednak: jeśli przyzwyczaimy do tego ptaki, należy dbać, by w miejscu dokarmiania pokarm dostępny był stale, zwłaszcza w czasie silnych mrozów i śniegów.

Chciał pomóc pisklęciu łabędzia, dostał łomot od jego ojca

Łabędzie to jeden z symboli miłości. O tym, jak bardzo kochają swoje młode, przekonał się wolontariusz Wildlife Aid Foundation (WAF), brytyjskiej organizacji niosącej pomoc dzikim zwierzętom. Kiedy Simon Cowell próbował uwolnić zaklinowanego w płocie młodego ptaka, jego tata go zaatakował.

Orliki gotowe do odlotu. Zimę spędzą na sawannie

Orliki krzykliwe z polskich Karpat już szykują się do odlotu. Do Afryki tradycyjnie wyruszą w połowie września. W tym roku na świat przyszło o połowę mniej piskląt niż rok temu - powiedział dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

Pensylwania jak w filmie Hitchcocka: ptak powalił kobietę i podbił jej oko

W Pensylwanii doszło do wypadku przypominającego scenę z z filmu Hitchcocka - kobieta została zaatakowana przez agresywnego myszołowa tuż przed jej domem. Ptasi agresor rzucił się na nią i powalił ją na ziemię. Ornitolodzy jako przyczynę agresji wskazują fakt, że terroryzujący przedmieścia Pittsburga osobnik został niedawno rodzicem.

One zaliczają Polskę do ciepłych krajów

Istnieją gatunki, które traktują Polskę jako ciepły kraj. Pochodzące ze Skandynawii i Syberii ptaki chętnie przylatują do nas na zimę. Można je spotkać na polach i łąkach, nawet w miastach. A wśród wszystkich tych gatunków zimujących w Polsce dominują ptaki wodne.