Paszczaki australijskie, kiedyś okrzyknięte "najbardziej nieszczęśliwie wyglądającymi ptakami na świecie", podbijają Instagram. Ich zdjęcia są najbardziej lajkowane na tym serwisie społecznościowym - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Konstancji.
Czasem jest to przysłowiowy "kot na drzewie", a czasem "pisklaki poza gniazdem". W czasie majówki strażacy z Łęcznej uratowali dwie młode sówki, które wypadły z gniazda z powodu silnego wiatru.
Strażacy ze stanu Kalifornia przetarli oczy ze zdumienia, gdy odkryli, że w kominie w mieście Montecito utknęło około tysiąca niewielkich ptaków. Co ciekawe, podobna sytuacja zdarzyła się kilka dni wcześniej, ale w innym mieście.
Walijska policja prowadzi dochodzenie w sprawie zniszczenia chronionego gniazda rybołowów nad jeziorem. W gnieździe były świeżo złożone jaja. Na nagraniu słychać piłę łańcuchową, a następnie widać, jak platforma lęgowa upada do wody.
Łotewscy ornitolodzy postanowili bliżej przyjrzeć się parze orłów w gnieździe w miejscowości Durbe. Nie spodziewali się jednak, że będą świadkami historii zupełnie niezwykłej w świecie zwierząt. Wszystko to wiemy dzięki umieszczonej tam kamerze.
Bielik olbrzymi Grobi znów zniknął. Ptak z niemieckiej hodowli w mieście Remscheid jest poszukiwany już od ponad tygodnia. Według jego opiekunki uciekł, bo przestraszył się ataku wron.
Florentino, czyli bocian czarny przyleciał już do Polski i czeka na swoją partnerkę w gnieździe na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Kiedy przybędzie Fermina i jakie będą ich dalsze losy? Życie ptaków można śledzić na żywo w internecie.
Przelot ponad 700 bocianów białych zaobserwowano w jedno popołudnie pod koniec marca nad przełęczą Escrinet we Francji - podała tamtejsza Liga Ochrony Ptaków. Według ornitologów, większość z ptaków leciała do Alzacji - jeszcze niedawno wydawało się, że nie będzie można ich tam już widywać. Trend odwrócił się jednak po latach starań na rzecz ochrony tych zwierząt.
Ranny bielik znaleziony w lesie pod Barczewem w województwie warmińsko-mazurskim trafił do ośrodka rehabilitacji dla dzikich ptaków. Tam okazało się, że został porażony prądem. Niestety zwierzęcia nie udało się uratować.
Opiekun zwierząt w jednym z ogrodów zoologicznych w Niemczech zauważył, że brakuje jednego z tamtejszych flamingów. Policja uważa, że zwierzę padło ofiarą kradzieży.
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia puszczyków sfotografowanych w jednym z warszawskich parków. - To czwórka młodych, które już powoli zaczynają opuszczać gniazdo – mówił Reporter 24.
Tej zimy w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej (warmińsko-mazurskie) naliczono 708 hibernujących nietoperzy. Od prawie 20 lat prowadzona jest tam czynna ochrona tych ssaków.
Zima głuszcom niestraszna. Ptaki z ośrodka hodowlanego w Leżajsku niebawem rozpoczną zaloty. - Za kilka tygodni można będzie oglądać i słuchać ich niezwykłych pieśni godowych - powiedział rzecznik rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
Brytyjski park dzikiej przyrody pochwalił się nagraniem z zeszłotygodniowego "wypadku" w sekcji pingwinów. Jeden z pracowników postanowił zgarnąć trochę śniegu, jednak poślizgnął się i wpadł do basenu dla ptaków.
Ranny łabędź utknął na zamarzniętej rzece Westport w amerykańskim stanie Massachusetts. Na ratunek przybyli miejscowi strażacy, ptak dochodzi do zdrowia w specjalnym ośrodku.
Do naszego kraju zagląda jedynie zimą i to tylko sporadycznie, w całym ubiegłym wieku widziana była około 50 razy. Dlatego Reporter 24 miał niezwykłe szczęście zaobserwować sowę jarzębatą. "Marzenia jednak się spełniają" - napisał.
Na Florydzie haczyk wędkarski przebił dziób bielika. Drapieżny ptak mógł spędzić tak nawet dwa dni, był odwodniony i niedożywiony. Udało się go uratować dzięki dwójce dzieci, które zaniosły go do strażaków.
Ornitolodzy wraz leśnikami na Podkarpaciu odbudowują orle gniazda zniszczone przez burze i wichury. W minionym roku przywrócono do zamieszkania ptakom pięć takich gniazd. Dla ochrony miejsc wylęgania tworzone są także specjalne strefy ochronne.
W związku z ulewami poziom wody w rzekach w ostatnim czasie w Polsce gwałtownie wzrastał. Zagrażało to jajom złożonym przez mewy siwe, jednak dzięki działaniom przyrodników udało się uratować kilkaset z nich. Przyszłe pisklęta chroni to też przed drapieżnikami.