Kosmos

Kosmos

Słońce zgasło na chwilę

O godz. 8.14 zaczęło się zaćmienie Słońca. O. godz. 9.36 księżyc zasłonił ponad 80 proc. tarczy słonecznej. Podzielcie się z nami wrażeniami - zdjęcia i filmy z tego rzadkiego wydarzenia przesyłajcie na Kontakt 24.

Jutro Księżyc przysłoni Słońce

Już jutro rano dojdzie do częściowego zaćmienia Słońca, którego faza w Polsce osiągnie nawet 82 proc. - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Najbliżej słońca w tym roku

Dzisiaj wieczorem Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca w całym roku. O godzinie 20 naszego czasu Ziemię od Słońca dzielić będzie rekordowo niska odległość 147,1 milionów kilometrów. Upałów jednak oczekiwać nie powinniśmy.

Satelity spadły, Miedwiediew wyrzuca

Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew zwolnił dwóch wysokich rangą urzędników w związku z nieudanym zamieszczeniem na orbicie trzech satelitów na początku tego miesiąca. Naganę otrzymał też szef rosyjskiej agencji kosmicznej Anatolij Perminow.

Najciemniejszy poranek od lat

Rankiem, tuż przed zachodem Księżyca można było w Polsce podziwiać jego zaćmienie. Zjawisko jest widoczne na całym świecie, w całości mogą je podziwiać mieszkańcy w Ameryce Północnej i Środkowej, na Grenlandii oraz na wschodnim Pacyfiku. Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawi się Słońce, Ziemia i Księżyc.

We trójkę na orbitę

Rosyjska rakieta wyniosła na orbitę statek Sojuz z trójką kosmonautów. Amerykanka, Rosjanin i Włoch będą stanowić część załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ciasnej kapsule spędzą dobę, zanim dotrą do swojego nowego domu w kosmosie.

Voyager na granicy Układu Słonecznego

Podróżująca w kosmosie już ponad 33 lata sonda kosmiczna Voyager 1 przebyła ponad 17,4 miliarda kilometrów i dotarła na obrzeża Układu Słonecznego - podała amerykańska agencja kosmiczna.

Sojuz gotów do wystrzelenia

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz gotowy do wystrzelenia. Został już przeniesiony na wyrzutnię kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Start w środę.

Geminidy szturmują atmosferę

Rój meteorów nazywanych geminidami szturmuje ziemską atmosferę. Na nocnym niebie można zaobserwować setki spadających gwiazd na godzinę. Pod warunkiem, że chmury, a raczej ich brak, nam to umożliwi.

Piękna burza na Słońcu

Pogoda bywa kapryśna nie tylko na naszej planecie. Wystrzelony przez NASA na początku lutego satelita naukowy zaobserwował zjawisko burzy słonecznej.

Prywatny statek kosmiczny na orbicie

Po raz pierwszy prywatna firma wyniosła na orbitę okołoziemską statek kosmiczny, a następnie sprowadziła go na ziemię. Kapsuła Dragon najpierw dwukrotnie okrążyła ziemię, po czym osiadła w środę wieczorem na Oceanie Spokojnym.

Klęska "rosyjskiego GPS". Satelity runęły do oceanu

Trzy rosyjskie satelity spadły do wód Pacyfiku na północ od Hawajów - poinformowała rosyjska agencja Ria Novosti. W niedzielę po południu satelity Glonass-M zostały wystrzelone z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie na orbitę okołoziemską. Miały uzupełnić formowany przez Rosję globalny system nawigacji satelitarnej, odpowiednik amerykańskiego GPS. Nieudane zamieszczenie kolejnych satelitów na orbicie opóźni pełne uruchomienie prestiżowo traktowanego przez Moskwę systemu GLONASS.

Tajemniczy wahadłowiec X-37B wrócił na Ziemię

Po 225 dniach spędzonych na orbicie, tajemniczy bezzałogowy wahadłowiec X-37B wylądował w Kalifornii. - To wydarzenie rozpoczyna nową erę w eksploracji kosmosu - stwierdził entuzjastycznie Paul Rusnock, odpowiedzialny za X-37B z ramienia producenta pojazdu, koncernu Boeing.

Tajny wahadłowiec wraca na Ziemię

Tajny mini-wahadłowiec amerykańskiego wojska przygotowuje się do powrotu na ziemię. X-37B spędził na orbicie ponad pół roku. W tym czasie przeprowadzano liczne testy, ale US Air Force nie podało żadnej informacji co do ich przebiegu. Cały lot i możliwości techniczne X-37B są ściśle tajne.

Odkryli tlen na księżycu Saturna

W atmosferze Rei - jednego z księżyców Saturna - wykryto ślady tlenu i dwutlenku węgla. Dane pochodzą z przelotów koło księżyca wykonanych 26 listopada 2005 r., 30 sierpnia 2007 r. i 2 marca 2010 r. Wyniki ich analizy opublikowano w "Science Express".

Udany start rakiety Ariane

Startująca z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej rakieta Ariane-5 wyniosła w piątek na orbitę okołziemską dwa satelity telekomunikacyjne - poinformowało europejskie konsorcjum Arianespace.

Trójka kosmonautów wylądowała w stepie

Trójka kosmonautów, dwójka Amerykanów i Rosjanin, bezpiecznie wylądowała na stepie w Kazachstanie. Spędzili oni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po około pół roku.

Największy satelita-szpieg trafił na orbitę

Amerykańska rakieta Delta IV, w specjalnej konfiguracji do przenoszenia najcięższych ładunków, wyniosła na orbitę tajnego satelitę Narodowego Biura Wywiadu. Przecieki wskazują, że to największy w historii satelita zwiadowczy.