ptaki

ptaki

"Mamo, policja!". Papuga ostrzegła handlarzy narkotyków

Policja w brazylijskim mieście Teresina dokonała obławy na dom handlarzy narkotyków. W środku była też papuga, która krzykiem ostrzegała domowników przed wtargnięciem funkcjonariuszy. - Chyba musiała być szkolona - orzekł jeden z policjantów.

Lecą tysiące kilometrów, giną w kilka sekund

Co najmniej 600 milionów ptaków ginie każdego roku w Stanach Zjednoczonych w wyniku zderzenia z drapaczami chmur - wynika z najnowszych badań Laboratorium Ornitologicznego Cornella. Najbardziej "zabójcze" budynki znajdują się w Chicago, Houston i Dallas.

Bociany odlatują wcześniej niż zwykle. "Niestety, tak bez pożegnania"

Bociany opuszczają Polskę wcześniej niż zwykle. Jak przypuszczają ornitolodzy, ma to bezpośredni związek z tegorocznym ciepłym i suchym latem. - Prawdopodobnie te ptaki najadły się, zebrały sobie zapasy energetyczne i po prostu pod koniec lipca były już gotowe do odlotu - tłumaczyła Gabriela Kułakowska z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Ptaki na radarze

Sezon wiosennej migracji ptaków jest już w pełni. Nad Narwią niedaleko miejscowości Ruś (w województwie podlaskim) ornitolodzy rozstawili dość nietypową stację ornitologiczną.

Żałobników pokrzepia gaworzenie mnich

Swym barwnym upierzeniem i donośnymi odgłosami mnichy zdają się nie przystawać do powagi miejsca wiecznego spoczynku. A jednak to właśnie brookliński cmentarz w Nowym Jorku wybrały sobie te papugi na dom. Choć pochodzą z ciepłych krajów, świetnie sobie radzą nawet w mroźne dni, jakich tam zimą nie brakuje.

Jak dokarmiać ptaki? Pieczywo im szkodzi

Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt, które mają ograniczony dostęp do pożywienia oraz wody. Leśnicy wspólnie z myśliwymi oraz wolontariuszami ze szkół i organizacji pozarządowych pomagają zwierzętom leśnym przetrwać zimę. Lasy Państwowe na dokarmianie zwierząt leśnych w okresie zimowym przeznaczają ok. 6 mln zł.

Ptasi podpalacze? Te zwierzęta mogą rozprzestrzeniać ogień

Temperatura w Australii w ostatnich dniach przekraczała 45 stopni Celsjusza. Na południu kraju wybuchły pożary. Do ich rozprzestrzeniania mogą przyczyniać się tak zwane "ogniste" ptaki drapieżne. Chwytają w szpony płonącą gałązkę i przenoszą ją w inne miejsce.

Drony nauczą się polowania od sokołów

Sokoły niezwykle skutecznie polują na inne zwierzęta, czy ich metod łowieckich nie dałoby się wykorzystać przy "polowaniu" na drony? - zastanawiali się wojskowi z amerykańskich sił powietrznych. U.S. Air Force ufundowały badania, przeprowadzone przez zoologów z uniwersytetu w Oxfordzie.

Jak z horroru. Czarne ptaki zasnuły niebo

Stado ptaków unoszących się nad miastem może wyglądać groźnie i wpisywać się w halloweenowe klimaty. Naukowcy uspokajają jednak: nie ma w tym nic złowieszczego.