ptaki

ptaki

Ptasi podpalacze? Te zwierzęta mogą rozprzestrzeniać ogień

Temperatura w Australii w ostatnich dniach przekraczała 45 stopni Celsjusza. Na południu kraju wybuchły pożary. Do ich rozprzestrzeniania mogą przyczyniać się tak zwane "ogniste" ptaki drapieżne. Chwytają w szpony płonącą gałązkę i przenoszą ją w inne miejsce.

Drony nauczą się polowania od sokołów

Sokoły niezwykle skutecznie polują na inne zwierzęta, czy ich metod łowieckich nie dałoby się wykorzystać przy "polowaniu" na drony? - zastanawiali się wojskowi z amerykańskich sił powietrznych. U.S. Air Force ufundowały badania, przeprowadzone przez zoologów z uniwersytetu w Oxfordzie.

Jak z horroru. Czarne ptaki zasnuły niebo

Stado ptaków unoszących się nad miastem może wyglądać groźnie i wpisywać się w halloweenowe klimaty. Naukowcy uspokajają jednak: nie ma w tym nic złowieszczego.

Mądre i sprytne ptaki często mylone z krukami

Gawrony na stałe wpasowały się w krajobraz dużych miast. Ptaki te nie mają jednak łatwego życia. Cały czas są mylone ze swoimi kuzynami - krukami, co nie zawsze stawia je w dobrym świetle. A gawrony to bardzo ciekawe i sprytne, jak kruki, ptaki.

Wrony wciąż zaskakują inteligencją

Wrony z Nowej Kaledonii potrafią rozwiązywać logiczne zagadki, czy też budować własne narzędzia. Ostatnio naukowcy zauważyli, że ptaki te używają tych narzędzi do przenoszenia pożywienia i innych rzeczy. Jakie jeszcze umiejętności posiadły ptaki z rodziny krukowatych?

Ptaki żyjące w miastach są bardziej agresywne

Naukowcy z Politechniki i Uniwersytetu Stanowego Wirginii ustalili, że ptaki zamieszkujące przedmieścia południowo-zachodniej Wirginii są bardziej agresywne od swoich pobratymców żyjących z dala od terenów zurbanizowanych. Badania, na podstawie których postawili ten wniosek, opublikowano na łamach magazynu "Biology Letters".

Ofiary nawałnicy opuściły ośrodek. Poleciały jedna po drugiej

Drapieżne ptaki, które przechodziły rekonwalescencję w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków "Przytulisko" przy Nadleśnictwie Krynki, są już na wolności. Większość z ośmiu wypuszczonych ptaków to ofiary burz i nawałnic, które przechodziły niedawno przez województwo podlaskie.

Bociany wróciły, czekamy na dziwonie

Na Podkarpaciu zakończyły się powroty bocianów z zimowisk w Afryce. W regionie pojawiły się też m.in. jaskółki. - Czekamy na słowiki, wilgi, jerzyki i dziwonie - powiedział ornitolog dr Marian Stój.

Projekt "Dziuplaki" pozwala podglądać gniazda mazurków

Uruchomiono kolejny projekt, dzięki któremu możemy lepiej przyjrzeć się przyrodzie. "Dziuplaki" to przedsięwzięcie Lasów Państwowych, umożliwiające zajrzenie do budek lęgowych małych ptaków, takich jak mazurki. Kamery zainstalowano w Nadleśnictwie Jarocin.